افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی رییس جمهور غنی در مراسم سالگرد شهید موسی شفیق

شهید موسی شفیق

محمد اشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در سیمینار بین‎المللی بزرگداشت از شخصیت و کارنامه‎های شهید محمدموسی شفیق صدراعظم اسبق کشور که بنابر هدایت رئیس‎جمهور از سوی کمیسیون موظف در مقر وزارت امور خارجه برگزار گردیده بود، اشتراک و سخن‎رانی کرد.

 

رئیس‎جمهور در این سیمینار با اشاره به بحث شهید موسی شفیق و پدر بزرگوارش در لویه جرگه قانون اساسی ۱۳۴۳، گفت: این بحث دو نکته قابل توجه دارد؛ اول این‎که نشان می‎دهد که جامعه افغانی ما ظرفیت و تحمل بحث‎های آزاد را به خوبی دارد؛ دوم این‎که این بحث، نمونه خوبی از احترام و تفاهم در جنجال میان دو نسل است که یکی طرفدار بقای وضعیت و دیگری علاقه‌مند تغییر وضعیت می‎باشد. وی افزود: شهید محمدموسی شفیق بین تحول و تداوم خط وسط، ملی و اسلامی را به واقعیت مبدل کرد.

 

رئیس‎جمهور غنی گفت: یکی از کارهای مهم او معاهده میان افغانستان و ایران در مورد دریای هلمند بود که در زمان صدارت او منعقد گردید و در همان زمان، به تصویب شورای ملی رسید و از طرف پادشاه توشیح شد. در مورد این معاهده شفیق صاحب مورد انتقادها قرار گرفت و فشارهای زیادی صورت گرفت که این معاهده منعقد نشود ولی شفیق صاحب به این نظر بود که افغانستان و همسایه‎ها باید منافع مشترک شان را درک کنند و در برابر همدیگر، نه به حیث رقیب، بل‎که به حیث دوست و همکار رفتار نمایند.

 

رئیس‎جمهور خاطر نشان کرد: در ماده پنجم معاهده افغانستان و ایران در مورد دریای هلمند آمده است: “ایران هیچ‎گونه ادعایی بر آب هلمند، بیشتر از مقداری‎که طبق این معاهده تثبیت شده است، ندارد. حتی اگر مقادیر آب بیشتر در دلتای سفلای هلمند میسر هم باشد و مورد استفاده ایران هم بتواند، قرار گیرد.”

 

وی افزود: کاش شهید موسی شفیق چند سال دیگر زنده می‎بود تا تمام آب‎های افغانستان انسجام پیدا می‎کرد، حالا وظیفه ما تطبیق این معاهده است، زیرا این معاهده به نفع مردم و دولت افغانستان و صلح و ثبات کشور می‎باشد.

 

محمداشرف غنی با اشاره بر این‎که مطالعه زندگی و کارنامه‎های مرحوم شفیق برای ما پیام‌های مهمی دارد، گفت: وی یک مفکر بوده و به برکت انسجام فکری خود، کارهای بزرگ و مفید انجام داده است. دیگر این‎که شخصیت چند بعدی داشت و کسی که علاقه‎مند زندگی موفق در جهان کنونی باشد، باید به ابعاد مختلف زندگی کنونی آشنایی داشته باشد.

 

رئیس‎جمهور گفت: شخصیت بعضی از افراد را نوشته‎ها و تالیفات شان می‎سازد و شمار دیگری مانند سیدجمال‎الدین افغان، بیشتر در فعالیت‎های عملی مصروف می‎باشند و شخصیت اصلی آنانرا تلاش‎های عملی تشکیل می‏دهد. شفیق صاحب هم  مرد قلم و هم مرد عمل بود.

 

رئیس‎جمهور غنی گفت: شهید شفیق طرفدار روابط نیک با همسایه‎ها بود و به این امر اعتقاد داشت که همسایه‎ها باید منافع مشروع همدیگر را احترام کنند و بر نکات مشترک همکاری‎ها تاکید ورزند.

 

وی افزود: شخصیت محمدموسی شفیق ترکیب عظیمی از دانش اسلامی، دانش شرقی و دانش غربی بود و این فکر عمیق وی نتیجه تحصیل و تجارب موصوف می‎باشد.

 

رئیس‏جمهور گفت: زمانی‏که جوان بودم و به‎خاطر تحصیل رهسپار پوهنتون کلمبیا می‎شدم، روان شاد شفیق را در کابل دیدم و از مشورت‎هایش فیض بردم. در جریان دو ساعت ملاقات با وی بیشتر متیقین گردیدم که موسی شفیق دارای استعداد و دانش خارق‎العاده است.

 

رئیس‎جمهور کشور گفت: شهید موسی شفیق اگر یک سیاست‎مدار بزرگ، مقنن سترگ و عالم دینی نمی‎بود، باز هم منحیث یک شخصیت بزرگ افغانستان جایگاه اش را در تاریخ و فرهنگ کشور می‎داشت.

 

محمداشرف غنی تصریح کرد: طوری‎که بحث ادبیات معاصر افغانستان بدون ذکر از موسی شفیق ناتمام معلوم می‎شود، همین طور بحث تدوین قوانین معاصر کشور، بدون یادآوری از تلاش‎های شادروان شفیق، ناقص است.

 

وی افزود: توجه داشتن به اهمیت قانون و احترام به حاکمیت قانون، پیام دیگری از زندگی و کارنامه‎های شهید شفیق است، وی در فکر و عمل، یک انسان معتدل بود و همواره بر اعتدال تأکید می‎ورزید.

 

رئیس‎جمهور با اشاره بر این‎که موسی شفیق از یک خانواده روستایی سربلند کرده بود، اما در اثر سعی و تلاش خودش به مقام صدراعظمی کشور رسید، گفت: این بُعد زندگی موصوف به نسل جوان این پیام را دارد که اگر یک جوان در شرایط دشوار قرار داشته باشد و محدودیت‎های نیز سد راه آن باشد، می‎تواند در اثر کوشش، زحمت و فکر منسجم به پیشرفت‎های زیادی نایل گردد.

 

رئیس‎جمهور غنی در اخیر سخنانش گفت: مهم‎ترین پیام شهید محمدموسی شفیق به ما اتمام فصل ناتمامی است که از زمان غازی امان‎الله خان شروع شد و شهید شفیق آن‎را ادامه داد، امروز ارادۀ واضح و محکم داریم که افغانستان دیگر فصل ناتمام نداشته باشد و به رفاه و ثبات دوامدار برسد که هم موجب رفاه مردم و هم موجب ثبات منطقه گردد.

 

در این سیمینار صلاح‎الدین ربانی وزیر امور خارجه نیز صحبت کرده، گفت: ملت‌هایی که تاریخ گذشته خود و دیگران را مطالعه دقیق و انتقادی نمی‌کنند و از تجربه‎های گذشته نمی‌آموزند، همیشه محکوم به تکرارِ تجاربِ تلخ تاریخی بوده و حلاوت کامیابی‎ها را هرگز نخواهند چشید.

 

وزیر امور خارجه افزود: تلاش‎های هدفمند و هوشیارانه او (موسی شفيق) برای اعتماد سازی و تنش زدای در سطح منطقه به ویژه با دو کشور همسایه ایران و پاکستان، نشانه از خبرگی سیاسی او بود، او با مذاکره دشوار و موفقانه، معاهده آب هلمند را در بیست و دوم حوت ۱۳۵۱ خورشیدی با جانب ایران امضا كرد.

 

وی افزود: امروز، ما در هفته تجلیل از قانون اساسی، از نودمین سالگشت تولد شهید موسی شفیق در حالی بزرگداشت می‎کنیم که او یکی از شخصیت‎های تأثیر گذار در دهه دموکراسی و تصویب قانون اساسی آن دوره بود.

 

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: باورمندی راسخ او به مردم سالاری سبب شد که طی دهه دموکراسی نقش فعالی داشته باشد و به همین دلیل در لویه جرگه تدوین قانون اساسی سال ۱۳۴۳ خورشیدی، به عنوان منشی این لویه جرگه نقش بسزایی در تدوین و تصویب قانون اساسی دهه دموکراسی به عهده داشت.

 

صلاح‎الدین ربانی گفت: شهید محمدموسی شفیق، در دوره وزارت امورخارجه و هم‎چنان دوره صدارت اش، برای اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان نیز بیشترین تلاش را کرد. کاری که بعد از چند دهه، حکومت وحدت ملی نیز آن را روی دست گرفت و با دیپلوماسی فعال، در راستای اعتمادسازی منطقه‎ای، تعریف منافع مشترک اقتصادی کشورهای منطقه، گام‎های عملی و سازنده‎ای برداشت تا افغانستان به جای محل تقابل، به محل تلاقی منافع مشترک و چهار راه ترانزیت و تجارت منطقه مبدل شود.

 

در این سیمینار پیام پروفیسور دوکتور احمد الطیب شیخ الازهر توسط خانم الزیدان استاد پوهنتون الازهر مصر قرائت گردید که در آن از آقای موسی شفیق منحیث یکی از فارغان پوهنتون الازهر و یکی از علمای که در دامان آن درس خوانده و از چشمه سار علوم آن بهره گرفته و در محضر استادانش شاگردی کرده است، یادآوری شده بود.

 

هم‎چنان در این پیام ضمن این‎که بر وحدت مسلمین تاکید شده، آمده است: الازهر پیوسته می‎کوشد که وحدت مسلمانان اعم از اهل سنت و اهل تشیع را حفظ نموده، آنان‎را با هم نگهدارد و با تمام قدرتی که خداوند به آن‎ها داده است، در پخش و نشر روحیه همبستگی و صلح میان همه انسان‎ها نقش خود را ایفا کند.

 

در این پیام خاطرنشان گردیده است: هر چند دست‎های جنایت‎کار، استاد محمدموسی شفیق را ترور نمودند و ملت اش را از تلاش‎ها و علم اعتدالی و میانه روانۀ او که از  پوهنتون الازهر آموخته بود، محروم کردند، اما این ملت بزرگ افغان که پیوسته علما و امامان بزرگی را به امت اسلامی هدیه داده، فرزندان خود را به دامان الازهر شریف می‎فرستد تا با روش اعتدالی استوار به کشور شان برگردند که بتوانند در برابر همۀ دعوت‎ها به سوی افراط و تفریط مقاومت نمایند.

 

وی در این پیام خطاب به آنانی‎که از صراط المستقیم و مسیر هدایت به بی‌راهه رفته اند، گفت: می‎خواهم تا آنان به راه راست برگشته و جنایات و گناهانی را که مرتکب می‎شوند، وجدان‎های خود را داور قرار داده و بدانند که این تاویل‎های فاسد و نادرست در روز رستاخیز و در برابر خداوند به درد شان نمی‎خورد.

 

در این سیمینار، ببرک‌دقیق شفیق نواسۀ ارشد محمدموسی شفیق پیام خانوادۀ محمدموسی شفیق را قرائت نمود و ضمن تشکری از برگزاری این سیمینار بین‎المللی گفت: دیدگاه بابای شهید من نه شرقی بود و نه هم غربی، بل‎که دیدگاه روشن اسلامی و افغانی بود.

 

وی گفت که شهید موسی شفیق آرزو داشت که کشورش به مدارج عالی ترقی و پیشرفت برسد و برای دنیا بگوید که افغانستان سمبول امن است و به کسی احتیاج نیست و همه چیز را دارد.

 

ببرک‎دقیق گفت که شهید محمدموسی شفیق از زمان کودکی- خانه، قریه، مردم، مسجد، زندگی طبقاتی، مکتب، مدرسه، شهر، دهات، کوه‎ها، دشت‎ها و دریا‎ها، ذخایر و منابع طبیعی، بیروکراسی، ظلم، دروغ، خیانت و همسایه‎ها و جهانی پُر از مکر و حیله را به خوبی مطالعه کرده بود و تجلای آن‎را در اشعارش دیده می‎توانید.

 

در این سیمینار فلم مستند از کارکردهای شهید موسی شفیق منحیث وزیر امور خارجه و صدراعظم کشور و کارکردهایش در عرصه‎های ملی و بین‎المللی به نمایش گذاشته شد.

 

در اخیر رئیس‎جمهور غنی در حالی‎که از سوی وزیر امور خارجه و نواسۀ شهید محمدموسی شفیق همرای می‎گردید، از تکت پستی که با تصویر شهید محمدموسی شفیق مزین گردیده بود، پرده برداری کرد و نمایشگاه عکس‎های شهید محمدموسی شفیق را که در قصر ستوری برگزار گردیده بود، افتتاح نمود.

 

در این سیمینار بین‎المللی بر علاوۀ رئیس‎جمهور، شماری از اعضای خانواده شهید محمدموسی شفیق، رئیس مشرانو جرگه، تعدادی از اعضای کابینه، شماری از اعضای شورای ملی، رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان، تعدادی از علما و فرهنگیان کشور و نماینده گان کوردیپلوماتیک کشورهای خارجی حضور داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار