افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهور غنی: هند و افغانستان باهم “یک ملیون رابطهء ابدی” دارند

رئیس جمهور افغانستان به مقامات هند اطمینان داد که این دو کشور باهم به گفتۀ وی “یک ملیون رابطۀ ابدی” دارند.

 

ازجانب دیگر صدراعظم هند وعده نمود که همکاری نظامی را با افغانستان را ادامه خواهد داد.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که مصروف بازدید سه روزه ازهند بود سعی کرد به این کشور اطمینان دهد که با وجود بهبودی روابط کابل واسلام آباد افغانستان متعهد روابط نزدیک با هند می باشد.

 

رئیس جمهور افغانستان پس ازملاقات با نریندرا مودی صدراعظم هند در دهلی جدید به خبرنگاران گفت، هند وافغانستان باهم یک ملیون رابطه دارند. او همچنین افزود که افغانستان زمانی چهار راه عبور ومرور تجارت میان آسیای میانه وآسیای جنوبی بود وما امروز هم به اساس همین دیدگاه فکر می کنیم.

 

محمد اشرف غنی گفت:

 

” ما میان هم ازمدت چندین هزار سال یک ملیون رابطه داریم. این بازدید من ازهند به اساس همین روابط و دیدگاه صورت می گیرد. واین روابط برای صلح، آرامی وشگوفایی منطقه گسترش خواهد یافت.منطقۀ ای که ازیک سو سخت رنج وزحمت دیده وازسوی دیگر امکانات ونیروی زیاد درآن نهفته است.”

 

رئیس جمهورافغانستان از صنعت فیلمسازی هند بخصوص از تهیۀ کنندۀ فیلم کابلی والا و رابندرنات تاگور نویسندۀ مشهور هند که این فیلم به اساس داستان وی ساخته شده است تشکر کرد.رئیس جمهورافغانستان گفت که این شاعر مشهورهند درمعرفی فرهنگ افغانی به هند و جهانیان دیگربسیار تلاش کرده است.

 

اشرف غنی گفت او خرسند است که نسخۀ جدیداین فیلم تهیه می شود. رئیس جمهورافغانستان گفت:

 

” چیزی را که کابلی والا برای افغانستان کرد، به مصرف ملیون ها دالر امکان نداشت انجام شود. من خرسندم که خبرشدم یک نسخۀ جدید این فیلم که برخی قسمت های آن درافغانستان فیلمبرداری شده است درحال تهیه می باشد.”

 

رئیس جمهورافغانستان ابراز امیدواری کرد که نسل جدید هند دربارۀ فرهنگ وعنعنات افغان ها معلومات وآشنایی بیشتر حاصل کند.

 

او گفت که سیاست خارجی افغانستان درپنج دایره تنظیم شده است که هند درچهار آن شامل می باشد.

 

” افغانستان پنج دایرۀ سیاست خارجی دارد که عبارت اند ازکشورهای همسایه ، جهان اسلام ، کشورهای اروپایی وکانادا،آسترالیا ،جاپان آسیا وسرمایه گزاران جهانی که با ما کمک میکنند. هند به گونۀ بی نظیر درچهار دایرۀ ازاین دایره ها جایگاه دارد.”

 

آژانس خبررسانی فرانسه می افزاید، هند قبل ازاین دربرآورده ساختن تقاضای کمک نظامی به افغانستان تعلل کرده بود.ولی درماه جاری سه فروند هیلی کوپتر به افغانستان سپرد. صدراعظم هند ناریندرا مودی متعهد شد که این کشورهمکاری خود برای بالابردن ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه میدهد. صدراعظم هند درنظردارد تا ازطریق سرمایه گزاری درانکشاف بندرچاه بهار ایران راه ترانزیتی خود به ایران ، افغانستان ، و آسیای میانه را تامین کند. این درحالیست که پاکستان سعی دارد چین را ازطریق بندر گوادر با خلیج فارس وصل کند.

 

رئیس جمهورافغانستان برضرورت روابط نیکو با کشورهای همسایه تاکید کرده گفت که افغانستان منابع سرشار آب دارد واگر اقلیم جهان دو درجه تغییرکند برخی کشورهای منطقه با خشکسالی شدید روبرو خواهند شد وچندین ولایت آنها به صحرا مبدل خواهد شد لذا تنظیم جریان آب نیز یک مسئلۀ مهم می باشد.

 

محمد اشرف غنی گفت افغانستان به ارزش بیش از سه تریلیون دالر معادن طبیعی دارد وپس ازاینکه نقشه ها وپلان های استخراج آن تهیه شود افغانستان دیگر یک کشور نادار شناخته نخواهد شد.

 

” افغانستان دریک یا دو دهۀ آینده بزرگترین صادرکنندۀ مس وآهن درجهان خواهد بود ودربازار طلا هم اهمیت بزرگ خواهد داشت. افغانستان درتهیۀ مواد ساختمانی جایگاه مهم کسب خواهد کرد. افغانسان ازجملۀ 17 فلز نادر جهان 14 آن را دارا می باشد.”

 

هند درسیزده سال گذشته به افغانستان حدود دو ملیارد دالر کمک کرده است که بیشترین این کمک دربخش بازسازی بوده است.

 

روزنامه های هند درآستانۀ بازدید محمد اشرف غنی نوشته بودند که اودرحالیکه دراولین ماه های زمامداری خود از چندین کشور دور ونزدیک به شمول پاکستان ، چین وعربستان سعودی بازدید کرد و پس از هفت ماه تاخیر به دهلی میآید به این معنی است که دربررسی اولویات سیاست خارجی افغانستان جایگاه هند تغییرکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار