افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 1 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهور کشور در چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا

چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول قبل از ظهر دیروز در شهر بیجینک پایتخت جمهوری مردم چین با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و آقای لی کیکیانگ صدراعظم جمهوری مردم چین برگزار گردید.

در این نشست که وزرای خارجه ۱۶ کشور عضو اصلی این پروسه و نمایندگان کشور های همکار نیز اشتراک داشتند، رییس جمهور محمد اشرف غنی طی سخنرانی ضمن تشکری از حکومت و مردم چین بخاطر میزبانی این نشست، گفت: گذار فوق العاده شرق آسیا از جنگ و فقر به سوی ثبات و خوشبختی برای ما درس های در راستای فایق آمدن به مشکلات و چالش های گذشته داده است.

محمد اشرف غنی گفت که ما متعهد هستیم که افغانستان را در دهه آینده به عنوان یک دوره تغیر پایدار به یک چهار راه منطقوی مبدل سازیم.

رییس جمهور غنی با توجه بر اینکه صلح اولویت عمده حکومت افغانستان را تشکیل می دهد، گفت که ما از مخالفین سیاسی خویش بخصوص طالبان دعوت می کنیم که در گفتگوی بین الافغانی اشتراک نمایند و از تمام دوستان بین المللی می خواهیم که از پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کنند.

محمد اشرف غنی گفت که تا اخیر سال ۲۰۱۴ میلادی نقش محاربوی نیروهای بین المللی در افغانستان خاتمه می یابد و برای اطمینان از اینکه تمام بار مسئولیت به دوش نیروهای شجاع این کشور نباشد ما متعهد به اصلاحات همه جانبه در نهاد های قضایی، حکومت داری، بخش اقتصادی و فرهنگی هستیم.

رییس جمهور غنی خاطر نشان کرد که گفتگوی ما با سکتور خصوصی کشور و عزم و تلاش های ما در زمینه اصلاحات در منابع عواید و امنیتی کشور، باعث افزایش اعتماد مردم و شرکت های بین المللی مبنی بر اینکه دروازه افغانستان بخاطر سرمایه گذاری آنان باز می باشد، شده است.

رییس جمهور گفت که توانمندی جوانان، زنان و فقرای کشور نقطه مرکزی اعتماد سازی و پایداری اصلاحات ما را نشان میدهد.

رییس جمهور غنی تصریح کرد: تجربه نشان داده که بهترین راه برای ایجاد روند اصلاحات و ایجاد رابطه میان شهروندان و دولت حمایت از طریق بودجه (ملی) است و ما خواستار یک سیستم قوی حسابدهی هستیم و مصمم به تطبیق آن نیز می باشیم.

وی گفت که سهمگیری فعال جمهوری خلق چین در امر گسترش صلح، خوشبختی و ثبات در افغانستان و منطقه حایز اهمیت است و ما مردم افغانستان از این حمایت و توجه آنان، ممنون هستیم.

در این نشست آقای لی کیکیانگ صدراعظم جمهوری مردم چین سخنرانی کرده گفت که از آغاز نشست استانبول تا حال، این پروسه به یک میکانیزم خاصی برای همکاری های منطقوی به افغانستان مبدل شده است و فرصتی را برای کشور های منطقه و جامعه بین المللی بخاطر توسعه همکاری ها با افغانستان در عرصه های مختلف بوجود آورده است.

وی افزود که پیشرفت این پروسه ما را در زمینه تامین صلح پایدار، ثبات و رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه کمک خواهد کرد.

صدراعظم چین با توجه به اهمیت افغانستان منحیث مرکز اتصال جنوب، مرکز و شرق آسیا و همچنان احیای راه ابریشم گفت: افغانستان متحد، مترقی و یک کشور دوست با جامعه بین المللی چیزیست که مردم افغانستان آرزوی آنرا دارند و به منفعت مشترک کشور های منطقه و جهان می باشد.

وی گفت که چین دوستی اش را با افغانستان ادامه میدهد و متعهد به همکاری های عمیق دوجانبه در عرصه های مختلف می باشد. چین از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند و آماده است که یک نقش سازنده را در این راستا ایفا نماید.

آقای لی کیکیانگ همچنان گفت که کشورش آماده است تا همکاری های خود را با افغانستان در عرصه های زیربنایی، زراعت، مدیریت آب و استخراج و به کارگیری منابع معدنی تسریع ببخشد.

صدراعظم چین خاطر نشان کرد: من امیدوارم این کنفرانس بتواند یک پیام روشنی در راستای حمایت قوی کشور های منطقه و جامعه بین المللی از حکومت جدید افغانستان داشته باشد و یکبار دیگر آنان تعهد دراز مدت خویش را بخاطر تامین صلح و بازسازی افغانستان ابراز نمایند.

نشست قلب آسیا- پروسه استانبول برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول ترکیه آغاز گردید، دومین نشست آن در سال ۲۰۱۲ در افغانستان و سومین آن در سال ۲۰۱۳ در شهر الماتای قزاقستان برگزار گردید.

در چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول که روزگذشته در شهر بیجینگ پایتخت چین برگزار گردید، فیصله بعمل آمد تا پنجمین نشست مذکور در سال آینده در پاکستان برگزار گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار