افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

زخمی شدن شماری از غیر نظامیان بر اثر انفجار در جوزجان

مقام های محلی در ولایت جوزجان می گویند که بر اثر انفجار ماین در یکی از محلات کارته دوستم شهر شبرغان شماری از غیر نظامیان زخمی شدند.

به گفته این مقام ها، حوالی ساعت شش بامداد امروز، یک ماین که از راه دور کنترل می شد در مقابل خانه حاجی دستگیر از بزرگان قومی ولایت جوزجان منفجر و باعث زخمی شدن 11 غیر نظامی شد.

عبدالعظیم غیرت قوماندان امنیه ولایت جوزجان در رابطه به جزییات این رویداد به خبرگزاری بخدی گفت که طالبان محلی پیش از انجام این حمله حاجی دستگیر را از وقوع انفجار با خبر ساخته بودند.

به گفته قوماندان امنیه ولایت جوزجان، مولوی نعمت از قوماندانان گروه طالبان مسوول انفجار امروز به شمار می رود.

آقای غیرت گفت :” پیش از انفجارماین، یکی از قوماندانان طالبان به نام مولوی نعمت به حاجی دستگیر تلفن زده و از او پرسیده بود که پیش از مرگ نمازش را خوانده است یا خیر.”

غیرت تایید کرد که ماین در مقابل ساختمان دفتر کمیسیون انتخابات جوزجان و خانه مسکونی حاجی دستگیر منفجر شده است.

کشتار غیر نظامیان از تاکتیک های جدید گروه طالبان خوانده شده است که در این اواخر قربانی زیادی از غیر نظامیان در مناطق مختلف گرفته است.

روز سه شنبه هفته جاری نیز براثر انفجار یک ماین کنارجاده ای، شماری از سرنشینان یک موتر مسافربری در مسیر شاهراه کابل – قندهار کشته شدند.

این رویداد در منطقه هفت آسیاب از مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک به وقوع پیوست.

گروه طالبان، تاکنون در مورد این رویداد اظهار نظری نکرده اند اما پیشتر این گروه در اعلامیه ای گفته بود که عملیات بهاری موسوم به الفاروق را برای هدف قراردادن مراکز نظامی و غیر نظامی و نیز کارمندان دولت به راه انداخته اند.

حاجی دستگیر، که هدف اصلی حمله انفجاری امروز در جوزجان خوانده شده، از بزرگان قومی مربوط به منطقه خوش تیپه از مربوطات ولسوالی درزاب ولایت جوزجان است که به گفته قوماندان امنیه، در این اواخر تلاش های موثری برای پیوستن شماری از طالبان به دولت انجام داده است.

گفته می شود که تلاش های این بزرگ قومی، باعث شده تا طالبان مسلح دست از مخالفت با دولت در منطقه درزاب بردارند و سلاح های شان را به پروسه صلح تسلیم کنند.

به گفته شاهدان عینی رویداد، در میان زخمی شدگان یک زن و یک کودک نیز دیده می شوند که به شفاخانه شهر شبرغان انتقال داده شده اند.

 بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار