افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

ستراتیژی امریکا در افغانستان ناکام بوده است!

نشریه نشنل انترست می‌نویسد که رئیس جمهور بارک اوباما در خزان گذشته اعلان کرد که ۵۵۰۰ سرباز امریکایی را الی سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان حفظ خواهد کرد.

به نوشته نشریه، آقای اوباما با این اعلان ضرب الاجل اصلی خروج نیرو های های امریکایی را از افغانستان تمدید کرد.

در مطلب نشنل انترست آمده است که دلیل این تصمیم ظاهراً این است که اوباما می‌خواهد فشار بر طالبان را نگهدارد تا آنها از شورش دست کشیده و پروسه سیاسی را قبول کنند.

اما این نشریه می‌نویسد، زمانیکه در خصوص چهارده سال تلاش های جدی نظامی، جان باختن هزاران امریکایی، مصرف میلیارد ها دالر و حمایت عامه از خروج سربازان غاور می‌شود این تعریف ناکام به نظر می‌رسد.

نشنل انترست در جای دیگر می‌نویسد که تعداد گروه های تُندرو از سال ۲۰۰۱ میلادی به اینسو به شدت افزایش یافته است و رقم حملات تروریستی در سراسر جهان از ۱۸۷۸ حمله در سال ۲۰۰۱ میلادی به ۱۱۹۵۲ حمله در سال ۲۰۱۳ ازدیاد یافته است.

نشریه می‌نویسد، این مفکوره که حضور دراز مدت در افغانستان تهدیدات تروریستی را کاهش می‌دهد، یک چیز خیالی است.

از سوی دیگر نشریه فارن پالیسی مطلبی دارد و می‌نویسد که اوباما شاید کارِ درستی را در افغانستان انجام بدهد.

این نشریه در عین حال سوالی را مطرح کرده است که آیا این خیلی دِیر است؟

در این مطلب آمده است که روایت اول تائید این موضوع از سوی توماس دونیلون مشاور پیشین امنیت ملی امریکا است که ایالات متحده برای شکست گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه بیشتر درگیر خواهد شد.

فارن پالیسی می‌نویسد، روایت دوم تصدیق این مسئله است که ایالات متحده پلان برای ترک افغانستان را طوریکه در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شد، عملی نخواهد کرد.

مقام های امریکایی تائید کرده اند که تأکید روی این پلان برای منافع امریکا فاجعه بار خواهد بود.

نشریه در ادامه می‌نویسد که بدین لحاظ وعدهء پر طرفدار اوباما در زمینه خاتمه دادن جنگ زمانیکه او ریاست جمهوری امریکا را ترک می‌کند عملی نشده باقی خواهد بود.

فارن پالیسی نوشته است در صورت که هر دو مسایل دنبال شوند، خالیگاه میان آنچه منتقدین می‌خواهند که اوباما انجام بدهد و آنچه اوباما در حقیقت در نظر دارد خیلی تنگ تر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار