افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

زنان خود را برای تربیت به دست ما بسپارید!!!

رییس جمهوری افغانستان روز شنبه در آغاز اجرای برنامه پنج ساله برای توانمند سازی زنان افغانستان با تاکید بر لزوم تغییر بنیادی در زندگی زنان کشور گفت: دولت وحدت ملی خواهان تقویت نقش اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در افغانستان است.

در این مراسم محترم محمد اشرف غنی، به نقش تاثیرگذار زنان از صدر اسلام تا کنون پرداخت و گفت: نهادهای اجتماعی زنان باید بیش از پیش تقویت شوند تا نقشی فعال در جامعه بر عهده گیرند به همین دلیل ما مصمم هستیم تغییری بنیادی در مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی ایجاد کنیم و نقش زنان در کشور را پر رنگتر از قبل نماییم.

رییس جمهور با این وعده که از محل کمکهای خارجی، دانشگاه ویژه زنان که توسط خود آنان مدیریت شود، در کابل ایجاد خواهد شد، گفت: یک زن نیز به عنوان عضو دادگاه عالی کشور برگزیده خواهد شد.

در این مراسم علاوه بر این سخنان رییس جمهور، پیام باراک اوباما به زنان افغانستان نیز قرائت شد تا بر همگان روشن گردد که پشت پرده ی این تغییر اساسی در زندگی زنان افغانستان، آمریکا می باشد که قصد مشارکت گسترده و اساسی در این برنامه را دارد.

آنگونه که از سخنان مسوولان این برنامه برمی آید قرار است در این طرح 75 هزار زن در بخشهای مدیریت، تجارت، اقتصاد و فعالیتهای اجتماعی بهره مند شوند و مراکز آموزشی ویژه زنان ایجاد گردد تا تعدادی از آنان در بخشهای گوناگون آموزش ببینند.

درباره اینکه قرار است برنامه ویژه ای برای آموزش زنان کشور طراحی شود، جای بسی شکر دارد زیرا زنان نیمی از پیکر جامعه را تشکیل می دهند و قطعا حضور فعال و پر ثمر آنها در پیشرفت کشور نقش اساسی دارد و هیچ کس با آن مخالفتی ندارد. ولی جای نگرانی عمده ای که در این میان وجود دارد آن است که قرار می باشد این طرح تحت حمایت سازمان توسعه آمریکا انجام شود.

سازمان توسعه آمریکا در این طرح هدفمند اعلام کرده که ۲۱۶ میلیون دالر به آموزش زنان ۱۸ تا ۳۰ سال در بخش ‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی اختصاص داده است. این طرح قرار است از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ میلادی اجرا شود.

باراک اوباما در پیام خود به این مراسم تاکید کرد که آمریکا متعهد است که به زنان در افغانستان کمک کند تا به سوی آینده ‌ای که برای خود برگزیده ‌اند، گام بردارند!!!

اینگونه سخن گفتن رییس جمهور آمریکا یادآور سخنان ترنت هیکمن فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان است که چند سال قبل مدعی شد که اگر زنان افغانستان به سراغ ما نمی آیند خوب ما به سراغ آنها می رویم. آمریکا قصد دارد این جوجه اردک های زشت (زنان افغانستان) را به قوهایی زیبایی بدل کند که تا کنون دولتمردان افغانستان قدر آنان را ندانسته اند.

مسلما غربیها به قدرت زنان در طول تاریخ آگاهی کامل دارند و می دانند اگر بتوانند کنترل زنان جامعه افغانستان را تا حدودی به دست گیرند، به راحتی می توانند فرهنگ و عقاید خود را در کشور ما پیاده نمایند و هنگامی که فرهنگ کشوری تغییر کرد، تغییر سرنوشت زندگی انها به گونه ای که دیگران میخواهند، کار آسانی است.

لذا این سوال بیش از پیش مطرح می شود که چرا اجرای چنین طرحی از سوی وزارتخانه های افغانستان صورت نمی گیرد؟ ما مخالف سوادآموزی و شرکت فعال زنان در عرصه های مختلف نیستیم، ولی چرا غربیها زنان افغانستان را آموزش دهند؟ روشن است که اگر آنها یک کلمه بیاموزند در پی آن دیگر اهداف خود را نیز اجرایی می کنند و برای طرح ریزی مقاصدشان از هم اکنون برنامه می چینند؟

همین اکنون به وضوح می توان دید که بدون فعالیت علنی شبکه های رسانه ای غربی در افغانستان، چقدر زنان ما دچار غرب زدگی شده اند و ملزم بودن به عقاید مسلمانی خود را فراموش کرده اند. حال تجسم کنید اگر این بار خود غربیها عملا بصورت واضح وارد عرصه شوند، احتمال چه خطراتی از جمله کشف حجاب وجود دارد!

با این تفاصیل ضرورت هرچه بیشتر فرهنگ سازی از سوی دولتمردان بخصوص وزارت فرهنگ و وزارت معارف بیشتر جلوه گر می شود. لذا خطاب به همه مسوولان ذی ربط از جمله جناب اشرف غنی می گوییم بهتر است خودتان به فکر فرهنگ مردم کشورتان باشید تا غربیهای نامسلمان برای خانواده شما مسلمانان تصمیم نگیرند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار