افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

سازمان ملل خود مطیع و برده ی آمریکا است

صبح دیروز شنبه بیست و دوم حمل، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان طی بیانیه ای حملات زنجیره ای 24 ساعت گذشته در شهرهای جلال آباد، مزارشریف و غزنی را که منجر به کشته شدن حداقل 18 تن از هموطنان ما شده است را محکوم کرد.

 

نیکولاس هیسم نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در این بیانیه گفت: اینگونه حملات بار دیگر گویای این حقیقت تلخ است که شهروندان افغانستان همچنان قربانیان اصلی استفاده بی رحمانه از خشونت هستند.

 

البته از سازمان مللی که خود مطیع و سرسپرده ی کاخ سفید است توقعی هم غیر از این نیست که فقط اینگونه حملات را محکوم کند ولی اقدام مفیدی در این راستا انجام ندهد. در واقع سازمان ملل تا زمانی که تابع ناتو و آمریکا و دیگر کشورهای غربی باشد نمی تواند هیچ کار مفید و موثری انجام دهد.

 

اگر بخواهیم عملکرد سازمان ملل را به بررسی بگیریم باید گفت که سازمان ملل متحد در راس سازمان ها و نهادهای معتبر بین المللی از حدود هشت سال قبل، حضور پر رنگ تری را از خود بر جای گذاشته است با اینکه سازمان ملل متحد از همان ابتدای تشکیل دولت موقت در افغانستان، نیروهایی را تحت نام آیساف در کشور ما مستقر کرد و دفتر نمایندگی خود را در شهر کابل بازگشایی نمود اما هنوز طی مدت هشت سال، تصمیم گیری هایی کلان، موثر و مهمی را از سوی این سازمان مشاهده نشده است.

 

با این وجود شاید یکی از دلایل عمده پشت پرده ماندن سازمان ملل متحد در افغانستان، اعمال نفوذ و موانعی باشد که از سوی قدرت های جهانی نسبت به این سازمان روا داشته می شود اما مردم افغانستان، دولت و دیگر نهادهای حقوقی و مدنی کشور، هرگز این وضعیت را نمی پسندند و انتظار دارند که سازمان ملل متحد با در دست گرفتن امور، راه را برای برقراری ثبات و امنیت پایدار و سراسری در افغانستان و همچنین بازسازی ویرانی های ناشی از 30 سال جنگ و خشونت در این سرزمین را هموار می سازد.

 

در چند دهه اخیر که کشور ما با جنگ، هرج و مرج و مشکلات فراوان دیگری روبرو بود، سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به این نهاد در نقاط مختلف حضور داشته اند و پس از سقوط طالبان و روی کار آمدن دولت جدید، حضور سازمان ملل در افغانستان دو برابر شده است اما این سازمان باید بداند که مصارف وی در اکثر مواقع به جایی نرسیده است.

 

اگر سازمان ملل متحد خواهان پی گیری این موضوع می باشد که میلیونها دالر کمک های وی در کجا مصرف شده است باید به مناطق مختلف افغانستان سفر کند تا از وضع زندگی مردم باخبر شود.

 

کاملا روشن است که ارگانهای سازمان ملل متحد در افغانستان هیچگاه نتایج کار خود را منفی نمی دانند اما اگر آنها واقعا خواهان مشاهده واقعیت ها و حقایق می باشند، به خود زحمت بدهند و به نقاط دور افتاده بروند تا ببینند که حتی یک درصد از 20 میلیارد دالر مصارف آنها در افغانستان نصیب مردم نشده است.

 

سازمان ملل متحد باید در زمینه های اقتصادی و اجتماعی از جمله اشتغال، تامین معیشت و همچنین بالا بردن سطح زندگی مردم عملکردی از خود نشان می داد و باید اقتصاد جنگی، موادمخدر، قاچاق انسان و تروریزم را مهار می نمود اما متاسفانه نه تنها کاهش نیافته است بلکه روزبه روز شاهد پیشرفت این پدیده ها بوده ایم.

 

این نکته قابل ذکر است که سازمان ملل تابع ناتو و آمریکا و دیگر قوای بین المللی می باشد به این دلیل نتوانسته کار موثر را انجام بدهد و تا زمانی که سازمان ملل متحد تحت نظر این گروه ها باشد ابتکار عمل خود را از دست خواهد داد.

 

اما فراموش نشود که آمریکا با مداخله در امور داخلی افغانستان و دنبال کردن برخی اهداف منطقه ای، مانع تامین امنیت و پیشبرد روند بازسازی در کشور ما می شود که به جرات می توان گفت یکی از دلایل ناکارآمدی سازمان ملل نیز همین موضوع می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار