افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

رییس دفتر والی تخار در انتظار محاکمه

مقام های محلی ولایت تخار در شمال کشور می گویند که رییس دفتر مقام ولایت به اتهام سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی به دادستانی معرفی شد.

این در حالی است که چند روز در نتیجه بررسی های هیئت در این ولایت صد ها معلول خیالی در ریاست کار و امور اجتماعی ولایت تخار شناسایی شده اند

گفته شده رییس دفتر والی تخار در حالی که با صحت کامل به سر می برد اما سالهاست که به عنوان معلول از وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین معاش می گرفته است.

محمد یاسین ضیا، والی تخار در نشست اداری ولایت به گونه رسمی رییس دفترش را به دادستانی معرفی کرده و گفت:‌ هرمسؤل دولتی در وظایف خود از سهل انگاری کار گیرد و یاهم سوی استفاده از صلاحیت های وظیفوی خویش داشته باشند، مطابق قانون با آنان برخورد خواهد کرد.

والی تخار گفت: پس از بررسی ریاست کار اموراجتماعی ،شهدا ومعلولین دریافت شده که ریس دفتر مقام ولایت از آدرس این ریاست ، به عنوان معلول از سالها بدینسو معاش میگرفته است.

این در حالی است که چند روز در نتیجه بررسی های هیئت در این ولایت صد ها معلول خیالی در ریاست کار و امور اجتماعی ولایت تخار شناسایی شده اند.

پیشتر یاسین ضیا، والی تخار گفته بود که شماری از ماموران حکومتی که از صحت مندی کامل برخوردار بودند، برایشان کارت های معلولیت درست کرده و معاش ماهوار دریافت می کردند.

به گفته آقای ضیا، او یک کمیته تصفیه حساب را به منظور جداسازی معلولان جعلی از معلولان واقعی و مستحق در ریاست کارامور اجتماعی شهدا و معلولان توظیف کرده بود.

این کمیته دریافته است که پیش از این کتابچه های جعلی از وارثین شهدا و مامورین حکومتی موجود بوده است.

به گفته آقای ضیا ریاست کار امور اجتماعی تا حال میلیون ها افغانی پول بیت المال را از خزانۀ‌ دولت به جیب شخصی افراد انتقال داده است.

افرادی که در ریاست کار و امور اجتماعی ریاست معلولان ولایت تخار کار می کردند میلیون ها اففانی را اختلاس کرده اند که با این وجود فساد گسترده در این ریاست را نشان می دهد.

ضیا پیش از این گفته بود که هیئتی بررسی در ریاست معارف این ولایت دریافته اند که صدها شاگرد خیالی در مکاتب ولایت تخار حضور دارند.

نبود امکانات مدرن و عدم کنترل جدی بر ادارات محلی باعث انجام هرگونه فساد در کشور شده است و پیشتر وزارت معارف بودجه چندین مکتب خیالی در یک ولایت شرقی کشور را مسدود کرد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار