افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

سرنگونی طیارات مسافربری قطر توسط سعودی ها

طیارات مسافربری قطر

طیارات مسافربری قطر

روزنامه انگلیسی دیلی میل به بررسی یک راپور جنجالی پرداخته است که شبکه العربیه عربستان پخش کرد. در این راپور، هدف قرار دادن و سرنگون کردن یک طیاره مسافربری قطر توسط طیاره جنگی سعودی شبیه سازی شده است.

گوینده شبکه العربیه روی ویدیویی که با تصاویر متحرک ساخته شده بود توضیح داد که در صورت عبور طیاره قطر از آسمان عربستان، این کشور به لحاظ حقوقی چه اقداماتی می تواند انجام دهد.این شبکه سعودی می گوید عربستان می تواند به موجب قانون بین المللی، این طیاره را با هدف قرار دادن توسط راکت هایی که از طیارات جنگی سعودی فَیْر می شود، سرنگون کند.

دیلی میلی نوشت هشدار عربستان از طریق ویدیویی که در شبکه العربیه پخش شد کار برج های مراقبت قطر را بیشتر می کند چون باید بیش از پیش مراقب باشند که طیارات راه خود را گم نکنند و سر از آسمان عربستان در نیاورند.

در این ویدیو که هدف از آن تاکید بر جدیت تحریم های اعمال شده علیه قطر بود، گفته می شود کشورهای محاصره کننده این اختیار را دارند که در صورت نقض حریم هوایی شان توسط طیارات خطوط هوایی قطر، آنها را وادار به فرود یا طیاره جنگی ای را به سویش ارسال کنند.

در این شبیه سازی نشان داده می شود که حریم هوایی عربستان توسط طیاره قطری نقض می شود و گوینده توضیح می دهد که کادر پروازی آن به دلیل ارتکاب چندین جرم از جمله نقض امنیت ملی و به خطر انداختن جان باشنده گان عادی، بازداشت خواهند شد.

الکس ماچراس تحلیل گر امور پرواز در تویتر در این زمینه نوشت: ترویج تروریزمی که هدف از آن باشنده گان باشد، تعریف محض اصطلاح تروریزم است.

جرد نونمن استاد روابط بین الملل نیز در این باره گفت: واقعا نفرت آور است. رسانه های سعودی تا چه اندازه سقوط کرده اند.

در حالی که خطوط هوایی قطر حتی به فکر استفاده از آسمان عربستان نیستند.

تویت های زیادی نشر شدند که این راپور را به دلیل ایجاد ترس و ترویج تروریزم مورد سرزنش قرار داده و آن را نشانه سقوط رسانه دانسته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار