افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی رئیس‌جمهورغنی در هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای

شانگهای

رئیس جمهوری کشورمان پس از چاشت روز گذشته در هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای، اشتراک و سخنرانی کرد.

رئیس جمهور کسب عضویت دائمی هند و پاکستان را به کشورهای اشتراک کننده در آن اجلاس تبریک گفته افزود که با افزایش اعضای سازمان همکاری های شانگهای، همزمان مسوولیت ها در سطح منطقه افزایش می یابد. وی با اشاره به نقش سازمان همکاری های شانگهای در منطقه علاوه کرد که روابط و همکاری های حوزۀ آسیا- اروپا در این اواخر تقویت چشمگیر و قابل ملاحظه یافته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه افغانستان در خط نخست مبارزه علیه تروریزم قرار دارد افزود که هم اکنون بیست گروه تروریستی فرامنطقوی علیه مردم ما می جنگند و همه روزه از ما قربانی میگیرند.

رئیس جمهور گفت که هم اکنون کشور ما در ماتم به سر میبرد و این ماتم از اثر حملات خونین تروریستانی است که مردم عام ما را هدف قرار داده اند و به شمول برخی مناطق دیپلماتیک در کابل، مناطق زیادی از اثر آن آسیب پذیر شده اند.

رئیس جمهورکشور اظهار کرد که مردم ما خواهان عدالت اند و انتظار داریم که اقدامات اساسی و مشترک که از سوی کشورهای منطقه در مبارزه علیه تروریزم شکل میگیرد، اطمینان خاطر همه را فراهم نماید.

رئیس جمهورغنی علاوه نمود که تهدیدهای تروریزم منطقوی و سازمان های تروریستی فرامنطقوی مانع اساسی در مقابل رسیدن به آرزوهای تمامی مردمان منطقه به ویژه افغانستان محسوب میگردد.

رئیس جمهور گفت که ما انتظار داریم تا سازمان همکاری های شانگهای روی ستراتیژی مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر کار نماید و نیز گفتمان منطقوی برای مهار و سرکوب گروه ها و سازمان های تروریستی فرامنطقوی شکل گیرد.

رئیس جمهور محمداشرف غنی خطاب به سران سازمان شانگهای گفت: من اینجا آمده ام تا افزایش همکاری ها را در عرصۀ مبارزه علیه تروریزم اعلام نمایم و در مقابل تروریزمی که کشورهای منطقه را به شمول افغانستان به گونۀ جدی تهدید میکند، لازم است تا اقدامات عملی اتخاذ گردد.

رئیس جمهورغنی همچنان پیشنهاد کرد که کشورهای منطقه براساس یک میکانیزم مشخص، کشورهای حمامی تروریزم و تروریزم فرامنطقوی را تعریف نمایند.

رئیس جمهورغنی گفت که اکنون کشورهای منطقه از طریق پروژه های بزرگ اقتصادی و زیربنایی باهم بافت خورده اند که این نتیجۀ توافق و تعهدات لازم میان کشورهای منطقه است. وی علاوه کرد که عزم و ارادۀ کشورهای منطقه برای اجرایی شدن پلان ها و برنامه های زیربنایی به سطح ملی و منطقوی، رویا ها را به حقیقت مبدل کرده است.

رئیس جمهور محمداشرف غنی علاوه کرد که ایجاد و تقویت روابط میان کشورهای آسیای جنوبی و اعضای شانگهای، قدم بزرگ جهت بهبود و گسترش مناسبات منطقوی می باشد. وی به موقعیت ستراتیژیک افغانستان اشاره کرده گفت که منحیث چهارراه آسیا حلقۀ مرکزی روابط میان کشورهای منطقه تلقی میشود.

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد که امنیت، ثبات و رفاه، خواست و نیاز اساسی مردمان منطقه به شمار میرود و ضرورت است تا برای تأمین این خواست ها، همکاری های منطقوی تقویت مزید یابد و ما نیز تمرکز جدی روی تداوم و تحکیم روابط منطقوی داریم.

رئیس جمهور اضافه کرد که افغانستان روابط خوب اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی با ترکمنستان و این همکاری ها با کشورهای ازبکستان، تاجکستان، قزاقستان، قرغزستان و آذربایجان درحال توسعه می باشد.

رئیس جمهورغنی بیان داشت که همکاری های ما در عرصه های سرمایه گذاری، ترانزیتی و اقتصادی نیز با هند و ایران در مرحلۀ انکشاف است که بندر چابهار یکی از ابتکارات ترانزیتی و تجارتی میان سه کشور محسوب می شود. وی اظهار کرد که هدف عمدۀ ما این است تا آسایی مرکزی به آسیای جنوبی وصل گردد و پاکستان نیز نقش خویش را در این زمینه می تواند ایفا و بهبود ببخشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار