افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سربازان امریکایی بعد از سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند

براساس برنامه جدید، در حدود ۵۵۰۰ تن از سربازان امریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶ باقی خواهند ماند و آنان در چهار منطقه در کشور به شمول کابل، بگرام، جلال آباد و قندهار مستقر خواهند شد.

 

باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده امریکا در یک اقدام جدید ماموریت نظامیان امریکایی را در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶ میلادی تمدید کرد.

 

آقای اوباما که روز گذشته در واشنگتن سخن میگفت تاکید کرد که وی تصمیم گرفته تا روند خروج سربازان امریکایی را از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی کندتر سازد. بر بنیاد این تصمیم، قرار است دست کم ۵۵۰۰ سرباز این کشور پس از این سال در افغانستان باقی بماند، تصمیمی که ماموریت چهارده ساله امریکا را در افغانستان از رییس جمهور اوباما به جانشین اش انتقال میدهد تا این کار را در آینده به پیش ببرد.

 

رییس جمهور امریکا با دفاع از تصمیم جدید اش گفت که این یگانه راه مقعول و بهتر همین بود تا به حضور سربازان مان در افغانستان ادامه دهیم. وی افزود که ایالات متحده امریکا تعداد ۹۸۰۰ سرباز اش را در افغانستان تا اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان باقی میگذارد، چون سربازان افغان تا هنوز آنگونه که باید قوی می بودند نیستند.

 

رییس جمهور اوباما گفته است:”اگر آنها با شکست مواجه شوند، امنیت همگی ما به مخاطره خواهد افتاد.”

 

پیش از این تصمیم رییس جمهور امریکا براین بود تا قبل از ترک سمت اش به حیث رییس جمهور در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی تمامی سربازان امریکایی را از افغانستان خارج نموده و صرف تعدادی انگشت شماری از این نیروها را برای تامین امنیت سفارت امریکا در کابل نگهدارد.

 

براساس برنامه جدید، در حدود ۵۵۰۰ تن از سربازان امریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶ باقی خواهند ماند و آنان در چهار منطقه در کشور به شمول کابل، بگرام، جلال آباد و قندهار مستقر خواهند شد.

 

 

این تصمیم در حالی اتخاذ میگردد که اخیرا گروه طالبان در بخشی های از کشور دست آوردهای داشته اند. اوباما گفت که طالبان همچنان این توانایی آن را دارند که حملات مرگبار را در کشور به شمول پایتخت کابل راه اندازی نمایند.

 

این درحالیست که ماموریت نظامی ناتو به رهبری امریکا بعد از سیزده سال جنگ علیه تروریزم در افغانستان در اواخر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید و بعد از آن تمامی مسولیت های امنیتی کشور را نیروهای امنیتی افغان به عهده گرفتتند، البته به کمک نیروهای ناتو و امریکایی مستقر در افغانستان. امادر این مدت نیروهای امنیتی افغان با حملاتی زیادی از سوی طالبان همانند حمله اخیر آنان بر شهر کندز روبرو بوده اند.

 

 

در همین حال، دولت افغانستان نیز از تصمیم جدید اوباما برای نگهداشتن سربازان امریکایی در افغانستان استقابل کرده و آن را گامی مهمی در راستایی بهبود بخشیدن به روابط دو کشور در بخش امنیت عنوان کرده است.

 

در خبرنامه که از سوی ارگ ریاست جمهور در این باره منتشر شده چنین آمده است:” دولت جمهوری اسلامی افغانستان به نماینده گی از مردم این کشور از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر تداوم همکاری های آن کشور به مردم افغانستان، مخصوصاً در عرصۀ امنیتی که بر اساس مندرجات قرارداد امنیتی و توافقنامۀ همکاری های استراتیژیک میان دو کشور می باشد، استقبال می نماید. ”

 

خبرنامه می افزاید:” تصمیم حفظ سطح کنونی نیروهای ایالات متحده در افغانستان یکبار دیگر تجدید مشارکت و تحکیم روابط ایالات متحده را با افغانستان نشان می دهد که بر مبنای منافع مشترک و خطرات مشترک استوار است. در محراق این منافع مشترک، ثبات و توسعه افغانستان، و مبارزه با ترورزم منطقه و جهان است. این تصمیم در پی صحبت های پیگیر چند ماهۀ دو رئیس جمهور، و در نتیجۀ کار مشترک و ارزیابی های دقیق مقامات دو طرف اتخاذ شده است. “

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار