افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی اشرف غنی در کنفرانس پروسۀ کابل

پروسۀ کابل

رئیس‌ جمهورغنی درکنفرانس پروسۀ کابل شرکت کرد و به سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهوراشرف غنی، درنخستین کنفرانس تحت نام “پروسۀ کابل” پیرامون صلح و همکاری که با حضور نمایندگان بلند پایۀ ۲۷ کشور و سازمان‌های بین‌المللی در کابل برگزار گردید گفت: ما امروز گردهم آمده‌ایم تا همبستگی خود را در برابر ترور و وحشت ابراز نموده و روی یک روندی که منتج به صلح عادلانه شود، به بحث بپردازیم.

 

در این کنفرانس که در ارگ برگزار گردید، رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان این کشورها گفت: شما در شهری قرار دارید که مردم آن در سوگ صدها فرزند خویش که در خشونت‌های تروریستی جان‌های شانرا از دست دادند، عزادار اند. اما، در حالیکه مردم مان از همبستگی و حمایت جامعه جهانی از ایشان قدردانی می‌کنند، خواستار عدالت می‌باشند.

 

رئیس‌جمهور اظهار داشت : گروه‌های تروریستی ادعا می‌کنند که مبنای جنگ شان دین است، اما اسلام دین صلح است و آنانی‌را که این جانیان به قتل می‌رسانند همه مسلمان اند. آنها هزاران مرد، زن و کودک مسلمان را به قتل می‌رسانند. مواد مخدر، ترور و سرقت، پدیده‌های هستند که با دین ما هیچ ربطی ندارد، اما تروریستان از آنها به‌حیث وسیله استفاده می‌کنند. اینها تروریست اند.

 

رئیس‌جمهورغنی از جامعه جهانی و قربانی سربازان کشورهای آنها در افغانستان، اظهار قدردانی کرده افزود که ما  درکنار هم ایستادیم تا به خشونت‌های خبیثه چه در کابل، لندن، بروکسل، ترکیه، عراق و یا سوریه، نقطه پایان بگذاریم.

 

وی علاوه کرد که در سال ۲۰۰۶، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ی را برای ایجاد یک راهکار مبارزه با تروریزم تصویب کرد که با وضاحت از همه کشورهای عضو جامعه جهانی می‌خواهد تا ” پدیده تروریزم با تمامی اشکال آن را به عنوان جدی ترین تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی، به شدیدترین لحن به‌گونه متداوم محکوم نماید.”

 

رئیس‌جمهورغنی بیان داشت که جامعه جهانی هنوز نتوانسته برتمامی ابعاد تهدید تروریزم فایق آید، سازمان ملل رشد چشم‌گیر این پدیده شوم، انکشاف فعالیت‌ها و بی‌رحمی در حملات آنها را شاهد بوده و پاسخ آن در برابر افزایش تروریزم بسنده نبوده‌است.

 

وی همچنان اضافه کرد: در حالی‌که سطح همکاری میان کشورها بهبود یافته‌است، اما هنوز چهارچوب‌ها، وسایل و نیز تطابق‌پذیری لازم برای شناسائی و از بین‌بردن تحرکات تروریستان و گسترش فعالیت‌های شان، وجود ندارد.

 

رئیس‌جمهورغنی اظهار کرد که افغانستان به‌خاطر موقعیت جغرافیائی و صعب‌العبور بودنش، هدف تروریزم جهانی قرار گرفته‌است و داعش می‌خواهد تا به افغانستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی دست‌رسی پیدا کند، این افراد حتی در ظاهر هم کدام هدف مثبت ندارند و تنها خون مردم ما را می‌ریزند تا بستری را برای فعالیت‌های جرمی شان در منطقه و جهان، فراهم بسازند.

 

وی تصریح کرد که جامعه جهانی تعهد کرده است که حمایت کشورها از تروریزم و تمویل فرامرزی آن را تحمل نخواهد کرد و ما از جهانیان می‌خواهیم به تعهداتی که سپرده‌اند، عمل کنند تا خشونت‌ها و ترور خاتمه یابد.

 

رئیس‌جمهور جنگ افغانستان را چند بعدی خوانده افزود: تا زمانی‌که ما یک چهارچوب مشخص برای حل تمامی مشکل تروریزم ایجاد نکنیم، هدف قراردادن بخش‌های کوچک آن کار ساز نخواهد بود.

 

وی گفت که بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ، هزاران شهروند افغانستان کشته یا زخمی شدند و بیش از چهار میلیون افغان، به‌خاطر خشونت‌ها مهاجر شده‌اند. مردم ما خواهان زندگی خوب برای کودکان شان هستند، اما با افزایش خشونت‌ها، اقتصاد ما نمی‌تواند رشد کند و مردم ما بیکار و ناامید می‌مانند.

 

رئیس‌جمهورغنی خاطرنشان کرد که حکومت افغانستان با چالش‌های اعم در مبارزه علیه فساد، رهبری ضعیف و ازهم پاشیدگی داخلی که به میراث مانده و نیز در حل مشکلات ناشی از درگیری‌ها میان نخبه‌های سیاسی که با آن دست و گریبان می‌باشد مواجه است، اما برنامه اصلاحات خود را در بروکسل، وارسا و مونیخ و نیز در کابل به حضور جامعه جهانی تقدیم کردیم و باوجود چالش‌های بزرگ مانند رسیدگی به مسایل امنیتی، ایجاد اشتغال پس از روند انتقال امنیتی و مشکلات درونی سیاسی، برنامه اصلاحات ما به ثمر رسیده‌است.

 

رئیس‌جمهورمحمداشرف غنی اضافه کرد که اصلاحات در وزارت داخله همین اکنون جریان دارد و من، داکتر صاحب عبدالله و تمامی حکومت به آوردن اصلاحات در وزارت داخله متعهد هستیم تا نیروهای امنیتی ما باید روی هر دو پای خویش بایستند.

 

وی علاوه کرد که فساد اداری در پولیس باید خاتمه یابد، پولیس باید نیروی ثبات باشد نه محرک بی ثباتی و خشم مردم؛ در این میان، نیروهای پاک دامنی در پولیس نیز وجود دارند که در خط مقدم‌اند مانند آن ۱۳ تن که، اخیرا در حمله تروریستی کشته شدند و در بسیاری موارد، این پولیس است که قربانی فساد اداری و روابط بر ضوابط می‌شود.

 

رئیس‌جمهور افزود که تقویت نیروهای امنیتی ما به این معناست که طالبان نمی‌توانند از لحاظ نظامی برنده شوند، ما قبلا اعلام کرده‌ایم که هدف ما برای صلح است و نه برای پیروزی و نمی‌توانیم در شرایطی صلح کنیم که طالبان آماده صلح با ما نباشند.

 

رئیس جمهورغنی گفت که صلح باید تنها به موافقنامه خلاصه نشود بلکه صلح عادلانه به‌گونۀ پایدار آن تأمین گردد. وی افزود که ما با پاکستان برای تأمین صلح چندین بار از طریق مذاکرات چندجانبه وارد گفت‌وگو شدیم، اما نتایج آن از سوی آن کشور پذیرفته نشد.

 

رئیس‌جمهور غنی بیان کرد که ما خواهان صلح هستیم و می‌خواهیم صلح کنیم  تا فرصت همکاری که باعث رشد و کاهش فقر شود، ایجاد گردد. وی افزود که یک افغانستان با ثبات به نفع منطقه است و ما بالای پاکستان صدا می‌کنیم تا آجندای که چطور می‌توانیم به صلح برسیم را ترتیب کند.

 

رئیس‌جمهور گفت که صلح باید از طریق یک بحث ملی تأمین شود و ما یک گفتمان ملی را دراین زمینه دایر خواهیم کرد و باید توجه خاص به تقاضای خانم‌ها و جامعه مدنی داشته باشیم. موقعیت گفتمان صلح باید در موافقت‌نامه دوجانبه باشد، اگر موافقت صورت گیرد، به طالبان اجازه خواهیم داد تا دفتر شانرا باز کنند، اما این فرصت برای همیشه به آنها فراهم نیست.

 

رئیس جمهورغنی خاطرنشان کرد که پالیسی‌های حکومت افغانستان، ایجاد رابط قوی سیاسی با کشورهای همسایه ماست، باید روابط امنیتی ایجاد کنیم تا در مبارزه با تروریزم نایل گردیم. وی همچنان گفت که کشورهای منطقه تحت تهدید است و هرکدام مان به خشونت های داخلی مواجه هستیم و باید برای مبارزه با آن، قوت خود را نشان دهیم و ما خود را متعهد سازیم.

 

رئیس‌جمهورغنی اضافه کرد که باید تمرکز و مشوره بیشتر برای تأمین صلح صورت گیرد و نگرانی مردم در این زمینه جمع‌آوری گردیده جزء گفتمان صلح شود و تمرکز کنیم که چطور امنیت در منطقه تأمین شود، زیرا تأمین صلح در افغانستان، باعث ثبات همسایه‌ها و جهان خواهد شد.

 

رئیس‌جمهورغنی از جامعه جهانی خواست که با صداقت کامل، پروسۀ صلح به رهبری افغان‌ها را حمایت و احترام بگذارند. وی علاوه کرد که ما همچنان آمده هستیم تا برای تأمین صلح کار کنیم، اما صلح نمی‌تواند به قیمت حقوق ما تأمین شود و تروریستان باید بدانند که مانع تحول ما شده نمی‌توانند.

 

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی درخصوص برگزاری انتخابات خاطرنشان کرد که ما متعهد به برگزاری انتخابات ولسی جرگه در زمان معین آن هستیم و انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در زمان تعین‌شده و در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

 

در بحث‌های جانبی کنفرانس امروز، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور، تادامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه، امرالله صالح وزیر دولت در امور اصلاحات در سکتور امنیتی، محمدکریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح، داکتر محمداکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی صلح، غیرت بهیر رئیس کمیتۀ سیاسی حزب اسلامی، باحضورداشت نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی، پیرامون امنیت، مبارزه با تروریزم و مصالحه بحث‌های مفصل خواهند داشت. درختم کنفرانس مذکور، اعلامیۀ مشترک نیز به نشر خواهد رسید.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار