افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

زی ها در تاریخ حکمرانی قرنهای قرن

اشخاص برجسته و خواص و آقازادگان ارگ نشین نه تنها همچنان از زبان و نژاد پشتون خود سود می جویند که در مصاحبه علنی با تلویزیون ها در پخش عمومی مردم غیر پشتون را “حرامی” خطاب می کنند.

ریشه یابی نکردن و نپرداختن به اصل مسایل و معضلات بین الافغانی همواره مایه تشدید عمق و دامنه این مشکلات شده است به گونه ای که هم پای بیگانگان به میان کشیده شده و هم به موضوعات و مناسبات بین الافغانی دیگر تسری پیدا کرده است.

واژه افغان یا افغانی جدا از محدودیت آن به قوم پشتون و حالت انحصاری که به پتان ها و اوغان ها برای مالکیت تمام و کمال بر سرزمین افغانستان می دهد؛ یک نوع آمیختگی با آه و فغان دارد که بسیاری همسایگان آن را در راستای جنگ زدگی و عقب ماندگی کشور می دانستند.

حذف پسوند زی از عنوان اشرف غنی رییس جمهور کنونی برخاسته از دولت وحدت ملی برای القاء حس همسان پنداری و هم ذات پنداری بین تمام اقوام و قبایل افغانستانی نه تنها موثر و مثمر ثمر واقع نشد که این روزها شعله خشم علیه پشتون تباری بیشتر زبانه می کشد.

اشخاص برجسته و خواص و آقازادگان ارگ نشین نه تنها همچنان از زبان و نژاد پشتون خود سود می جویند که در مصاحبه علنی با تلویزیون ها در پخش عمومی مردم غیر پشتون را “حرامی” خطاب می کنند و این آغاز جنگ اوغان و غیر اوغان اعم از تاجیک و هزاره و ازبک و غیره است.

افغانستانی که این روزها در قحطی و فقر و فساد و اعتیاد غوطه می خورد و اختلاس ها و فرارهای مالیاتی و استفاده از منسب و مرکب دولتی برای کارهای شخصی و خانوادگی در آن بدیهی شمرده می شود همان افغانستانی است که قرن ها زیر سلطه پادشاهان و روسای جمهور پشتون بوده است.

پسوند زی در افغانستان همواره با نوستالوژی قدرت و حکمرانی و خشونت و سلطه و استکبار عجین شده است. جدا از قتل و کشتار دسته جمعی هزاره ها و جنگ های بین الافغانی از تبارهای مختلف برای مسند نشینی و مرکب رانی، حتی ارگ نیز بوی پشتون گرفته است.

جریانات ضد ارزشی و ضد تبلیغاتی شدید که این روزها فضای آمیخته از تعصب و نژادپرستی و بیگانه ستیزی افغانستان را در بر گرفته است کاملا مغایر با سیاست های خودکفایی و استقلال و ابتکارعمل بین الافغانی است و از طرفی در راستای زمینه چینی حضور بی حد و حصر و بی حساب و کتاب سربازان و سفرای شرقی و غربی در کابل.

مایه تاسف است که قومی با بیشترین زاد و ولد در افغانستان و با تصاحب بیشترین وسعت و مساحت این خاک، خود را به علت زبانی دیگر، ولی و قیم و مالک کشور و مردم دیگر بدانند و هر از گاهی جنجالی براه بیفتد که تمام صحنه های رعب انگیز و ملامت بار جنگ داخلی پیش چشم مردم بیاید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار