افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

سازمان ملل: در سال 2011 سه هزار غیرنظامی افغان جان باخته اند.

آخرین گزارش سوی سازمان ملل متحد حكایت دارد كه بیش از سه هزار غیرنظامی افغان در سال 2011 میلادی جان خود را از دست داده اند.

 

خبرگزاری رویترز روز شنبه با اعلام این گزارش افزود: این بالاترین شمار جان باختگان غیرنظامی افغان طی پنج سال اخیر در این كشور به شمار می رود.

رویترز گزارش داد: این آمار درحالی روز (شنبه) ازسوی سازمان ملل متحد در مورد شمار كشته شدگان غیرنظامی در افغانستان انتشار می یابد كه هم اكنون تنش ها بین كابل و حامیان غربی این كشور به سركردگی واشنگتن درپی اقدامات تجاوزگرانه نظامیان خارجی آشكار شده است.

گزارش ‘ماموریت كمك به افغانستان سازمان ملل’ موسوم به ‘یوناما’ (UNAMA) این مساله را یكی از اختلافات عمده بین ‘حامد كرزی’ رییس جمهوری افغانستان و نظامیان كمك به برقراری امنیت در این كشور موسوم به ‘ایساف’ تحت رهبری سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) عنوان كرد.

یوناما گزارش داد: درگیریهای بعمل آمده بین گروه های شبه نظامی علیه ناتو و دولت كابل در سال 2011 میلادی منجر به كشته شدن 2 هزار و 332 نفر گردید.

این آمار حكایت از افزایش 14 درصدی شمار قربانیان غیرنظامی در افغانستان در ارتباط با ادامه مبارزه گروه های مخالف با حضور اشغالگران نظامی غربی در این كشور دارد.

گزارش سازمان ملل حملات هوایی ناتو به اهداف اشتباه و ادامه یورش های شبانه نظامیان اشغالگر آمریكایی به مناطق و منازل مسكونی ساكنان محلی را از عمده ترین عوامل كشته شدن غیرنظامیان در افغانستان معرفی كرد كه به شدت از سوی حامد كرزی مورد انتقاد قرار گرفته و خواستار توقف فوری آنها شده است.

187 حمله هوایی اشتباه ناتو در افغانستان در سال 2011 میلادی 63 قربانی غیرنظامی برجای گذاشت.

رویترز به نقل از گزارش امروز یوناما نوشت: در سال 2010 میلادی درگیری بین نظامیان اشغالگر غربی و شبه نظامیان در افغانستان منجر به كشته شدن 410 غیرنظامی در این كشور شد.

‏ گزارش سازمان ملل در ارتباط با شمار كشته شدگان غیر نظامی در افغانستان كه برخی از آنها براثر برخورد با بمب های كنار جاده ای جان خود را از دست داده اند 967 نفر اعلام كرد.

یوناما با این حال شمار دقیق تلفات غیرنظامیان افغان در سال گذشته میلادی را 3 هزار و 21 نفر گزارش كرد.

بنابر آمار ‘یوناما’، از سال 2007 میلادی تاكنون نزدیك به 12 هزار غیرنظامی افغان بر سر ادامه اشغالگری و اقدامات تجاوزگرانه نظامیان غرب به سركردگی آمریكا جان خود را از دست داده اند.

با توجه به اوضاع وخیم امنیتی در افغانستان كه سردمداران كاخ سفید در سال 2001 میلادی با هیاهوی جنگ با تروریسم و سرنگونی طالبان به این كشور حمله برده و آنرا اشغال كردند، اكنون با فضاحت قدرت یافتن این گروه و ناتوانی در برقراری امنیتی كه تا پیش از این دم از آن می زدند؛ مواجه اند.

رویترز در ادامه نوشت: با حاكم بودن چنین شرایط نگران كننده ای كه هم اكنون آثار این ناامنی سایر مناطق از جمله مرزهای شمالی پاكستان را نیز فراگرفته است ، ‘لئون پانه تا’ وزیر دفاع آمریكا هفته گذشته با بیان اظهاراتی مقامات كابل را شگفت زده كرد.

‘پانه تا’ گفت: نظامیان آمریكایی كه بخش عمده ای از 130 هزار نظامی اشغالگر غربی در افغانستان را تشكیل می دهند، تا پیش از پایان سال 2013 میلادی رهبری حملات و عملیات جنگی درخاك این كشو را برعهده خواهند داشت.

این درحالی است كه سال 2014 میلادی مهلت خروج تمامی نظامیان اشغالگر غربی از افغانستان است.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار