افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ستانکزی: رهبران به پاکستان فریبکار اعتماد نکنند!

پاکستان

 

آیا وقتی آن نرسیده‌است که رهبران حکومت وحدت ملی دیگر به وعده‌های اسلام‌آباد دل نبندند؟

 

آگاهان امور سیاسی به این باور اند که پاکستان همسایۀ غیرقابل اعتماد برای افغانستان و همکار و متحد غیرقابل اعتماد برای ایالات متحده امریکا است.

 

آگاهان سیاسی و اعضای پارلمان کشور می‌گویند که پاکستان سالیانی درازی است که افغانستان و جامعۀ جهانی، به‌ویژه امریکا را فریب می‌دهد و خودش سود می‌برد.

 

نصرالله ستانکزی، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: «این جزء استراتیژی سیاست خارجی پاکستان است که اسلام را باید به حیث یک حربه استعمال بکند، و تمام گروه‌های وابسته به حلقه‌های تروریستی دنیا را به شکلی از اشکال همراه‌شان روابط داشته باشد. این یک پدیدۀ تازه نیست زیرا این از دهه ۱۹۸۰ به این سو جریان دارد.»

 

آیا وقتی آن نرسیده‌است که رهبران حکومت وحدت ملی دیگر به وعده‌های اسلام‌آباد دل نبندند؟

 

فوزیه کوفی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «عقلانی‌ترین راه این است که ما از قدرت جهانی خود استفاده کنیم؛ یعنی با سازمان ملل متحد باید ما مسایلی را که با پاکستان حل نشده استند در میان بگذاریم؛ به ویژه هنگامی که از خاک پاکستان بر ما حمله می‌شود! چرا ما تا هنوز نتوانسته‌ایم به سازمان ملل شکایت کنیم؟»

 

گفته می‌شود که حامد کرزی ۲۱ بار دروازۀ پاکستان زد تا شاید کلید گم‌شدۀ صلح را بیابد، اما هر بار دست خالی برگشت.

 

در همین حال، رییس‌جمهورغنی می‌گوید که در آغازین روزهای حکومتش دست دوستی و صلح به سوی پاکستان دراز کرد، اما این دست از سوی پاکستان فشرده نشد.

 

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان در نشست لندن گفت: «من در جریان سفرم به پاکستان بر این موضوع تأکید کردم و سرمایه‌گذاری سیاسی زیادی انجام دادم تا مطمین شوم که این راه، راه مناسبی برای صلح است. اما دستی که دراز کرده بودیم فشرده نشد. زمانی که افغان‌ها با نبردِ بقا روبه‌رو باشند، ما یکجا می‌شویم؛ گرد می‌آییم و شکست می‌دهیم و ما این موج را شکست خواهیم داد؛ هیچ شکی در این باره نداشته باشید.»

 

سید ظفر هاشمی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور اظهار می‌دارد: «حق حکومت و مردم افغانستان را از پاکستان مطرح کرده‌ایم؛ این‌که ما از رهبران پاکستان و از حکومت پاکستان چه می‌خواهیم؛ این‌که یک اجماع ایجاد شده و این که صدای ما را رهبران کشورهای مختلف و رهبری شریکان جهانی ما، به ویژه امریکا می‌شنود و به آن مهر تأیید می‌گذارد؛ این خود نشان‌دهنده موقف برحق افغانستان است.»

 

با این همه سفیر پاکستان در امریکا مقاله‌یی پخش‌شده در رونامۀ نیویارک تایمز را ردّ کرده‌است. در آن مقاله پاکستان مسؤول اوضاع آشفته در افغانستان دانسته شده‌است و نیز برای ایالات متحده و افغانستان یک همکار غیر قابل اعتماد پنداشته شده‌است.

 

جلیل عباس جیلانی سفیر پاکستان در امریکا می‌گوید که اوضاع افغانستان نتیجۀ «ناکامی مشترک جامعۀ جهانی» است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار