افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

زندانیان در زندان‌های افغانستان شکنجه می‌شوند!

شکنجه

دیروز (۲۶ جون) روز جهانی پشتیبانی از قربانیان شکنجه بود. کمیسیون معاش بشر افغانستان می‌گوید که هنوزهم زندانیان در زندان‌های افغانستان شکنجه می‌شوند. سخنگوی کمیسیون مستقل معاش بشر می‌گوید که حکومت افغانستان در کاهش شکنجۀ زندانیان در زندان‌های کشور پیشرفت زیاد نداشته اشت.

رفیع‌الله بیدار، سخنگوی کمیسیون مستقل معاش بشر، می‌گوید: «متأسفانه که حکومت افغانستان در این راستا، پیشرفتی زیادی نداشته‌است و عاملان شکنجه به پنجۀ قانون سپرده نشده‌اند و عدالت تطبیق نشده‌است.»

پیش‌از این سازمان ملل متحد گفته بود که پیشرفت‌هایی در زمینه جلوگیری از شکنجه در زندان‌های افغانستان صورت گرفته‌اند؛ اما شماری از زندانیان هنوزهم با بدرفتاری‌ها روبه‌رو استند.

مرتضی نیکزاد، یک تن از قربانیان شکنجه است و روزهای سختی را سپری کرده‌است. او می‌گوید که خاطره‌های تلخ زندان هنوز در ذهنش زنده استند. در دوران جنگ‌های داخلی، پنج‌سال محبوس بود و در آن مدت همواره شکنجه می‌شد.

مرتضی نیکزاد می‌گوید: «با انبور و پلاس پوست بدن را می‌کندند. برق می‌دادند؛ لت‌وکوب می‌کردند. ما را شب بیدار نگه می‌داشتند. من حتا به یاد دارم که یک هفته، شب و روز بیدار نگه داشته بودم.»

این شکنجه‌ها بر روان او سخت اثر گذاشته‌اند و امروز نیز او را می‌آزارند.

آقای نیکزاد می‌گوید: «سال پیش سکته مغزی کردم. این همه اثرات روانی و ذهنی آن زمان است. من در سر خود بسیار ضربه دیده‌ام.»

افغانستان در سال ۱۹۸۵ پنج عیسوی «کنوانسیون ملل متحد در برابر شکنجه» را امضاء کرد؛ اما شکنجه‌های منظم پس‌از آن نیز ادامه یافتند.

میاگل خالد، آگاه امور سیاسی، می‌گوید: «در زمان طالبان شکنجه‌های شدید جریان داشت. در زمان حکومت مجاهدین نیز مانند دوران طالبان بود.»

هرچند پیشرفت‌هایی در زمینه جلوگیری از شکنجه انجام شده‌اند، اما به نظر می‌رسد که برای ریشه‌کن‌ساختن این پدیده بازهم باید تلاش کرد.

هرچند تا کنون بررسی‌های تازه از چه‌گونه‌گی برخورد با زندانیان در کشور پخش نشده‌اند؛ اما یوناما در راپور‌اش در سال ۲۰۱۴ گفته بود که ۳۵ فیصد از بازداشت‌شده‌گان در افغانستان شکنجه شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار