افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی داکتر عبدالله عبدالله در محفل گرامی‌داشت از شهدای حادثه‌ی خونین سالنگ در ولایت پروان

 

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در بیست و هشتمین محفل گرامی‌داشت از شهدای حادثه‌ی خونین سالنگ در ولایت پروان اشتراک کرد و طی سخنانی گفت: امروز یادآور یک حادثه، قربانی و تراژدی انسانی‌است که به‌عنوان یک روز سیاه جنایتکاران در تاریخ جهاد و مقاومت مردم افغانستان ثبت شده‌است.

 

رئیس اجرائیه کشور در آغاز سخنانش برای شادی روح شهدای نام‌دار و گم‌نام افغانستان اتحاف دعا کرد و تاکید نمود: مردم ولایت پروان برای دفاع از سرزمین و ارزش‌های اسلامی شان در زمان اشغال کشور، دوران جهاد و مقاومت و دوره جدید قربانی‌های بی شمار دادند و حادثه سالنگ یک نمونه بارز آن است که در یک روز بیشتر از 1200 تن شهید شدند.

 

رئیس اجرائیه کشور در ادامه ابراز داشت: سالنگ در دوران اشغال کشور مسیر اکمالاتی قشون سرخ شوروی سابق بود٬ اما مجاهدین در ولایت پروان٬ به‌ویژه سالنگ٬ در برابر آنان ایستادگی کردند. شهدای سالنگ نمادی از استقامت، ایستادگی، آزادی‌خواهی و وطن دوستی برای دفاع از عقیده، سرزمین و ناموس‌است که هرگز خاطره آنان از یاد مردم افغانستان فراموش نمی‌شود.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در بخش دیگر از صحبت‌های خویش اظهار داشت: نقش مجاهدین در تعیین سرنوشت کشور، دفع اشغال، دوره جهاد و مقاومت و ایجاد حکومت فراگیر قابل توجه است٬ اما برای حفظ این دستاوردها وحدت مجاهدین در سطح رهبری الزامی‌است، زیرا اختلاف و نفاق به دشمن فرصت می‌دهد و این کار جفا به خون شهدا است.

 

رئیس اجرائیه کشور در بخش دیگر از صحبت هایش در باره ضرورت وحدت ملی گفت: وحدت ملی و هم‌گرایی در میان اقوام ضامن سلامت و ثبات افغانستان است که آن هم برمنبای عدالت اجتماعی تامین می شود، به شما اطمینان میدهیم که از تامین عدالت اجتماعی و حقوق مساوی همه اقوام کشور دفاع می‌کنیم.

 

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور همچنان ابراز کرد: تمام شخصیت‌های سیاسی و جهادی باید رضایت خدا و خیر ملت را در نظر بگیرند و برعلاوه آن برای دفا ع از کشور در برابر دشمن که صدای صلح خواهی مردم افغانستان را رد کردند، متحد و یکپارچه شوند.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در آخرین سخنانش اظهار داشت: در حال حاضر برای حفظ وحدت ملی و دفاع از کشور اتحاد در میان مجاهدین و درک درست از شرایط در حکومت وحدت ملی مهم و ضروری می باشد، همه سران باید بدانند که در موقف و جایگاهی که قرار دارند، محصول قربانی های ملت است که هنوزهم برای دفاع از حکومت وحدت ملی قربانی بسیار سنگین می پردازند.

 

در این نشست جلالتمآب احمدضیا مسعود نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور اصلاحات اداری و حکومت‌داری خوب٬ جلالتمآب محمدیونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری٬ محترم انجنیر محمدعاصم والی ولایت پروان٬ محترم بصیرسالنگی والی پیشین ولایت پروان، محترم امرالله صالح، الحاج الماس زاهد و تعداد دیگری از شخصیت‌ها نیز صحبت کردند و با احترام به‌جایگاه شهدا به وحدت و یکپارچگی تاکید نمودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار