افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 می , 2014 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهور کرزی صبح امروز راهی چین شد

رییس جمهور کرزی در راس یک هیات بلند پایه حکومتی صبح امروز در یک سفر چهار روزه راهی چین شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان می گوید، آقای کرزی در اجلاس سران سازمان همکاری های متقابل و تدابیر اعتماد سازی آسیا یا “سیکا” شرکت می کند.

در این میان آگاهان امور سفر رییس جمهور کرزی به چین را از بُعد سیاسی و اقتصادی بسیار با اهمیت خوانده و می گویند که چین می تواند با افغانستان در عرصه های مختلف همکاری قابل ملاحظه داشته باشد.

آنان می گویند که نیرو های بین المللی در حالی خروج از افغانستان اند و کشورمان پس از سال 2014 میلادی علاوه بر دیگر کمک های جهانی به همکاری های سیاسی و امنیتی چین نیز نیاز دارد.

جاوید کوهستانی یک تن از آگاهان امور سیاسی و نظامی روز یکشنبه گفت که برای افغانستان مهم اینست که در بخش سیاسی و امنیتی همکاری های چین را جلب کند:

” در وضعیتِ که ما به سوی انتخابات می رویم، نیروهای خارجی افغانستان را ترک می کنند و افغانستان در یک مرحلهء گذار قرار دارد، حمایت کشورهای بزرگ از افغانستان می تواند برای این کشور بسیار مفید باشد. مذاکرات و نشست رییس جمهور کرزی می تواند به آیندهء افغانستان کمک کند و دوستان چین را تشویق کند که در افغانستان با یک مقدار اعتماد بیشتر بر بگردند.”

رییس جمهور کرزی روز یکشنبه در راس یک هیات بلند رتبه حکومتی به هدف اشتراک در اجلاس سران سازمان همکاری های متقابل و تدابیر اعتماد سازی آسیا یا “سیکا” در یک سفر چهار روزه رهسپار شهر شانگهای چین شد.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان در خصوص این سفر رییس جمهور کرزی آمده است که آقای کرزی علاوه بر اشتراک در سازمان امنیت و همکاری آسیا با رییس جمهور و دیگر مقامات چین دیدار و گفتگو خواهد داشت.

در خبرنامه گفته شده است که صحبت روی مسایل منطقوی، تقویت روابط دو جانبه، برخی مسایل اقتصادی و سیاسی با مقامات چین اجندای سفر رییس جمهور کرزی به آن کشور را تشکیل می دهند.

چین در بخش اقتصاد در افغانستان سرمایه گذاری قابل توجه داشته است که میتوان از سرمایه گذاری روی پروژه مس عینک ولایت لوگر و معدن نفت در شمال افغانستان نام برد.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان با اشاره به فعالیت های اقتصادی چین در افغانستان، در مورد اهمیت اقتصادی سفر آقای کرزی به  آن کشور چنین گفت:

“ما هم از لحاظ اقتصادی به چین وابسته استیم و بیشتر داد و ستد ما با این کشور است، نه تنها صادرات بلکه واردات ما نیز به چین می رود، این سفر بسیار مهم است شرکت های چینایی در افغانستان در پروژه مس عینک و تیل سرمایه گذاری کرده اند و دیگر علاقه دارند مشکلات که در بخش ترانزیت در منطقه موجود است حل شوند.”

سیکا یا سازمان همکاری های متقابل و تدابیر اعتماد سازی آسیا طوریکه از نامش پیداست، به مسایل مربوط به امنیت، ثبات و هماهنگی در آسیا می پردازد

البته این گروه بیست عضو دارد که افغانستان یکی از اعضای آن است. هدف اصلی نشست امسال، بحث روی ایجاد اعتماد و هماهنگی بیشتر، تشکیل یک منطقه مشترک تجارتی، صلح و امنیت و همچنان ثبات در منطقه است.

در این نشست سیکا که به تاریخ بیست و یک و بیست و دوم ماه می در شهر شانگهای برگزار می شود، بان کی مون سر منشی عمومی سازمان ملل متحد نیز اشتراک می کند.

رئیس جمهور کرزی برای آخرین بار در نشست سیکا بحیث رهبر افغانستان شرکت می کند.

آگاهان امور می گویند، وی بدون شک که گپ های در این نشست به گفتن دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار