افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

سازمان ناتو در دراز مدت در افغانستان باقی می ماند!!

اندرس فوگ راسموسن سرمنشی سازمان ناتو پس از دیدار با حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در یک کنفرانس مشترک خبری گفت : پیام من به مردم و همسایه های افغانستان و همچنان به دشمنان افغانستان این است که ناتو منحیث همکار افغانستان در دراز مدت در اینجا باقی خواهد ماند و همچنان تعهدات ما در عرصه همکاری با افغانستان پس از سال 2014 به قوت خود پا برجاست.

در این کنفرانس خبری که  در ارگ برگزار گردید، سرمنشی ناتو گفت : ما دلایل خوبی داریم که به آینده مطمئن باشیم زیرا هزاران تن از نیروهای توانمند و متعهد افغان کار می کنند، آموزش می بینند و یکجا با نیروهای آیساف علیه دشمنان می جنگند و من امروز شاهد تمرینات قطعه نیروهای خاص عملیاتی افغان بودم که یکی بهترین نیرو ها در سطح جهان است.

اندرس فوگ راسموسن گفت : با گذشت هر روز نیروهای امنیتی افغانستان نیرومند می شوند و اخیراً 40 فیصد عملیات های متعارف را رهبری نموده اند و مسئولیت امنیت مناطقی را که 50 در صد نفوس افغانستان را تشکیل می دهد، عملاً به دوش دارند.

وی در ادامه افزود : من امیدوارم که امنیت ولسوالی ها و ولایات زیادی را به دوش بگیرند زیرا تمام ما به هدف مشترک افغانستان با ثبات و صلح آمیزی که هیچگاهی مکان امنی برای تروریستان نباشد، تلاش می کنیم.

سرمنشی ناتو گفت : ما در چند هفته آینده در کنفرانس شیکاگو یکجا با رهبران و نمایندگان 50 کشور عضو آیساف که یک چهارم ملت های جهان را تشکیل می دهند، دیدار خواهیم کرد و توافق خواهیم نمود که چگونه به کمک ها، آموزش و حمایتی را که نیروهای امنیتی افغان ضرورت دارند، ادامه دهیم و سهم خویش را در سپردن هزینه های مورد ضرورت نیروهای امنیتی نیرومند افغان، ادا نماییم.


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس خبری ضمن خوش آمدید و تشکری از تلاش های سرمنشی ناتو در جهت تقویت نیروهای امنیتی افغانستان گفت که با وی در مورد آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی، مرحله سوم پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی، کنفرانس شیکاگو و انتظارات هر دو جانب از آن و تمویل نیروهای امنیتی کشور از سال 2014 تا 2024 میلادی، بحث و گفتگو کرده است.

رئیس جمهور کشور به جواب سوالی در مورد افغانی شدن عملیات های نیروهای خاص گفت : ما در حالیکه علیه تروریزم به مبارزه خود ادامه می دهیم، این وظیفه را نیز داریم که مردم افغانستان مصئون باشند و از جانب نیروهای خارجی و داخلی حقوق بشری مردم مراعات گردد و زن، طفل، پیر و جوان افغان اذیت نشوند.

سرمنشی ناتو به پاسخ سوالی گفت : من بهترین اطمینانی را که می توانم به مردم افغانستان بدهم اینست که در ماه آینده در کنفرانس شیکاگو ما تصمیم خواهیم گرفت که ناتو به ماموریت آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به رهبری خود با تمرکز بر آموزش، کمک و مشورت این نیروها، ادامه می دهد. ما تمام مسئولیت های امنیتی را به نیروهای امنیتی افغان می سپاریم مگر به حمایت نیروهای افغان ادامه می دهیم و ما خلای امنیتی را باقی نخواهیم گذاشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار