افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

سرنوشت نامعلوم صدها سرباز افغان درهلمند

سرباز

 

مقامات هلمند باید پاسخ دهند که بر صدها سرباز نیروهای افغان در منطقه بین چاه-انجیر و بشران نزدیک به شهر لشکرگاه چه اتفاق افتاده است؟!

 

مقامات هلمند گزارش‌های را رد کردند که گویا به شماری از سربازان افغان زمانی تلفات سنگین وارد شد که آنها بر اساس یک توافق عقب نشینی کردند.

 

قوماندان اوپراتیفی نیروهای امنیتی و دفاعی در این ولایت گزارش‌های را رد کرد که به نیروهای امنیتی افغان در منطقه بین چاه – انجیر و بشران در نزدیکی شهر لشکرگاه زمانی تلفات سنگین وارد شد که گویا بر اساس یک معامله عقب نشینی کردند.

 

جبار قهرمان شام دیروز گفت، با طالبان هیچ گونه توافق و معامله صورت نگرفته است.

 

اما سوال در اینجاست که بر صد ها سرباز نیروهای افغان در منطقه بین چاه-انجیر و بشران نزدیک به شهر لشکرگاه چه اتفاق افتاده است؟

 

سوالیست که با عبدالحی آخندزاده نماینده مردم هلمند در ولسی جرگه مطرح گردید.

 

هر چند آقای آخندزاده توافق و معامله را در این مورد رد کرد که گویا نیروها بر اساس یک موافقه عقب نشینی کرده و در نتیجه آن به قوای افغان تلفات سنگین وارد شده است، ولی او درباره این رویداد گفت، حدود ۴۰۰ سرباز اردو، پولیس ملی و پولیس سرحدی در منطقه بشران برای چهار – پنج روز در محاصره گیر ماندند.

 

عبدالحی آخندزاده نماینده مردم هلمند در ادامه گفت، طالبان پس از محاصره نیروها چهار اطراف منطقه و همه راه های منتهی به شهر لشکرگاه را ماین فرش کرده‌اند.

 

وی افزود:

 

“پس از چند روزی که مواد و تجهیزات آنها تمام شد، حدود ۱۲۰ سرباز تسلیم طالبان شده، تعدادی دیگر با تانک ها و رزهپوش های شان بر سر کی برآمدند که ماین فرش شده بود، با انفجار ماین تعدادی از این سربازان زخمی و شماری کشته شدند. از سوی هم طالبان تعدادی ازآنها را اسیر گرفته و حدود هشتاد تن از این سربازان توانستند خود را به شهر لشکرگاه برسانند. ”

 

اما نماینده مردم هلمند اضافه کرد، مقامات نظامی و ملکی محلی و مرکزی به شمول والی ولایت در شکستاندن محاصره سربازان هماهنگی نکرده، غفلت و بی توجهی نموده‌اند.

 

عبدالحی آخندزاده به طوری خاص از جبار قهرمان قوماندان اوپراتیفی نیرو های امنیتی و دفاعی هلمند نام گرفته است.

 

اما جبار قهرمان این را نمی‌پذیرد که گویا عدم هماهنگی، بی توجهی و غفلت مقامات محلی سبب تلفات نیروهای امنیتی افغان شده‌است. وی گفت که جنگ در افغانستان در مجموع و به طور خاص در هلمند، ابعاد منطقوی و فرا منطقوی دارد .

 

آقای قهرمان در مورد گفت:

 

” در سطح منطقه و فرامنطقه همه جنگ افروزان دست به هم داده جنگ را سر ملت افغان تحمیل کرده‌اند. منجمله هلمند که از نگاه ستراتیژیک برای آنها اهمیت خاص خود را دارد. اگر آنها در هلمند دست بالا داشته باشند، می‌توانند تمام افغانستان را نا امن سازند. آنها از همه امکانات کار گرفته اند تا جنگ را در این منطقه شعله ور نگهدارند. ”

 

جبار قهرمان قوماندان اوپراتیفی قوای امنیتی و دفاعی در هلمند گزارش‌ها از شمار تلفات قوای افغان را مبالغه آمیز خوانده گفت که ارقام واقعی چندین بار کمتر از آن تعدادی اند که در رسانه ها به نشر می‌رسند.

 

اما قبول کرد که شماری از سربازان، کشته، زخمی و اسیر شده‌اند و از ارایه ارقام خودداری کرد.

 

قبل از این حیات الله حیات والی هلمند دیروز گفت که در نتیجه دو هفته جنگ در این ولایت ۲۴ سرباز کشته و ۲۵ تن دیگر ناپدید هستند.

 

این در حالیست که جنرال چارلز کلیفلند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان در مصاحبه با صدای امریکا در مورد تلفات قوای افغان ابراز نگرانی کرده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار