افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

زین پس اشرف غنی درآمد ISI را تامین می کند!

سازمان استخبارات پاکستان به نیابت از کشورهای غربی و عربی بسیاری از عملیاتها را مرزهای خود با همسایگان انجام می‌دهد و از این راه درآمد سرشاری به دست می آورد. اگر جنگی در افغانستان نباشد، آمریکا به خاک و نیروی پاکستانی‌ها نیازی ندارند و میلیاردها دالر درآمد اسلام آباد نابود می‌شود.

 

هر از گاهی برخی از دولتمردان سخنانی دانسته یا نادانسته می گویند که روشنگر بسیاری از مسایل مبهم است که در دوران حکومت حامد کرزی چندین بار شاهد چنین مطالبی بودیم و امروز نوبت به جناب پرویز مشرف رسیده است.

 

پرویز مشرف رییس‌جمهور سابق پاکستان طی سخنانی با رد ارتباط اسلام‌آباد با گروه طالبان گفت که طالبان، زاده پاکستان نیستند و این تفکر اشتباه است زیرا در به وجود آمدن و شکل‌گیری طالبان و شبکه القاعده، پاکستان هیچ نقشی نداشته، بلکه آمریکا عامل اصلی ایجاد آن‌ها می‌باشد.

 

وی اظهار داشت: جریانی در افغانستان ایجاد شد تا پیروزی نظامی به پیروزی سیاسی تبدیل شود، اما به دلیل اینکه این امر صورت نگرفت، طالبان بار دیگر در سال 2003 فعالیت‌های خود را آغاز کردند. برخی بر این باورند که طالبان‌ زاده پاکستان است و ما آنها رابه افغانستان فرستادیم، اما این تفکر در قبال اسلام‌آباد درست نیست.

 

رییس‌جمهور اسبق پاکستان افزود: اشتباه نخستی که در افغانستان رخ داد، توانمند نساختن 25 هزار مجاهد بود که در برابر روس‌ها جنگیدند و پس از آن به پاکستان آمدند و سبب شکل‌گیری القاعده شدند. اشتباه دوم امتناع غرب از به‌ رسمیت شناختن طالبان و نگاه منفی جهان در برابر پاکستان به‌دلیل پذیرفتن حکومت طالبان بود که در سال 2000 میلادی بیل کلینتون، رییس‌جمهور وقت آمریکا به پاکستان آمد تا اسلام‌آباد را به خاطر این کارش سرزنش کند. سومین اشتباه هم حمله‌های هوایی ناتو به رهبری آمریکا بود که شبه‌نظامیان را وادار به فرار و پناه بردن به کوهستان‌ها کرد.

 

قسمت اول سخنان جناب مشرف بر پایه ی حقیقت بود که پاکستان تنها مزدور آمریکا بوده و بنا به دستور آمریکا طالبان و القاعده به وجود آمده اند ولی بخش دوم سخنانش مبنی بر اینکه مجاهدین، القاعده را شکل دادند و آمریکا پاکستان را بخاطر حمایت از طالبان سرزنش کرده، دوباره همان دروغهای سیاسی خاص مقامهای اسلام آباد است.

 

در اینکه طالبان را آمریکایی ها ساخته و پرداخته کردند و پناهگاه‌های طالبان و القاعده در پاکستان وجود دارد هیچ شکی نیست زیرا سازمان استخبارات ارتش پاکستان (I.S.I) در حمایت و تجهیز این شبه نظامیان دخیل بوده و هست.

 

شاید بسیاری از حرفه ای ترین کارشناسان امنیتی دنیا هم در تخمین توانایی سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان به خطا بروند. ISI بی تردید یکی از پیچیده و مخوف ترین سازمانهای امنیتی جهان است.

 

این سازمان که در سال 2013 به عنوان بهترین سرویس اطلاعاتی جهان شناخته شد، در واقع مجری نقشه های سرویسهای غربی و عربی برای حضور در افغانستان و تربیت شبه نظامیان طالبان است.

 

امروز همه می‌دانند که پاکستان را عملاً ISI اداره می‌کند. رییسان جمهور و دیگر مقامها می‌روند و می آیند، اما در ترکیب این سازمان، خدشه ای ایجاد نمی‌شود. این ادعا نه به معنای اداره سیاسی پاکستان، که حتی اداره اقتصادی این کشور نیز عملاً در دستان این نهاد امنیتی است.

 

شاید برای عده ای سوال باشد که چرا استخبارات پاکستان باعث ناامنی در مرزها به ویژه درمناطق مرزی افغانستان است و چرا از شبه نظامیان حمایت می کند؟ جواب روشن است: سازمان استخبارات ارتش پاکستان به نیابت از کشورهای غربی و عربی بسیاری از عملیاتها را مرزهای خود با همسایگان انجام می‌دهد و از این راه درآمد هنگفت و سرشاری به دست می آورد.

 

با این وصف، وجود یک افغانستان آرام برای ISI یک سم مهلک است، زیرا دیگر کسی به آنها برای حضور و اطلاعات آنجا پول نمی دهد. اگر جنگی در افغانستان نباشد، آمریکا و متحدانش برای انتقال نیرو و تجهیزات به خاک و نیروی پاکستانی‌ها نیازی ندارند و میلیاردها دالر درآمد اسلام آباد نابود می‌شود. وظیفه روشن نگه داشتن این آتش و به واقع فعال ماندن این دستگاه چاپ دالر برعهده این سرویس امنیتی است که با حمایت از تروریستها و تجهیز شبه نظامیان چندین سال است که ادامه دارد.

 

حال جناب اشرف غنی می خواهد یک تنه در مقابل این سازمان استخباراتی پاکستان که دست پرورده غرب است، بایستد آن هم از طریق مذاکره و گفتگوی سیاسی!!! به قول معروف ” ببینیم و تعریف کنیم” . مگر اینکه از این به بعد دولت وحدت ملی، به جای آمریکا هزینه های ISI را پرداخت کند تا شاید از این طریق آنها کمی در قبال افغانستان آرامتر شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار