افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

رییس صندوق مالی پولیس افغان و معاونش از وظیفه برکنار شدند!

دپلومات های غربی در کابل به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته اند که رییس و معاون صندوق نظم و قانون در افغانستان که مسوول پرداخت معاشات مامورین پولیس افغان می باشد در جریان تحقیقات در مورد سو استفاده از پول این صندوق، از وظیفه سبکدوش شده اند.

این افراد سندیپ کمار تبعه هند و معاونش مشتاق رحیم از افغانستان که بلند رتبه ترین مامورین سازمان ملل متحد در افغانستان می باشند با یک تعداد دیگری از کارکنان محلی این صندوق از وظیفه برکنار شدند.

صندوق نظم و قانون یک عشاریه 4 ملیارد دالر بودجه دارد که پول آن را امریکا، اتحادیه اروپا و جاپان می پردازد.

به نوشته روزنامه وال ستریت ژورنال، این روزنامه در ماه گذشته در مورد فساد در این ارگان معلومات داده بود، ولی در آن وقت سازمان ملل متحد این ادعا را کرد و اکنون خود سازمان ملل متحد اعلان کرده است که تحقیقات را شروع کرده و این افراد را به مرخصی فرستاده است.

یک مقام یو ان دی پی یا برنامه انکشافی سازمان ملل متحد گفته است، با این اقدام یو ان دی پی نشان داد که در رابطه با فساد از هیچ نوع تحمل کار نخواهد گرفت و برکناری سه کارمند نسبتاً پائین رتبه این موسسه در 9 ماه جون هم جز همین تلاش ها بشمار میرفت.

یو ان دی پی به روزنامه گفته است، تحقیقات در این مورد با جدیت ادامه پیدا می کند تا کسانی را که در سوء استفاده از پول های این صندق دست دارند مشخص ساخته و به پنجه قانون بسپارد.

هیات تحقیق همین طور در مورد مصارف دو عشاریه دو میلیون دالر بودجه تدراکاتی این برنامه و ادعا ها در باره تلاش ها برای پنهان کاری این جرم در اداره یو ان دی پی در افغانستان جداً تحقیقات خواهد کرد.

به نوشته روزنامه یکی از قضایا اینست که پول معاش هزاران پولیس پرداخته شده است، در حالی که این افراد عملاً در صفوف پولیس وجود نداشتند.

به گفته منابع غربی اتهام دیگری هم وجود دارد که یو آن دی پی در دفتر افغانستان خود کسانی را با معاش های بلند استخدام کرده است که با رهبران قدرتمند افغان نزدیک بودند.

کارمندان این اداره در افغانستان در سال 2009 هشدار دادند که مقدار زیاد پول صندوق نظم و قانون به معاش افسران پولیس که وجود ندارند مصرف شده است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار