افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

سران جبهه ملی به دنبال جلب حمایت ساکنان ولایت های شمال

شماری از اعضای ارشد جبهه ملی در سفر به ولایت های شمال افغانستان به دنبال معرفی اهداف این جبهه و جلب حمایت های مردم هستند.
هیاتی از این جبهه که در راس آن احمد ضیا مسعود و حاجی محمد محقق قرار دارند، امروز (سه شنبه) وارد شهر مزار شریف شده و با عطا محمد نور والی بلخ و برخی دیگر از مقام های محلی این ولایت، دیدار و گفتگو کردند.
عطا محمد نور، در دیدار با هیات جبهه ملی، از بلخ به عنوان یک ولایت آرام و بستر خوب برای آزادی بیان و تجربه دموکراسی نام برد.
آقای نور تاکید کرد که وضعیت امنیتی ولایت بلخ، برای تمامی برنامه های سیاسی و مدنی آماده است و مسوولان این ولایت، تلاش می کنند که زمینه های برگزاری گردهمایی های مردمی را به گونه مسالمت آمیز فراهم کنند.

احمد ضیاء مسعود رئیس جبهه ملی، ضمن تقدیر از کارکردهای والی ولایت بلخ در زمینه رشد اقتصادی، امنیت، دولت داری خوب، بازسازی و ایجاد فضای صلح و برادری، ولایت بلخ را یکی از ولایات مهم و کلیدی افغانستان خواند.
او گفت:” قرار است گردهمایی وسیع فردا (چهارشنبه) در پارک بُخدی شهر شبرغان از سوی هواداران جبهه ملی، برگزار شود.”
به گفته مسعود، به زودی برنامه های مشابهی در ولایت های فاریاب، تخار، ننگرهار و برخی دیگر از ولایات جنوبی و شرقی کشور نیز راه اندازی خواهد شد.
اهداف سفر به شمال
محمد محقق از اعضای جبهه ملی، در باره سفر شورای رهبری این جبهه به شمال کشور به خبرگزاری بخدی گفت:” ما تلاش می کنیم تا اهداف جبهه ملی که به استقرار مردم سالاری در کشور منجر می شود را برای مردم تشریح کنیم.”
از سوی دیگر رییس جبهه ملی در دیدار با مقام های محلی بلخ تاکید کرد که سران این جبهه تلاش می کنند تا با مردم دیدار کرده و آنان را به سهم گیری وسیع در روند سیاسی کشور ترغیب کنند.
قرار است فردا (چهارشنبه) جنرال عبدالرشید دوستم، عضو جبهه ملی، در جمعی از ساکنان شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان حضور یافته و در مورد اهداف این جبهه صحبت کند.
جبهه ملی از نهادهای منتقد دولت است که خواستار تغییر نظام سیاسی، از ریاستی به پارلمانی است.
گردانندگان این جریان سیاسی به این باور اند که در صورت استقرار نظام پارلمانی، یک دولت مردم سالار و پاسخگو روی کار خواهد آمد.
هفته گذشته رئیس جمهور کرزی، در واکنش به تلاش های اخیر شماری از جریان های سیاسی از جمله جبهه ملی مبنی بر تغییر نظام سیاسی افغانستان گفت، هر تغییری که ایجاد می شود باید در آن خواست مردم در نظر گرفته شود.
به نظر می رسد که منظور آقای کرزی از “خواست مردم” افغانستان این است که جریان های سیاسی طرفداران تغییر نظام، خلاف خواست مردم حرکت می کنند.
کرزی افزود:” تغيير نظام سياسي افغانستان بايد به خواست مردم انجام شود نه در مشوره با برخي از سناتوران امريکايي و خارجي.”

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار