افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی رئیس اجرائیه در نشست شانگهای

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان امروز (سه شنبه) در نشست سازمان همکاری های منطقه یی شانگهای سخنرانی می‌کند.

 

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه، این مطلب را دیروزبیان کرده گفت، عبدالله عبدالله در بیانه اش به اعضای این سازمان، روی یک سلسله مسایل مهم داخلی و منطقه یی، روشنی خواهد انداخت.

 

وی گفت:

“دیدگاه‌های افغانستان و همچنان قضایای مورد توجه و اهمیت برای اعضای سازمان را در این صحبت مطرح خواهد کرد، از جمله مبارزه با تروریزم، مبارزه با افراط گرایی جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با کشت و زرع مواد مخدر و همچنان همکاری اعضای سازمان برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان و مبارزه با تروریزم که افغانستان در خط اول این مبارزه قرار دارد، می باشد.”

هر چند افغانستان عضویت سازمان همکاری های شانگهای را ندارد، اما به حیث ناظر در این اجلاس شرکت می‌کند.

 

مجیب الرحمن رحیمی در ادامه صحبت خود گفت، رئیس اجرائیه در این اجلاس در مورد اینکه افغانستان در منطقه برای این سازمان خیلی با اهمیت و مهم است، به عضویت دایمی کشورمان تأکید خواهد کرد.

 

به گفته سخنگوی عبدالله عبدالله، شماری زیادی از اعضای سازمان شانگهای در مورد عضویت دایمی افغانستان نظر مثبت دارند و افغانستان امیدوار است تا در اجلاس آیندهء رهبران این سازمان عضویت دایمی را کسب کند.

 

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان دیروز در حاشیه این اجلاس با صدراعظم روسیه و رئیس هیئت هند دیدار و ملاقات کرد.

 

آقای رحیمی گفت، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در دیدارش با دیمتری میدودیف صدراعظم روسیه خواهان کمک در عرصه های گوناگون به افغانستان شد و صدراعظم میدودیف همکاری و کمک کشورش را وعده داد.

 

وی گفت:

“از صدراعظم روسیه خواست که افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم و اینکه افغانستان بتواند به عنوان یک مرکز ترانزیت و همکاری های منطقه یی عملنماید، کمک و همکاری کنند و پاسخ صدراعظم روسیه در همکاری با افغانستان مثبت بود، آنها وعده دادند که روسیه حاضر است، افغانستان را در مبارزه با تروریزم و افراط گرایی و همچنان تقویت نیروهای نظامی آن طوریکه در توان روسیه باشد، همکاری بکند.”

در این میان، با در نظرداشت تحولات اخیر سیاسی و اقتصادی در باره افغانستان، کارشناسان امور اقتصادی می گویند، کشورهای منطقه بخصوص کشورهای که در مسئلهء افغانستان نقش مهم بازی می‌کنند، در آن توجه بیشتر دارند.

 

به گفته آنها، اجلاس همکاری های شانگهای فرصت خوب است تا افغانستان از آن منفعت بردارد.

 

روسیه، چین، ازبیکستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرغزستان، در سازمان همکاری شانگهای عضویت دایمی دارند و نماینده‌گان، افغانستان، پاکستان، ایران، بلاروس و منگولیا، در این سازمان به حیث ناظر اشتراک می‌کنند.

 

هند و پاکستان در نشست دهم ماه جولای امسال به حیث عضو دایمی این سازمان قبول شد که سر از سال آینده میلادی به عنوان عضو دایمی سازمان در جلسات شرکت خواهند کرد.

هدف سازمان شانگهای همکاری امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه می‌باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار