افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی رئیس اجرائیه در همایش آمادگی برای مصالحه در افغانستان

عبدالله عبدالله

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با اشتراک در همایش آمادگی برای مصالحه در افغانستان که در مقر نمایندگی اتحادیۀ اروپا در کابل برگزار شده بود، به ایراد سخن پرداخت.

 

رئیس اجرائیه در نخست از برگزار کنندگان این همایش و از کشورهای کمک کننده به افغانستان و از هیأتی که از ایرلند شمالی به منظور در میان گذاشتن تجربه‌های شان به کابل آمده بودند، قدردانی و امتنان نمود.

 

رئيس اجرائیه از تجربه مشترک مردم افغانستان و ایرلند شمالی از جنگ و پیامدهای ویرانگر آن یاد نمود و این‌که افغانستان با گذشت چندین سال، هنوز و همچنان در آتش جنگ می‌سوزد و مردمش بارها بیشتر از سهم شان از آن رنج می‌برند.

 

داکتر عبدالله عبدالله در حالیکه شرایط افغانستان و ایرلند شمالی را متفاوت عنوان نمود، خواسته‌های برحق مردمان این دو کشور را که صلح و ثبات است، یکی دانست و افزود: این را که پایان هر جنگی مذاکره و گفتگو است، ملت‌ها پیشتر از حکومت‌ها درک می‌نمایند و بر همین مبنا؛ آرزوی اکثریت مطلق مردم افغانستان تامین صلح عادلانه، با عزت و پایدار است و همین، مساله ای است که ما را به عنوان سران حکومت تشویق می نماید تا در این راستا قدم های اساسی را بگذاریم.

 

رئيس اجرائیه در صحبت‌های خویش همچنان علاوه کرد: این را هم می‌دانیم که تمام عوامل در اختیار حکومت و دولت افغانستان نیست تا فیصله نهایی را هم در این زمینه اتخاذ نماید. با این‌همه، ما ملزم به کوشش و سعی و تلاش در این راستا بوده‌ایم و از ابتدای اداره موقت در پانزده سال قبل و حتی پیشتر از آن که طالب‌ها در کابل بودند و مقاومت در برابر شان ادامه داشت، گفتگو ها نیز وجود داشت.

 

رئيس اجرائيه در صحبت‌های خویش از آمادگی حکومت برای تامین صلح عادلانه اطمئنان داد و از تلاش‌های سازمان ملل و دیگر دوستان افغانستان برای تأمین صلح قدردانی نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار