افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

سرنوشت امروز مجددی فردا برای شما است

شاید کمتر کسی گمان می کرد که روزی بزرگترین و محترم ترین شخص سیاسی و مذهبی کشور چنین مورد بی احترامی و توهین در خیمه جرگه و در روز شهید قرار بگیرد که چیزی جز “خدا جزایتان بدهد” برای گفتن نداشته باشد.

صبغت الله مجددی، اولین رییس جمهور موقت در دولت انتقالی افغانستان، رهبر جهادی، عالم بزرگ اهل تصوف و از پیشگامان سیاسی افغانستان که بالغ بر 50 سال فعالیت حزبی و مذهبی برایش جایگاهی وافر در عرش کابل ساخته بود امروز…

امروز به فرش سقوط کرد، به فرش هم که نه حتی به قعر چاهی انداخته شد که قمار با حامد کرزی و ارگ نشینان برایش بدنبال داشت. وی در معامله بر سر چوکی و دالر هم قطارانش به جایی رسید که هیاهوی دور از احترام و حرمت هواداران را بجان خرید و برنتافت.

شاید کمتر کسی گمان می کرد که روزی بزرگترین و محترم ترین شخص سیاسی و مذهبی کشور که پیر کابل شمرده می شود؛ چنین مورد بی احترامی و توهین در خیمه جرگه و در روز شهید قرار بگیرد که چیزی جز “خدا جزایتان بدهد” برای گفتن نداشته باشد.

صبغت الله مجددی در تاریخ درحال رقم خوردن افغانستان در دهه اخیر که به کلی و از بیخ و بن با تاریخ نگاشته های پیشین تفاوت دارد، اولین مقهور بزرگ تاریخ است که به وضوح سرنوشت بازی با آرمان های ملی را به سیاستمداران و سردمداران ارگ نشین می نمایاند.

حامد کرزی که با اصرار، رییس جمهور اسبق افغانستان را وادار به سخنرانی خارج از برنامه در جمع حضار گلچین شده تجلیل از روز شهید و گرامی داشت احمدشاه مسعود کرد؛ نیز شاید تصور نمی کرد که چنین به سرعت مردم ملکی روی خود را از بزرگان برتابند.

سرنوشت های مشابه بسیاری برای بزرگ زادگان و بالانشین های کنونی افغانستان متصور است؛ همانگونه که این مردم یک شبه گمنامی را به اوج شهرت و محبوبیت می رسانند می توانند نامداری را به قعر چاه نفرت و ظلمات بیاندازند به گونه ای که در خیمه جرگه رقم خورد.

باشد تا اشرف غنی احمدزی، عبدالله عبدالله، عطامحمدنور، کریم خلیلی، محمد محقق، صلاح الدین ربانی، احمدضیا مسعود و حامد کرزی دریابند و با پوست و گوشت و استخوان لمس نمایند که بازی با سرنوشت یک ملت چه سرنوشتی برای یکایکشان رقم خواهد زد که هیچ چیز را یارای مقابله با نفرت عمومی نیست.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار