افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

سخنگویی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استعفا داد

در پی نشرگزارش های اداره سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان یا “سیگار” در رابطه به موجودیت فساد اداری در ادارات حکومتی افغانستان، این بار یک کارمند وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشوراز فساد موجود در این وزارت پرده بر می دارد.

 

نصرت رحیمی که از پُست سخنگویی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان استعفا کرده ادعا می کند که به دلیل موجودیت فساد اداری و مدیریت نا سالم، عواید این وزارت کاهش یافته، ساحه پوشش مخابراتی محدود شده و شبکه مخابراتی دولتی سلام نیز بد نام شده است.

 

آقای رحیمی روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت: در هفت ماه گذشته این وزارت برای پیشرفت افغان یوتل سیت و بخش های بزرگ دیگر هیچ کاری نکرده از همین رو حکومت حدود بیست میلیون دالر متضرر شده است.

 

وی در ادامه گفت:

 

“به حدی بی کفایتی شده است که به خدمات عرضه شده ضربه وارد نموده است. در کنار آن ستلایتی که در تاریخ افغانستان یک دست آورد بزرگ و مهم بود بدبختانه که حالا از هیچ بخش آن استفاده نمی شود به جرأت تمام می گویم که شبکه سلام و شبکه های خصوصی دیگر به دلیل بی کفایتی رهبری وزارت به ناکامی انجامیده در جلسات و رهبریت وزارت مخابرات یاد آوری می شود که برای فلان شبکه مخابراتی جریمه وضع گردیده و جریمه را معاف کنید.”

 

نصرت رحیمی رهبری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را به بی کفایتی متهم کرده می گوید که این وزارت در چند ماه گذشته هیچ دستآوردی نداشته از اینرو از سمتش کنار رفته است.

 

وی با ذکر این مطلب که منافع ملی برایش مهم است گفت که هم اکنون حدود دو نیم ملیارد دالر از سرمایه ملی به رکود مواجه است.

 

آقای رحیمی از حکومت خواست تا کارکرد این وزارت را مورد بررسی جدی قرار دهد.

 

در سال های اخیر عرضه خدمات مخابراتی و انترنتی در افغانستان یکی از دست آورد های مهم حکومت قبلی خوانده می شود.

 

اما پرسش اینجاست که آیا واقعاً موجودیت فساد اداری در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی یکی از کارمندان این وزارت را وادار به افشای آن کرده یا اینکه در عقب این موضوع قضیه دیگری دخیل است؟

 

بریالی حسام معاون تخنیکی این وزارت گفت:

 

“وی استعفا نکرده و علت اینکه برطرف شده از پُست سخنگوی دلایل مختلف دارد که از جمله غیابت متواتر که آنها داشتند در وظیفه حاضر نبودند بناءً وزیر صاحب تصمیم گرفتند تا مسوولیت سخنگوی را از وی بگیرد، وزارت مخابرات همیشه جهت رشد خدمات در افغاستان کوشش کرده، گفته های را که آقای رحیمی گفته اند من شخصاً رد می کنم و هیچ کدام آن را وارد نمیدانم.”

 

این در حالیست که پیش از این سیگار یا اداره سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان نیز در گزارش هایشوزارت دفاع، معارف و صحت عامه افغانستان را به فساد متهم کرده است.

 

اما رهبران حکومت وحدت ملی تعهد کرده اند که مبارزه با فساد را در صدر برنامه هایکاری شان قرار می دهند و در برابر آن با جدیت مبارزه خواهند کرد.

 

در همین حال کارشناسان امور می گویند که اتهام فساد در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان نباید عادی گرفته شود چون به گفته آنان، مردم نیز همواره از مشکلات در بخش مخابرات شکایت های داشته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار