افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

سرمایه گذاری در افغانستان سیر نزولی داشته است

بیکاری، کشت تریاک، قاچاق مواد مخدر، عدم تطبیق قانون و موجودیت فساد اداری سبب شده تا سرمایه گذاری در افغانستان رشد چشمگیر نداشته باشد.

 

در حالیکه میزان سرمایه گذاری ها در افغانستان روز به روز رو به کاهش است، رییس اجرائیه اطمینان می دهد که حکومت برای تجار و سرمایه گذاران زمینه بهتر سرمایه گذاری را فراهم می سازد.

 

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت دیروز در مراسم معرفی رییس جدید آیسا گفت: با وجود مشکلات موجود هنوز هم زمینه سرمایه گذاری در بخش های زراعت، معادن و ترانزیت در کشور مساعد می باشد.

 

” یکبار دیگر من تکرار می کنم پیام خود را برای سرمایه گذاران برای تجار، متشبثین خصوصی که حکومت وحدت ملی متعهد است و تعهد محکم استوار دارد در راستای زمینه سازی ها و ایجاد فضای بهتر سرمایه گذاری در کشور ما.”

 

آقای عبدالله همچنان گفت: بیکاری، کشت تریاک، قاچاق مواد مخدر، عدم تطبیق قانون و موجودیت فساد اداری سبب شده تا سرمایه گذاری در افغانستان رشد چشمگیر نداشته باشد.

 

از سوی هم وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید: هم اکنون افغانستان در میان 189 کشور جهان در بخش سرمایه گذاری در ردیف 183 قرار دارد که قناعت بخش نمی باشد.

 

در این حال محمد قربان حقجو رییس جدید اداره آیسا می گوید: سرمایه گذاران بخاطر مدیریت ناسالم علاقمند سرمایه گذاری در کشور نیستند.

 

آقای حقجو گفت: این اداره پلان های درازمدت و کوتاه مدت را تهیه کرده تا زمینه های سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در کشور مساعد سازد.

 

” در قدم اول من سه بررسی عمده را در این اداره انجام می دهم یک بررسی مالی پول در کجا آمده و در کجا مصرف شده، بررسی دوم را که انجام می دهم سروی راه اندازی می کنیم که از یک یک شما از سرمایه گذاران در مرکز و ولایات سوال شود شما از آیسا تقاضا تان چه است ما بررسی می کنم ظرفیت های موجود در اداره آیسا را که آیا آیسای امروزی توانایی جواب تقاضا های شما را دارد یا خیر.”

 

به گفته آقای حقجو، این اداره در قدم اول برای سرمایه گذاران داخلی سهولت های را ایجاد می کند و با این کار سرمایه گذاران خارجی علاقمند سرمایه گذاری در کشور خواهند شد.

 

از سوی هم رییس اجرائیه می گوید: رهبری آیسا نیز بعد از این درشورای وزیران اشتراک خواهد کرد تا مشکلات این اداره را بگونه درست بیان کند.

 

با آنکه حکومت افغانستان بارها بخاطر مساعد ساختن زمینه برای سرمایه گذران تعهد کرده است اما تجار و سرمایه گذاران می گویند که تا هنوز آنان با مشکلات جدی رو به رو می باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار