- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ساخت تاسیسات از سوی نظامیان پاکستان در امتداد خط دیورند ادامه دارد

گزارش ها می رسانند که نظامیان پاکستانی بر علاوه انگور اده در مناطق ترو و وخند نیز پیشروی کرده و حکومت افغانستان تاحال هیچ عکس العمل از خود نشان نداده است.

 

مسوولان محلی ولایت پکتیکا از کار ساخت تاسیسات از سوی نظامیان پاکستان در امتداد خط دیورند ابراز نگرانی میکنند و می گویند که کار ساخت تاسیسات حتی در مناطقی که خاک افغانستان است ادامه دارد.

 

شماری از اعضای شورای ولایتی پکتیکا از حکومت میخواهند تا در خصوص جلوگیری از ایجاد این تاسیسات از سوی نظامیان پاکستانی اقدام جدی نماید.

 

نعمت الله بابری معاون شورای ولایتی پکتیکا روز گذشته در این مورد گفت که این تاسیسات نظامی و ملکی را از نزدیک دیده است:

 

” ساخت تاسیسات جریان دارد و آنها تاسیسات را می سازند، من خودم این تاسیسات را دیده ام آنجا نزدیک رفته بودیم مظاهره که صورت گرفت من در آن شرکت داشتم حتی در بازار انگوراده که در خاک افغانستان است و تاسیسات نظامی را می سازند در کنار آن دروازه می سازند و این کار جریان دارد در آن دروغ نیست. ”

 

گزارش ها می رسانند که نظامیان پاکستانی بر علاوه انگور اده در مناطق ترو و وخند نیز پیشروی کرده و حکومت افغانستان تاحال هیچ عکس العمل از خود نشان نداده است.

 

در گزارش ها به نقل از وزارت داخله افغانستان گفته شده است که تا حال کدام مورد به نظر نرسیده است که نظامیان پاکستانی وارد خاک افغانستان شده و نیروهای سرحدی آنرا بی جواب مانده باشند.

 

در این حال وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان میگوید، در این خصوص یک کمیته کار میکند و دستاورد های آن به زودی در دسترس رسانه ها قرارداده خواهد گرفت.

 

ننگیالی قلاتوال معین این وزارت دراین مورد چنین معلومات داد:

 

” هر تخطی که می شود در این راستا وزارت سرحدات و قبایل مکلفیت دارد که آنرا یاداشت بکند و ما آنرا روان میکنیم به مقامات عالی رتبه خصوصاً به شورای امنیت تا به سطح بزرگتر در این موضوع صحبت شود تخطی های که صورت گرفته یا بعضی جاهای را که در خط فرضی دیورند ساخته شده در آن راستا کمیته کار می کند و جزئیات را بعداً مشخص می سازیم. ”

 

اما با وجود تلاش های زیاد ما، هیچ یک از اعضای کمیته بررسی کننده این موضوع یا مسوولان ارگان های شامل در این کمیته حاضر به پاسخ گویی در این مورد نشدند.

 

این نخستین بار نیست که پاکستان در امتداد خط دیورند به خصوص در خاک افغانستان نظامیان و ملیشه های خود را موظف ساخته و دست به ساخت تاسیسات میزنند.

 

بلکه پیش از این در مناطق شرقی بخصوص ننگرهار نظامیان پاکستانی چنین تخطی های آشکار را انجام داده اند.

 

اما کارشناسان نظامی افغان این کار نظامیان پاکستانی را یک عمل غیرقانونی خوانده و می گویند ادامه چنین تخطی ها سبب خدشه دار شدن بیشتر مناسبات دو کشور میگردد.