افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

ستایش های والی کندهار از رییس جمهورغنی!

اشرف غنی

روزگذشته اشرف غنی در نشست بزرگان، متنفذین، علما، زنان و جوانان ولایت کندهار شرکت کرد.

در این نشست، ابتدا زلمی ویسا والی کندهار ضمن خوش آمدید به رییس جمهور غنی و هیات همراه‌اش، از تلاش‌ها و دستآورد‌های رییس‌جمهور در عرصه‌های مختلف از جمله پروژه‌های اقتصادی، مبارزه با فساد، قانع ساختن جامعه بین‌المللی، اجماع منطقوی، صلح، سیاست خارجی موفق، سفرهای ولایتی و استماع مشکلات مردم، ایجاد ارتباط با مردم و اصلاحات، ستایش کرد.

ویسا گفت که در اثر هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت کندهار، امنیت بهبود یافته است. وی خواهان توجه رییس‌جمهور بخاطر تمویل و تجهیز بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در آنجا گردید.

سپس، حاجی‌سیدجان خاکریزوال رییس شورای ولایتی کندهار ضمن خوش آمدید به رییس‌جمهور، از حمایت و پشتیبانی کامل خویش به نمایندگی از مردم لوی‌کندهار اطمینان داد.

سپس تورن عبدالخالق بالا کرزی عضو ولسی‌جرگه، حاجی محمد حق‌ ملا امام و خطیب مسجد موی مبارک، مولوی عبیدالله فیضانی رییس شورای علمای کندهار، اناهیتا و نثار احمد صالح دو تن از فعالان مدنی، صحبت کردند و خواست‌ها و پیشنهادات شان را  در زمینۀ انرژی برق، اعمار بندها، بهبود امنیت، مبارزه با فساد اداری، بیکاری، پروژه‌های انکشافی، رفع مشکلات محبوسین زن، زراعت، مدیریت آب‌ها، صنعت و حاکمیت قانون مطرح کردند.

در این نشست گل‌آغا شیرزی سرپرست وزارت امور سرحدات و قبایل نیز صحبت‌کرد و ضمن خوش آمدید به رییس‌جمهور و هیات همراه‌اش گفت که خواست اول و اساسی مردم ولایت کندهار صلح است. شیرزی گفت که وی و مردم ولایت کندهار آمادۀ هرگونه همکاری در راستای تامین صلح می باشند.

وی ضمن تشکری از اعتماد رییس‌جمهور گفت که وزارت امور سرحدات و قبایل، اقوام کشور را به وحدت تلاش‌های بیشتر در زمینۀ صلح، مورد تشویق قرار خواهد داد. وی افزود که در این خصوص طرح‌های را آماده ساخته است و آن را عملی خواهد کرد.

رییس‌جمهور پس از استماع خواست‌ها و پیشنهادات اشتراک‌ کنندگان، برای شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به خصوص شهدای ولسوالی‌های خاکریز، نیش، میوند و شاه‌ولی کوت، بهشت برین آرزو نمود و یکبار دیگر برای خانواده‌های شان ابراز تسلیت کرد و از آنان تشکری نمود که برای عزت و افتخار افغانستان، چنین فرزندان صادق را پرورش داده اند.

رییس جمهور به خانواده‌های قربانیان اطمینان داد که امروز به مسئولین بخاطر جلوگیری تکرار رویدادهای که باعث قربانی نیروهای ما می شود، هدایات لازم داده است. همچنان از قوماندان قول اردو ۲۰۵ اتل بخاطر تغییرات اساسی و ایجاد هم‌آهنگی در این نهاد، تشکری کرد.

رییس جمهور غنی با اشاره به سخنرانی رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفت: پس از این قید و شرط زمانی نخواهد بود، امریکا تا اخیر با ملت افغانستان می ایستد. این نتیجۀ تلاش های بزرگان، مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است، از حمایت آن ها سپاسگزاری می کنیم.

وی خاطرنشان کرد که پیام رییس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا تنها این نیست که آن ها با ما می ایستند، بلکه پیامش این است که برای صلح پایدار نیز از ما حمایت می کند. وی افزود که به مخالفین می‌گویم که در جنگ برنده نمی‌شوید، راه صلح را اختیار کنید زیرا خواست مردم، احمدشاه بابا و غازی امان الله خان صلح می‌باشد.

محمد اشرف غنی گفت: ایالات متحدۀ امریکا برای همسایه ما پیام واضح داده است که دیگر نمی تواند به افراد و گروه های تبهکار پناه بدهند. پیام ما نیز برایش این است که با این کشور صلح پایدار می کنیم، اکنون پاکستان باید به ندای صلح افغانستان لبیک گوید تا ما به ثبات برسیم.

رییس جمهور تصریح کرد که مبارزه ما علیه تروریستان ادامه دارد، زیرا آنها خوارج و فتنه‌گرهستند که بر مساجد و شفاخانه ها و همچنان بر نیروهای نیرومند و هموطنان ما حمله می‌کنند. وی افزود: حرف اصلی این‌ است که خواست های ما بخاطر مشارکت با جهان به نتیجه می رسد و تطبیق اصلاحات، وظیفه ما می‌باشد.

رییس جمهور کشور گفت: اگر فساد موجود از بین نرود، بالای پنج نسل آینده تاثیر ناگوار خواهد داشت. وی تاکید کرد که فرصت های زیاد تلف شده است و پس از این اجازۀ ضایع شدن فرصت ها را نمی‌دهیم. این کشور با چند میلیونر آباد نمی‌شود، بلکه باید تمام ملت زندگی آرام و مرفه داشته باشند.

رییس جمهور افزود: میرویس نیکه به ما درس تقوا داده و برای همه ی ما وحدت ملی و اتفاق را توصیه کرده است. در قول اردوی ۲۰۵ اتل فرزندان ما از هرگوشۀ کشور در حال خدمت می باشند که این بیانگر وحدت ملی ما است.

محمد اشرف غنی گفت: زمانی‌که من کارم را هر روز صبح در میزکاری غازی امان الله خان آغاز می کنم، عکس احمدشاه بابا را  که در طرف راست دفتر آویزان است، خطاب قرار داده، می گویم که بابا سپاسگزارم که شما کمایی کردید و خداوند ما را بخاطر برآورده نمودن آرزوهای تان، توفیق بدهد. وی از همه خواست تا راه وحدت، همت و اتفاق احمد شاه بابا و غازی امان الله خان را اختیار نمایند.

رییس جمهور ضمن تبریکی ۹۸ مین سالروز استرداد استقلال کشور گفت: آنچه را که غازی امان الله خان قهرمان ملی آغاز کرد، ما باید آن را تکمیل نمائیم. من به کندهار، قلب سیاسی افغانستان آمده ام تا پیام وحدت ملی بدهم.

وی خطاب به  زنان اشتراک کننده گفت که آنها مانند زرغونه انا و نازو انا سهم شان را در جامعه ادا نمایند و به میدان صلح آمده، بیرق صلح را بلند کنند. همچنان از شاروال کندهار بخاطر اینکه مردم از کارکردهای وی رضایت دارند، تشکری کرد.

رییس جمهور کشور به رییس شرکت برشنا هدایت داد تا مشکلات مردم کندهار را از ناحیه برق مرفوع سازد و تعهدات خویش را در این خصوص عملی سازد. همچنان به وزیر مالیه دستور داد که برای ولایت کندهار یک بسته انکشافی را بخاطر تطبیق آماده نماید.

رییس جمهور گفت: با ایجاد شورای عالی منابع بشری، مشکلات موجود در عرصۀ معارف به شکل اساسی حل خواهد شد. وی خواستار همکاری جامعه مدنی و بزرگان در زمینه حل مشکل معارف آن ولایت گردید.

رییس جمهور به والی کندهار دستور داد که به منظور حکومت‌داری خوب تمام ادارات را بررسی نماید و آنانی را که بیشتر از سه سال در یک ریاست اجرای وظیفه کرده اند، تبدیل کند.

رییس جمهور غنی با تاکید گفت: این نیاز عصر ما است که آینده را به دست خویش بگیریم. وی افزود که طی دونیم سال دنیا را قانع کرده و توجه شان را در قبال افغانستان معطوف ساختیم و اکنون زمان آن فرا رسیده است که خود را منسجم نمائیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار