افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

زد و بندهای پشت پرده در کابینه مشهود است

فهرستی که در این حکومت برای کابینه وجود دارد به استثنای چند نفر که واقعا تجـربه، علم و آگاهی شان انکار ناشدنی است، هیچ شایستگی ندارد.

 

خبر معرفی کابینه، شوقی در دل مردم ایجاد کرده بود که بالاخره کشور از این سرگردانی و بلاتکلیفی سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی بیرون می آید. مردم متناسب با وعده های رهبران کشور منتظر کابینه ای کار و اصلح بودند اما با مشاهده و معرفی لیستی که رهبران داده اند، گویا بسیاری از مردم بار دیگر مایوس شده اند. کابینه معرفی شده چه ویژگی هایی دارد و آیا شایسته سالاری در آن در اولویت قرار گرفته است؟

 

استاد پرتو نادری نویسنده و پژوهشگر در برنامه «سرخ و سبــز» گفت: با توجه به اسامی که در فهرست کابینه وجود داشت، این مشهود است که در این سه ماهی گذشت دو تیم حکومت وحدت ملی کمتر به دنبال افراد متخصص و شایسته بوده اند. بلکه بیشتر مشغول کشمکش برسر تقسیم قدرت بوده اند. چرا که این فهرست کابینه ای که من می بینم در ظرف یک روز هم تشکیل می شد.

 

وی در ارتباط با ویژگی های کابینه معرفی شده عنوان کرد: کسانی که در این فهرست وجود دارند، در دولت گذشته نقش مهمی را در حکومت ایفا می کردند. به عنوان معین، مشاوران وزیر و والی ایفای نقش کرده اند. البته چهره هایی کاملاً جدید هم مشاهده می شود. موضوع تخصص برمی گردد به تحصیلاتی که فرد در آن حوزه کرده است و علاوه بر آن تجربه کاری که در آن حوزه دارد. متاسفانه این موضوع در اعلام فهرست کابینه رعایت نشده است. چندین مورد مشاهده می شود که شخصی وزیر وزارتی شده است که نه در آن حوزه تجربه کاری و نه تحصیلات مربوطه را دارد.

 

نادری تخصص گرایی در کابینه را برای افغانستان امری ضروری دانست و افزود: در افغانستان اگر وزیر آگاهی های معینی در حوزه ای که کار می کند نداشته باشد به نقطه ای نیرنگی تبدیل می شود. این تجربه ای است که از گذشته به دست آمد ه است. لزومی ندارد که یک وزیر دانشمند ترین فرد در حوزه ی مربوطه باشد ولی دست کم باید در آن حوزه آگاهی داشته باشد. در دیگر نقاط جهان اگر وزیری از توانایی مدیریت بالایی برخوردار باشد و در حوزه تحصیلاتش کار نمی کند، مشاوران زیادی دارند که وی را یاری می کنند اما در افغانستان با وجود حس خویشتن برتر بینی، کمتر اتفاق می افتد که از سطوح پایین تر خود مشورت بگیریم.

 

این پژوهشگر با یادآوری از کابینه کرزی که کابینه ای ناکارآمد بود و تبعات آن نیز شدیداً بر کشور سایه افکند اظهار کرد: در کابینه کرزی شخصیت های بسیار کارا و استخوان دار هم وجود داشت اما اساساً شخصیت یا فرد در داخل یک مکانیزم بر اساس عملکرد مجموعی آن مکانیزم می تواند موثر باشد. متاسفانه در آن حکومت آنقدر فرهنگ مافیایی یا حاکمیت مافیایی تسلط پیدا کرد که آن شخصیت های بزرگ هم در آن میان گم شدند.

 

پرتو نادری کابینه معرفی شده را بر خلاف ادعای رهبران دولت وحدت ملی کابینه ای ناکارآمد وگفت: فهرستی که در این حکومت برای کابینه وجود دارد به استثنای چند نفر که واقعا تجربه، علم و آگاهی شان انکار ناشدنی است، هیچ شایستگی ندارد. با این همه هیاهویی که در افغانستان به پا شد و این همه زمانی ک صرف این کار شد. در شرایط آرام شاید این کابینه، کابینه خوبی باشد اما ما در شرایطی خبر این کابینه را شنیدیم که همزمان با آن صدای پای داعش را در بعضی از ولایات خود شنیدیم.

 

وی مسوولیت های سنگین و سختی را برای کابینه در این حکومت برشمرد و برآمدن از پس این مسوولیت ها را از عهده ی افراد معرفی شده خارج دانست و افزود: این کابینه دو دشمن دارد. یک دشمن در درون دستگاه دارد و آن تسلط فرهنگ مافیایی حاکم که از گذشته در آنجا مانده است و دیگری این است که ما در کشوری در حال جنگ هستیم. پس این کابینه در این شرایط کابینه ای بسیار ضعیف است در حالی که اگر شرایط عادی باشد می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

 

نادری این کابینه را با این ساختار گویای زد و بندهای پشت پرده و تعاملات دانست و گفت: این افرادی که در کابینه وجود دارند تماماً افراد وابسته به گروهها یا حلقه هایی است که به دور هر دو تیم جمع شده بودند یا شخصیت های مستقلی که به نحوی در ارتباط با آنها بوده اند. این کابینه کابینه تفاهم ها یا حلقات سیاسی، گروهی، قومی و حتی مافیایی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار