افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

زندانیان در پی گریز از جهنم دولت وحدت ملی

در مملکتی که فریاد برآوردن و اعتراض های غیر مسالمت آمیز و خشونت های فیزیکی و لفظی مساوی با رسیدن به مطالبات و خواست ها در اسرع وقت و به نحو احسن می باشد؛ سکوت، سکون، آرامش و تمامی راه های مسالمت آمیز یعنی استمرار مورد ظلم واقع شدند.

 اگر رهایی زندانیان تحقق نیابد، داد نهادهای مدنی و برخی موکلین پول به جیب زده در می آید، اگر رهایی زندانیان بی حد و حصر باشد، فریاد شورای عالی صلح و نخبگان سیاسی و امنیتی گوش فلک را کر می کند و اگر از روی حساب و کتاب باشد عده ای آن را تبعیض می پندارند.

اصولا در مملکتی که فریاد برآوردن و اعتراض های غیر مسالمت آمیز و خشونت های فیزیکی و لفظی مساوی با رسیدن به مطالبات و خواست ها در اسرع وقت و به نحو احسن می باشد؛ سکوت، سکون، آرامش و تمامی راه های مسالمت آمیز یعنی استمرار مورد ظلم واقع شدن.

در چنین سرزمینی با چنین جو حاکمی اعتصاب های غذایی و دوختن دهان و زد و خورد با نگهبانان هیچ جای تعجبی باقی نمی گذارد چرا که آنان جزو دسته خشن، بزهکار و خاطی اجتماع هستند و هنجار و ناهنجار بنابر کنش ها و واکنش های آنان در افغانستان تعبیر می گردد.

از این رو، اعتصاب غذایی زندانیان کابل، جوزجان، غزنی و بادغیس که بیش از 48 ساعت به طول انجامیده است به زندانیان دیگر ولسوالی ها و ولایات نیز سرایت کرد تا شاهد تنش، تشنج، التهاب و ناآرامی در زندان های مرکزی ننگرهار، هرات و هلمند نیز باشیم.

پیش از این نیز مکررا شاهد و شنونده بی عدالتی ها و تبعیض ها در رهایی های گاه و بیگاه زندانیان سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی بوده ایم به گونه ای که برخی زندانیان پس از سالها حبس هنوز هم منتظر رسیدگی اولیه به پرونده هایشان در دادستانی کل هستند.

سروصدای سبقت گرفتن کابل و واشنگتن در آزادی های بی قید و شرط و بی حد و حصر زندانیان سیاسی و امنیتی بگرام مدتهاست که به لطف جنجال های انتخاباتی به خاموشی گراییده است و هرکسی در غم نان و چوکی خود مانده و دیگر کاری به این قبیل مسایل ملی ندارد.

زندانیانی که ظاهرا دستشان کوتاهتر از دست دیگران آزاد در خیابان ها است و در این روزهای چور و چپاول در زندان خودخوری می کنند اینک با تبعیض امیز خواندن فرمان های عفو حامد کرزی در ایام خاص به تکاپو افتاده اند خود را از جهنم دولت وحدت ملی برهانند.

فاریاب، هرات، غور، پلچرخی و قندهار ید طولایی در اعتصاب های غذایی و دیگر گونه های اعتصاب زندانیان و سپس دادخواهی سریع و وسیع به اینان دارد به گونه ای که در این روزها مظهر عبرت آموزی به سایر زنندانیان دربند حکومت قرار گرفته اند تا چه پیش آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار