افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت

گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت

از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود

جانا روا نباشد خونریز را حمایت

حمایت بی چون و چرای سران حکومت وحدت ملی یا حداقل اشرف غنی و برخی اطرافیان نورچشمی اش از فجایای ضد بشری و حوادث ضد اسلامی عربستان و آمریکا در یمن و نیز اعلام سهم دهی به طالبان در بدنه ارگ، در نهایت آنچنان به بار نشست که جیره خواران آمریکایی و عربستانی فاجعه ای دیگر آفریدند.

 

اینک تنها و تنها در ولسوالی جرم بدخشان که از هر گوشه جهان برای سرهای بریده قربانیان جوان و سرباز اردوی ملی اش غم شریکی می کنند؛ یک نمونه بزرگ و غم بار از اولین تبعات مسوولان غیر متعهد غیر متخصص و غیر مسلکی است که خطر سقوط ده ها ولسوالی دیگر را نیز رقم زده است.

 

نورالحق علومی، رحمت الله نبیل، ایوب سالنگی و نمایندگان ولایت بدخشان در معیت دیگر ولایات مورد سوء قصد قرار گرفته در جلسه فوق العاده مجلس نمایندگان گرد هم آمدند تا در غیاب نابخشودنی فرماندهان نظامی در بدخشان و وزیر نامعلوم دفاع کابینه بی در و پیکر وحدت ملی تسلای اندکی بر دل داغدیدگان بدخشان و دیگر ولایات قربانی باشند.

 

از ابتدای تشکیل و تحلیف و ترسیم حکومت وحدت ملی تاکنون چند نشست اضطراری، چند استجواب، چند ارایه راهکار و برنامه برای ارتقای ثبات و امنیت و رفاه روانی و جانی مردم ملکی و نیز چند انتقاد و اعتراض و گوشزد و هشدار نسبت به روند کنونی انجام شده است؟! آیا این نشست به نتیجه می رسد؟!

 

جوانان پولیس و اردوی ملی با کمترین پشتوانه به حکومت و دلگرمی از معاشات و جیره و مواجب دولت و امنیت و وزارت دفاع جانانه در برابر طالبان و داعش ایستادند و سرهای شان از تن جدا شد و در خون غلتیدند و ولسوالی ها سقوط کردند و مردم ملکی بی جا شدند اما هنوز فرماندهان محلی منتظر فرمان امنیت ملی از مرکز در پایتخت هستند…هیهات!

 

در همین راستا و در نشست شورای وزیران نیز از سوی معاون دوم رییس اجرایی محمد محقق و دیگر هم قطاران وی، احتمال تحرکات مشکوک و حمله به صفحات شمال از سوی شبه تروریست ها برای چندمین بار پیاپی خاطرنشان شد اما چه سود و چه حاصل؟! (که این نیز بگذرد.)

 

اعلام آمارهای متفاوت از حملات اخیر به بدخشان و ولسوالی های درگیر با داعش و طالبان از سوی نهادهای مختلف محلی در شمال افغانستان این نکته قابل تامل را می رساند که پرده پوشی و انکار هنوز هم در دسترس و مطلوب میل مسوولان است تا آماده شدن برای کنترل اوضاع، پذیرش اهمال ها و یا احتمالا استعفا برای جبران.

 

از توجیه ها و توضیح واضحات وزیر داخله و رییس عمومی امنیت ملی در نشست با پارلمان که بگذریم غیاب نابخشودنی وزیر دفاع مجهول الهویه در این فاجعه انسانی همچنان به چشم می آید و آزاردهنده است شاید پیش از انصراف جنرال افضل لودین می بایست فکری به حال ولسوالی های در معرض سقوط می شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار