افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

سرباز امریکایی برای محاکمه علنی به افغانستان برگشتانده شود

 

 

 

هیات حقیقت یاب ولسی جرگه در مورد حادثهء قندهار می گوید که در این رویداد یک سرباز نه بلکه چندین سرباز امریکایی دخیل بوده اند.

در ترکیب این هیات سید اسحاق گیلانی، محمد نعیم لالی حمیدزی، محمد سرور عثمانی، عبدالطیف پدرام، نواب منگل، سید محمد آخند و شکیبا هاشمی شامل بودند.

آنها نتایج تحقیقات شان را به روز شنبه با دیگر اعضای ولسی جرگه شریک ساختند. شکیبا هاشمی و سید اسحاق گیلانی دو تن از اعضای هیات حقیقت یاب ولسی جرگه گفتند:

«دو بال هلیکوپتر و یک طیاره دیگر در هوا بود و بالای دو قریه که عملیات صورت گرفته در آنجا فشنگ و روشن انداز را استعمال می نمودند. در محل حادثه سه نوع پوچک مرمی دریافت گریده است و هیات به این نظر است که این عمل از سوی یک تن نه بلکه از سوی چندین تن بطور عمدی و قبلاً پلان شده توسط دو گروپ جدا گانه صورت گرفته است.»
«یک نفر نشه بوده است فردا صبح او را از زیر درخت در خواب پیدا کردند و این ها استناد خود را فقد روی همان یک نفر می کنند و 20 یا 15 نفر دیگر که این عمل را انجام داده بپوشانند.»

سربازی که یک شنبه گذشته بر افراد ملکی در ولایت قندهار آتش گشود، به ایالات متحدهء امریکا انتقال داده شده است.

اما شماری از اعضای ولسی جرگه با این اقدام مخالفت کرده و تاکید می کنند که سرباز امریکایی باید برای محاکمهء علنی دوباره به افغانستان برگشتانده شود.

این وکیلان می گویند، ولسی جرگه قرارداد سال 2003 میان افغانستان و ناتو را لغو کرده که به گفتهء آن به اساس این قرارداد نیروهای بین المللی از پیگرد عدلی و قضایی در افغانستان مصوون بودند.

محمد عالمی بلخی یکی از نماینده گان مردم در ولسی جرگه:
«معاهده با آنها امضا شده بود و چند ماه ما و شما در همین جا به اتفاق آرا آنرا رد کردیم و آن معاهده ملغا شد. از وزارت امور خارجه بپرسیم که آیا این فیصله ولسی جرگه در مجموع شورای ملی را به جانب مقابل ابلاغ کرده اند که این پیمان از طرف ما ملغا اعلان شده؟»

وزارت امور خارجهء افغانستان تا حال به این پرسش آقای بلخی پاسخ نداده است.

در حالی که رابرت بیلز 38 ساله به اتهام کشتن شانزده غیر نظامی در ولایت قندهار به یک زندان در ایالت کنزاس امریکا انتقال داده شده است، رییس جمهور کرزی در مورد احتمال دست داشتن بیش از یک سرباز در این رویداد سخن گفته است.

آقای کرزی به روز جمعه با یک هیات حقیقت یاب حکومتی به ریاست لوی درستیز اردوی افغانستان و شماری از وابسته گان قربانیان حادثهء قندهار دیدار کرد.

یکتن از ساکنان قندهار که در این حادثه 11 عضو خانواده اش را از دست داده است، گفت که این کار یک فرد بوده نمی تواند.

جنرال شیر محمد کریمی لوی درستیز اردوی ملی افغانستان در این نشست گفت، نیروهای امریکایی در بخش تحقیق در مورد حادثهء قندهار با هیات حقیقت یاب افغانی همکاری نکرده است.

رییس جمهور کرزی پس از شنیدن سخنان این هیات و وابسته گان قربانیان رویداد قندهار، گفت که در این رویداد چندین سرباز امریکایی دخیل بوده اند.

اما مقام های امریکایی گفته اند، تحقیقات آنان نشان می دهند، که حادثهء قندهار از سوی یک سرباز آنان به وقوع پیوسته است.

در برخی از گزارش ها به نقل از وزیر دفاع ایالات متحدهء امریکا گفته شده است، که این سرباز امریکایی شاید به اعدام محکوم شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار