افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی اشرف غنی درمراسم بزرگداشت سالروز 8 ثور

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی

رییس‌جمهورغنی ، در مراسم سالروز پیروزی مجاهدین اشتراک و سخنرانی کرد.

او ضمن تبریک این روز گفت: مجاهدین به‌خاطر حفظ استقلال افغانستان، حفظ ارزش‌های اسلامی و ایجاد نظام براساس رای مردم قربانی‌های فراوان داده‌اند.

 

وی افزود، این نتایج همان قربانی‌ها است که امروز ما صاحب نظام مردم‌سالار و قانون اساسی هستیم و مردم حق دارند براساس رای و خواست شان، نظام، قوانین و حکومت داشته‌باشند.

 

رییس‌جمهورغنی خاطرنشان کرد، دیگر آن دوران ختم گردیده‌است که یک گروه بخواهد از طریق قتل، خون‌ریزی و ترور به حکومت برسد. آنانی‌که تا کنون به وسیله قتل و ترور به قدرت رسیده‌اند، نه اسلام و نه افغانان را می‌شناسند.

 

رییس‌جمهور بیان‌داشت که ملت ما نه تنها دیروز، بلکه امروز نیز با ظالمان و دشمنان آشکار و پنهان افغانستان در جهاد و مبارزه مصروف می‌باشند و در راه دین و وطن قربانی می‌دهند.

 

رییس‌جمهور‌غنی به‌روح شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور که در دفاع از مردم و میهن جام شهادت نوشیدند، اتحاف دعاکرده و به خانواده‌های داغ‌داری که با از دست‌دادن عزیزان شان به ماتم نشستند، تسلیت گفت و برای آسیب‌دیده‌گان جسمی و روحی آرزوی صحت‌مندی نمود.

 

رییس‌جمهور اظهارداشت که قربانی‌های موجود بخشی از هزینه‌ای است که برای آزادی و رهایی می‌پردازیم، از چندین دهه است که تلاش برای به اسارت‌کشاندن ملت ما جریان دارد و برای این هدف توطیه صورت می‌گیرد.

 

وی یادآور شد، از روزی‌که پای تروریست‌های بین‌المللی به سرزمین ما باز گردید و تخم ایدئولوژی‌های خون‌بار و وحشت‌آفرین شان در این منطقه افشانده شد، از بین‌بردن زیرساخت‌های کشور ما و نابودی نهادهای دولتی سرزمین ما به هدف اساسی برای آنان و حامیان منطقوی شان تبدیل گردید و ما در جنگ تحمیلی قرار گرفتیم.

 

رییس‌جمهورغنی گفت: در یک طرف این جنگ کسانی قرار دارند که ویران‌گری و کشتار را هم وسیله می‌دانند و هم هدف، هم تاکتیک و هم استراتیژی، هم آن را به سیاست پیوند داده‌اند و هم به عقیده؛ و در طرف دیگر این نبرد، ملتی قرار گرفته‌است که می‌خواهد از زیر بار جنگ‌ها و آوارگی‌ها کمر راست کند، به رنج‌ها و محرومیت‌ها پایان بدهد و به آرامش و آسایشی که حق آن است دست پیدا کند.

 

رییس‌جمهور اضافه کرد که داعیه جنایت‌کاران و حامیان شان تجارت با خون، دین، زنده گی بیگناهان و به آتش‌کشیدن زنده گی مردم این منطقه است، اما داعیۀ ملت ما زنده گی و صلح عزت‌مندانه و امنیت سرتاسری است که در نظر شرع، عرف، عقل، اخلاق و قانون، یک داعیۀ برحق است.

 

محمداشرف غنی گفت: همان‌طوریکه جهاد دیروز ما برحق بود و جهاد علیه باطل، امروز نیز مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما علیه تروریستان وحشی مبارزه برحق و جهاد در مقابل باطل می‌باشد. وی افزود که جهاد دیروز ما مورد تأیید جهان اسلام و دنیا قرار گرفت و امروز جهان اسلام و دنیا نیز شجاعت و مبارزۀ نیروهای امنیتی ودفاعی ما را تأیید و برحق می‌دانند.

 

رییس‌جمهورغنی افزود، ما اطمینان داریم که در این معرکه پیروزی از آنِ ماست، از آن مردمی است که جز زنده گی آرام، مُـلکی آباد، فرهنگ شکوفا، و آینده‌ای روشن، خواسته‌ای دیگر ندارند.

 

رییس‌جمهور بیان‌نمود که ما در پی ویرانی و تباهی کسی نیستیم، عساکر ما به‌خاطر تجاوز و وحشی‌گری نمی‌جنگند، ملت ما آرزوی بربادی دیگران را در سر نمی‌پروراند و فرهنگ و مدنیت اسلامی ما خاست‌گاه افراطیت و تروریزم و وحشی‌گری نیست.

 

رییس‌جمهور محمداشرف غنی علاوه کرد که قشر سیاسی ما باید این حقیقت را قبول کنند که اکنون موقع امتیازطلبی شخصی نه، بلکه موقع حفظ شأن و عظمت تاریخی کشور و ایثار و فداکاری برای برآورده‌نمودن حقوق نسل‌های حال و آینده ما است.

 

رییس‌جمهور گفت: مردم، اصلاحات بنیادی می‌خواهند، در این زمینه ظرفیت لازم موجود می‌باشد و حکومت وحدت ملی هم اجماع و هم ارادۀ قوی در این راستا دارد.

 

رییس‌جمهور کشور با تأکید گفت، برای حاکمیت قانون ارادۀ قوی موجود است، نهادهای عدلی و قضایی بیش از گذشته استقلالیت دارند و هیچ‌کس تلاش مداخله را به دستگاه‌های عدلی و قضایی نکند.

 

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری بدون تعویق در زمان معین آن برگزار می‌گردد و در سال جاری انتخابات ولسی جرگه نیز پیش‌رو می‌باشد. وی افزود: من، داکتر صاحب عبدالله و استاد دانش در مورد خواسته‌های مردم مبنی بر تدویر بر وقت انتخابات اتفاق نظر کامل داریم و هم‌چنان متعهد هستیم که نظریات اقشار مختلف مردم در باره شفافیت انتخابات را به دقت مطالعه و به آن عمل کنیم.

 

رییس‌جمهورمحمداشرف غنی تصریح کرد که ما تنها در شرایطی آسیب‌پذیر هستیم که صفوف درونی ما شکاف بردارد، وحدت داخلی ما متزلزل شود، اعتماد فی مابین ما سستی بپذیرد، و زمزمه‌های ناخوشایند اختلافات قومی، سمتی، زبانی، مذهبی، و جمعی گوش جامعه و مردم ما را بیازارد.

 

وی تأکید ورزید که هر سخن ناسنجیده، هر موضع‌گیری احساسی، هر اقدام غیرمسئولانه و هر تصرف متضاد با منافع ملی به دشمنان ملت ما فرصت می‌دهد تا ابتکار عمل را در دست گرفته و اهداف شوم خود را پیاده کنند.

 

در این مراسم، محمدسرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور پیروزی جهاد مردم افغانستان را تبریک گفته افزود، هشتم ثور روز مهم، سرنوشت‌ساز و افتخارآفرین برای مردم افغانستان بوده و ضرور است که رویدادهای جهاد به‌گونۀ دقیق آن تحلیل گردد.

 

معاون دوم رییس‌جمهور یادآور شد که پیروزی جهاد، معلول اتحاد مردم افغانستان است که اثرات منطقوی و بین‌المللی را از خود برجای گذاشت. وی علاوه کرد که فقدان دولت‌سازی یکی از ضعف‌های مجاهدین بود و احزاب جهادی نتوانستند برای دولت‌داری تهداب بگذارند.

 

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه، پیروزی جهاد مردم افغانستان را تبریک گفت و به‌روح همه شهدا به‌ویژه شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و رهبران جهادی کشور اتحاف دعا کرد. وی اظهار داشت که از برکت جهاد مردم افغانستان ده‌ها کشور و ملیون‌ها انسان به آزادی دست یافتند.

 

رییس اجرائیه افزود که صلح یکی از آرزوهای مردم افغانستان است و از برنامه‌های مهم دولت می‌باشد، آنانی‌که فکر می‌کنند با کشتن مردم در اماکن مختلف به اهداف شوم شان می‌رسند، اشتباه می‌کنند و سرنوشت تروریستان همانند گذشته به ناکامی منتج خواهد شد.

 

ستر جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع ملی و رییس کمسیون برگزاری مراسم بیست و پنج‌مین سالگرد پیروزی جهاد مردم افغانستان را تبریک گفته اضافه کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با رشادت و قهرمانی علیه تروریستان مبارزه می‌کنند و نمی‌گذارند که آنها به اهداف شوم خود دست‌یابند.

 

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه طی سخنانی، سالگرد پیروزی جهاد مردم افغانستان را تبریک گفت و آنرا نقطۀ عطف در تاریخ افغانستان عنوان کرد. وی از مخالفین مسلح دولت خواست که با ترک مخاصمه به صلح بپیوندند و بادولت و مردم یکجا شوند.

 

فضل‌هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه نیز ضمن تبریکی سال روز پیروزی جهاد مردم افغانستان گفت، سلسلۀ جهاد ختم نشده‌است و همه روزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما علیه غلامان و تروریستان مبارزه می‌کنند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار