افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 31 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

زد و بندهای سیاسی بر رای مجلس تاثیرگذار بود

این دو نفر به دروغ اسنادی را مبنی بر لغو کردن تابعیت دوم شان آورده اند. ترک تابعیت پروسه ای طولانی است و طی دو روز انجام نمی شود.

 

هشت نامزد وزیر و رییس امنیت ملی از فیلتر مجلس گذشتند و ده نامزد وزیر معرفی شده از سوی حکومت وحدت ملی ناکام ماندند. مجلس نمایندگان پس از حدود دو هفته بررسی پرتنش فهرست کابینه نامزدان وزارتهای داخله، خارجه، مالیه، صحت، مهاجرین، معادن، انکشاف دهات و حج و اوقاف را تایید ودیگر نامزد وزیران را رد کرد. پنج نفر از آنها هم به خاطر تابعیت دوگانه و مشکل اسناد تحصیلی اجازه ورود به مجلس و شرکت در رای گیری را نداشتند. در حالی که نیمی از نامزد وزرا نتوانستند رای اعتماد بگیرند مجلس نمایندگان به تعطیلات زمستانی رفت. مبنای رد و تایید نامزد وزیران از سوی نمایندگان چه بود؟ و در پشت پرده رای دهی به نامزد وزیران چه گذشت؟

 

عبدالقادر زازی رییس کمیسیون امور جهانی مجلس در برنامه «فراخبر» گفت: یکی از دلایل رای نگرفتن نامزد وزرایی که رد شدند این بود که متناسب با تخصص شان در کابینه انتخاب نشده بودند. یعنی در وزارت مربوط با تحصیلات شان قرار نگرفته بودند.در این میان دو نفری که تخصص مربوطه را نداشتند و رای گرفتند، زد و بندهای سیاسی باعث رای گرفتن آنها شد.

 

وی در ارتباط با رد همه افراد دو تابعیتی و پذیرفتن و رای اعتماد دادن به دو نفر از آنها عنوان کرد: این دو نفر به دروغ اسنادی را مبنی بر لغو کردن تابعیت دوم شان آورده اند. ترک تابعیت پروسه ای طولانی است و طی دو روز انجام نمی شود. متاسفانه همان نمایندگانی که در رسانه ها ادعا می کردند که به هیچ عنوان به افراد دو تابعیتی رای داده نمی شود، کارت سبز را بالا برده و به این دو نفر رای دادند. حتی خانم شکریه بارکزی که خود در تمام رسانه ها مخالف رای دادن به دو تابعیتی ها بود و بعد از آن گفته بود که زد و بندهای سیاسی برای رای گرفتن این افراد در میان اعضای مجلس در جریان است، کارت سبز را بالا برده به آنها رای داده بود. متاسفانه این دو نفر 186 رای گرفتند.

 

زازی زد و بند را مانند گذشته یکی از عوامل تاثیر گذار در رای مجلس دانست و افزود: زد و بندهای سیاسی شدیدی در میان نمایندگان مجلس روان بود. شیر محمد کریمی در مجلس رای نگرفت. به خاطر چه بود. عده ای از نزدیکان رییس جمهور زد و بند کرده بودند که وی رای نگیرد تا خودشان بتوانند جایگاه وی را بگیرند. شیرمحمد کریمی فرد متخصصی بود که متاسفانه با این زد و بندها رای نیاورد.

 

رییس کمیسیون امور جهانی در رای گیری پارلمان را به دور از مسایل قومی خواند و گفت: در رای گیری مجلس پنج نفر از یک تیم رد شده اند و پنج نفر از تیم دیگر. ترس ما این بود که هر کدام از دو تیم سعی کنند که اعضای معرفی شده از تیم مقابل رای نیاورد اما خوشبختانه این موضوع به طور محسوس اتفاق نیفتاد. در رای گیری مسایل قومی هم مطرح نشد. در نمایندگان تایید شده و رد شده همه اقوام دخیل بودند. کسانی هم که از یک قوم خاص رد شده اند دوباره از همان قوم به همان وزارت معرفی می شوند.

 

وی در پایان گفت: در حال حاضر بیشتر کرسی های وزارت خالی مانده و همچنان باید با سرپرست اداره شوند. مجلس نمایندگان هم به تعطیلی زمستانی رفته اند. سه ماه تاخیر در معرفی کابینه حکومت باعث این ماجرا شد اما نمایندگان مجلس باید هر گاه که حکومت باقی نامزد وزرا را معرفی کرد از مرخصی برگردند و آنها را بررسی کرده و رای اعتماد بدهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار