افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

زعفران هرات و زیره بدخشان در نمایشگاه کشور لاوس…

%d8%ac-%d8%a7

 

دراین سمینار و نمایشگاه محصولات چون زعفران هرات و زیره بدخشان را که قرار است لقب GI را کسب کند به نمایش گذاشته است.

سمینار چهار روزه  منطقوی در مورد ترویج نشانه های جغرافیوی (Geographical Indications)  به هدف حفظ محل تولید، کیفیت و معیاری سازی محصول ناب یک کشور در شهروینتاین کشور لاوس  برگزار گردید.

 

بیشتر از(۱۰) کشور منطقوی و اروپایی بشمول افغانستان دراین سمینار اشتراک دارند. دراین سمینار و نمایشگاه محصولات چون زعفران هرات و زیره بدخشان را که قرار است لقب GI را کسب کند به نمایش گذاشته است. در این سمینار بیشتر از ۱۰۰ تن از اشتراک کنندگان از غرفه افغانستان دیدار بعمل آوردند و زراعت افغانستان را با کیفیت و فعال خواندند.

 

افغانستان تلاش دارد تا نشانه های جغرافیوی یا GI را در کشور ترویج دهد و از آن طریق  نه تنها عواید دهقان را بلند ببرد بلکه در صادرات محصولات زراعتی نیز افزایش بیاورد. ولایات مختلف افغانستان سرشار از محصولات گوناگون است، که میتواند تولید آن مسمی به نام همان ولایت گردد و به این ترتیب هیچ کشور و یا کمپنی دیگر نمیتواند از نام و مشخصات محصول آن ولایت و کشور استفاده نماید.  بگونه مثال زمانی که زعفران هرات، زیره بدخشان یا انار کندهار لقب GI را کسب کند، هیچ کشور دیګر نمی تواند محصول ما را بنام کشور خود بفروش برساند.

 

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تلاش دارد تا با هماهنگی نزدیک وزارت تجارت بالای نشانه های جغرافیوی (GI) محصولات زراعتی کار کند و منشاء، کیفیت و استندرد محصولات ناب افغانستان را حفظ کند.

 

این فعالیت درحالی صورت میگیرد که  بیشترین محصولات افغانستان به نام های کشورهای همسایه صادر شده و نفع مادی ومعنوی محصولات زراعتی افغانستان به کشورهای همسایه میرسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار