افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

سربازان ناتو تابعیت دوم افغانستانی می گیرند

سربازان ایتلاف بین المللی آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو با بیش از 57 کشور عضو که ارتش خود را در اختیار منافع و دفع خطرات احتمالی یکدیگر قرار می دهند و با وجود مخالفت شدید مردم ملکی و خانواده های نیروهای نظامی خود ده ها سال در قلب آسیا می مانند.

 

این یک پدیده غریب و بیشتر به یک شوخی استراتژیک می ماند که در افغانستان مرسوم و معروف و معمول نمایانده شده است؛ در حالی که اینجا ناامنی و ناآرامی شبیه دستاویز و پرچم پیروزی است تا نماد شکست خوردگی در برابر مخالفان مسلح و بنیادگرایان افراطی!

 

به عبارتی دیگر و در بیانی صریح تر، نظامیان ناتو اعم از اروپایی، امریکایی، عرب، آسیایی، آفریقایی و مسلمان و یهود و نصارا نتوانستند چون نخواستند تاثیر ژرف و ژگرفی از رژه و مارش خود بر خاک افغانستان برجای بگذارند.

 

حال، اینها را چه می شود که با مظلوم نمایی و منت نهادن بسیار متقبل می شوند که در حباب شعارگونه نوعدوستی و حقوق بشر و محو تروریسم به نجات جان افغانستانی ها بپا خیزند و در کمترین امکانات و بدترین شرایط جنگ سخت بسر ببرند؟!

 

گزارش های بین المللی از نهادهای به ظاهر غیرسیاسی و بی طرف جامعه جهانی که گاه و بیگاه منتشر و مخابره می شوند و با پمپاژ تبلیغاتی قوی، مسوولان افغانستانی را بدترین و بی مسوولیت ترین و فاسد ترین دولتمردان جهان می نمایانند؛ کجا هستند که فساد و فحشای ناتو را پوشش دهند؟!

 

تجاوزهای گروهی، مشارکت در کشت و قاچاق مواد مخدر، به سرقت بردن اشیای قیمتی و جواهرات نایاب، فروش تجهیزات نظامی به ایران و پاکستان و استفاده از مردم ملکی بعنوان سپر انسانی هیچ یک در گزارش های رسمی سازمان ملل متحد به ثبت نرسیده است چون دانسته اند اما نخواسته اند دیگران بدانند.

 

اینک در نشست وزرای خارجه عضو ناتو و با حضور وزیر خارجه فاقد اختیارات افغانستان درحالی از تداوم حضور در افغانستان برای مدت نامعلوم و تا اطلاع ثانوی دم می زنند که صلاح الدین ربانی هم تا آنجا که توان دارد به مدح و ثنای عملیات ناتو در خاک کشورمان می پردازد.

 

البته نمی توان برخی عملیات و یا فعالیت های مقطعی ناتو را نادیده گرفت اما تبعات حضور طولانی مدت آنان در قلب آسیا بسیار بیشتر از حد تصور است؛ با این وجود می توان مدعی شد سربازان ناتو بنابر قوانین مهاجرت و تابعیت بین المللی می توانند شهروند افغانستانی شوند و تحت لفافه این تابعیت دوم جای مهاجران افغانستانی در اروپا و امریکا را بگیرند چرا که آنان دریافته اند در چنین کشوری با چنین شرایطی می توان شاهانه زندگی کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار