افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

سازماندهی نا امنی ها از درون حکومت!

راه ها و کمربند های باز کابل همیشه مشکل زا و غیر قابل کنترل هستند چرا که در این مراکز افرادی از داخل حکومت باعث عبور موتر های حاوی مواد منفجره و افراد انتحارگر می شوند.

 

اوضاع نا امن کشور و تشدید انتحار و انفجار و قربانی شدن هر روزه مردم باعث شد تا نماینده های مردم سرپرست های نهادهای امنیتی را به مجلس نمایندگان برای پاسخگویی به این اوضاع فرابخوانند. پاسخ ها در مورد علت نا امنی های اخیر چه بوده است؟

 

نقیب الله فایق عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: سرپرست ها پاسخی واضح و یا حرفی برای گفتن نداشتند که بتواند مردم و نماینده ها را راضی کند. از طرفی آنها در جایگاه با صلاحیتی هم نیستند که بتوانند در این مورد صحبت کنند. حرفها و نگرانی آنها این بود که موترهای شیشه سیاه استفاده نشود تا تشخیص دشمن راحت تر باشد، راه ها و کمربند های باز کابل همیشه مشکل زا و غیر قابل کنترل هستند چرا که در این مراکز افرادی از داخل حکومت باعث عبور موتر های حاوی مواد منفجره و افراد انتحارگر می شوند.

 

وی توقع مردم را از حکومت کنترل این اوضاع عنوان کرد و افزود: مردم بالاتر از توانایی حکومت توقع ندارند اما انتظار دارند از توانایی هایی که در اختیار دارند با کمک پارلمان افغانستان اصلاحات و بهبودی را به وجود بیاورند. این مشکلات از مواردی هستند که بهتر است نماینده ها توسط سرپرست ها در پارلمان در جریان قرار بگیرند و حمایت پارلمان را داشته باشند. بعد از این هم اگر در چنین مواردی بخواهند اقدام کنند، پارلمان افغانستان آنها را بازخواست نمی کنند بلکه حمایت می کنند.

 

فایق، عدم کارکرد خوب نهادهای امنیتی را متاثر از وضعیت سیاسی کشور دانست و عنوان کرد: ما وضعیت سیاسی خوب در کشور نداریم، کابینه هنوز ایجاد نشده است و وزیرانی که باید برای پارلمان پاسخگو باشند وجود ندارند، سرپرستانی که برای فعلاً در وزارتها کار می کنند و برای وزارت کاندید نیستند و می دانند که در نهادهای امنیتی از پارلمان رای نمی گیرند، اعتنای چندانی به پارلمان ندارند. چرا که پارلمان افغانستان نمی تواند از آنها بازخواست و یا آنها را استیضاح کند، مورد قانونی هم ندارد. فقط گزارش دهی را باید انجام دهند که می آیند گزارشی حتی اگر مورد قبول نباشد را می دهند و می روند.

 

این نماینده مجلس برای بدتر شدن اوضاع کشور بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی دلایلی برشمرد و گفت: از جمله دلایل این است که مولفه های حکومت وحدت ملی هنوز عملی نشده است، عمده ترین آن عدم تشکیل کابینه است. تا زمانی که وزیری با صلاحیت و قوماندان امنیتی با صلاحیت روی کار نیاید نمی توانیم توقع امنیت و اقدامات مثبت در برابر عدم امنیت داشته باشیم. این حکومت تازه ایجاد شده است و افراد و حلقه هایی در همین حکومت وجود دارند که نا امنی ها را سازمان دهی می کنند. افرادی هم از زمان حامد کرزی در بعضی مقامها هستند که اگرچه نا امنی را سازمان دهی نمی کنند اما در برابر حملاتی که صورت می گیرد سکوت می کنند و هیچ اقدامی انجام نمی دهند تا این حکومت نا امن باشد و بگویند دوره ی ما بهتر بود. ما پیشنهاد دادیم که این افراد برکنار شوند. آنها که این حکومت را قبول ندارند پس برای آن کار مثبت هم نمی کنند بلکه با بودن در حکومت آن را فلج هم می کنند. مورد بعدی این است که نیروهای امنیتی ما هر روز قربانی می دهند تا از کشور دفاع کنند اما تنبلی آن سربازی که نیروی انتحارگر از دستش رد می شود و هنگام بازرسی شناسایی نمی شود را نمی شود نادیده گرفت. آنها باید دوباره تعهد کاری بدهند و در صورت تکرار دوباره این وضع مجازات شوند.

 

وی نسبت به کارکرد حکومت وحدت ملی ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدهای ما هنوز پابرجا است. هنوز بدنه حکومت تشکیل نشده است که ما ناامید شویم. ما انتخاباتی پشت سرگذاشتیم که اعلام نتیجه ی آن حدود یک سال طول کشید، طبیعی است که اعلام کابینه آن هم بیش از سه ماه طول بکشد. اگر توقع داشته باشیم که کابینه در یک ماه تشکیل شود و امنیت در طی سه ماه برقرار شود توقعی بسیار زیاد است چرا که این موارد با توجه به وضعیت کشور به زمان زیادی نیاز دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار