افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

ساخت بزرگترین مرکز اسلامی افغانستان،توسط عربستان!

کشور عربستان می خواهد یک مرکز بزرگ اسلامی را به نام مرکز اسلامی ملک عبدالله که در سطح منطقه بی‌نظیر خوانده شده، در افغانستان بسازد.

مرکز ملک عبدالله دارای یک دانشگاه بزرگ علوم اسلامی، یک خوابگاه با ظرفیت 5000 نفر، یک بیمارستان و یک ورزشگاه است.

علاوه بر این، یک مسجد بزرگ با ظرفیت ۱۵ هزار نفر شبیه مسجد “فیصل” اسلام آباد پاکستان نیز در بخشی از این مرکز بنا خواهد شد.

هزینه ساخت این مرکز بین ۴۵ تا ۱۰۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده است و قرار است کار ساخت آن سال آینده میلادی آغاز و در سه سال تکمیل شود.

به گفته مقامات وزارت حج و اوقاف، قرارداد ساخت این مرکز میان یوسف نیازی، وزیر حج و اوقاف و بندر بن محمد الحجار، وزیر حج عربستان به امضا رسیده است.

این مقامات گفته‌اند که مرکز اسلامی ملک عبدالله در مساحت ۶۰ جریب زمین بر فراز “تپه مرنجان” در مرکز شهر کابل ساخته خواهد شد.

طرح ساخت این مرکز اسلامی به زمان ملک فهد پادشاه پیشین عربستان سعودی برمی‌گردد اما به دلیل درگیری‌ها و ناامنی در افغانستان این پروژه عملی نشد.

داعی‌ الحق عابد، معاون وزارت حج و اوقاف می‌گوید: این مرکز در سطح منطقه شاید کم نظیر و یا دست کم شبیه دانشگاه اسلام آباد باشد که سعودی‌ها ساخته‌اند.

وزارت حج و اوقاف می‌گوید که این مرکز از سوی کمیسیون شش نفری که در راس آن وزرای حج افغانستان و عربستان قرار دارند، اداره خواهد شد.

این وزارتخانه گفته است: افزون بر اینکه دانشجویان علوم اسلامی در دانشگاه این مرکز تحصیل خواهند کرد، ملا امامان افغانستان نیز در آن آموزش خواهند دید.

با آنکه حدود 1000 مدرسه کوچک و بزرگ که در آن علوم اسلامی تدریس می‌شود، در افغانستان وجود دارد اما مقامات می‌گویند که این مرکز نخستین مرکز تخصصی در علوم اسلامی در افغانستان خواهد بود.

از سوی دیگر، هنوز هزاران افغانستانی برای فراگرفتن علوم اسلامی به مدارس پاکستانی می‌روند و در سال‌های گذشته دولت تلاش داشته تا با ایجاد مدارس در داخل کشور از رفتن مردم به مدارس پاکستان جلوگیری کند.

به گزارش بی.بی.سی، مدارس پاکستان از مهمترین مراکز سربازگیری طالبان به شمار می‌رود و از خاستگاه‌های اصلی جنبش طالبان در دهه نود میلادی شمرده می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار