افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

سازمان امنیت امریکا اسناد جدید شکنجه زندانیان را نشر کرد

سیا

سیا ده ها سند که پیش از این محرمانه تلقی می شدند را نشر کرد که در آنها جزئیات جدیدی درباره نحوه رفتار نگران کننده ماموران این سازمان با افراد مظنون به دست داشتن در اقدامات تروریستی پس از حادثه 11 سِپتِمبر توضیح داده شده است.

این اسناد در باره چهار سال شکنجه و کاربرد فنون خشن بازجویی در زندان های مخفی سیا در سراسر جهان موسوم به ‘سایت های سیاه’ است که این سازمان همواره برای اقرار گیری از مظنونان خود استفاده کرده و می کند.

در واقع این اسناد پس از درخواست دو زندانی سابق آژانس مرکزی اطلاعات و امنیت امریکا (سیا) و خانواده یک زندانی دیگر که در زندان های مخفی این آژانس جان باخته بودند تهیه و نشر شدند.

این افراد از محکمه فدرال امریکا خواستار غرامت برای شکنجه در این زندان های در اوایل دهه 2000 شده بودند، لذا این سازمان بنا به درخواست محکمه حدود 900 صفحه از اسناد طبقه بندی شده سیا از جمله ایمیل، گزارش های بازجویی و تحقیقات داخلی را نشر کرد که همگی بیانگر جزییات شکنجه افراد بعد از واقعه 11 سِپتِمبر از جمله مدرکی به تاریخ 7 ژودن 2006 بود که جرج دبلیو بوش، رییس جمهور وقت امریکا از پورتر جی. گوس، مدیر وقت سیا خواسته بود تا چگونگی برخورد سیا با زندانیان را مشخص کند.

به گزارش لس آنجلس تایمز، از جمله این اسناد، سند 36 صفحه ای قتل گل رحمان، یکی از شبه نظامیان مظنون به داشتن رابطه با القاعده در واقعه 11 سِپتِمبر است که سیا وی را در سال 2002 پس از شنکنجه زیاد کشت.

این سند حاکیست که ماموران سیا این مظنون را در یک شب بسیار سرد زمستانی تا صبح در یک سلول بسیار سرد در زندان مشهور به ‘گودال نمک’ افغانستان شکنجه کرده و سپس با پای های در زنجیر و با بدن خیس در هوای سرد رها کرده بود و در نهایت جان باخت.

این گزارش حاکی است که برخی از این اسناد حتی بیانگر نگرانی های برخی داکتران و روانشناسان و پیام افسران از اقدامات ماموران سیا در زندان های مخفی این سازمان است.

لس آنجلس تایمز مدعی شد که باراک اوباما، رییس جمهور امریکا از سال 2009 بارها تلاش کرد روش های خشونت بار بازجویی در زندان های سیا را ممنوع کند و حتی از ‘جان برنان’ مدیر سیا خواسته است همه این روش ها را در سطح سیا برچیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار