افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهور غنی به وطن برگشت

اشرف غنی

رییس جمهورغنی ، پس از سفر رسمی دو روزه به قزاقستان، به وطن برگشت.

محمد اشرف غنى بعد از چاشت روز گذشته در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با شوکت میرضیایف رییس جمهوری ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.

ابتدا، رییس جمهور ازبکستان بخاطر ملاقات با رییس جمهور غنی ابراز خرسندی کرده این ملاقات را به ادامه دیدارهای قبل، برای گسترش همکاری ها میان دو کشور مفید دانسته گفت که مناسبات و همکاری ها میان افغانستان و ازبکستان بهبود یافته و این روابط همچنان توسعه خواهد یافت.

وی افغانستان و ازبکستان را دو کشور دوست خوانده افزود : ( ما باهم دو ملت برادر هستیم و روابط ما به گونۀ بی‌سابقه خاصتاً در عرصۀ تجارت و ترانزیت تقویت مزید یافته است.)

رییس جمهور ازبکستان گفت که هدف ما تأمین روابط مردم با مردم است تا رفاه به خصوص برای مردم افغانستان تأمین شود.

میرضیایف علاوه کرد که نیاز به همکاری های بیشتر میان دوکشور می باشد تا در عرصۀ صلح، امنیت، تجارت و ترانزیت به پیشرفت های قابل ملاحظۀ دست یابیم.

در مقابل، رییس جمهور غنی، از دیدگاه مثبت رییس جمهور ازبکستان تشکری کرد و این ملاقات را زمینه‌ساز گسترش روابط درازمدت میان دو کشور عنوان نموده گفت که دو کشور با دیدگاه های مشترک همکاری همچنان به پیش خواهند رفت.

رییس جمهور کشور تمنیات نیک خویش را به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان به رییس جمهور آن کشور ابراز داشته و ازبکستان را شریک و همکار خوب با دولت و مردم افغانستان دانست.

وی از رییس جمهور میرضیایف به خاطر تقرّر نمایندۀ آن کشور به افغانستان که روی تقویت مناسبات دو کشور تأثیرگذار خواهد بود، ابراز تشکری کرده تصریح داشت که خوشبینی‌ها برای گسترش روابط ترانزیتی و تجارتی افزون گردیده است.

رییس جمهور کشور، ازبکستان را شریک تجارتی و ترانزیتی افغانستان عنوان کرده خاطرنشان کرد که این روابط روی بهبود وضعیت مردم دو کشور و منطقه تأثیر بسزای خواهد داشت.

وی افزود که در سفر آینده به آن کشور در بخش همکاری های ترانزیتی بحث های مفصل صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور گفت که میان افغانستان و ازبکستان جز روابط دوستی، عاملی برای جدایی وجود ندارد و دوکشور برحسب منافع مشترک روی همکاری ها در عرصه های مختلف تمرکز جدی خواهند داشت. وی اظهار داشت که روی ترانزیت به خصوص خط آهن که افغانستان، قزاقستان، ازبکستان و چین را باهم وصل می سازد کار بیشتر انجام شود و خط آهن مزار شریف – هرات که با کشورهای خلیج فارس متصل خواهد شد، زمینۀ ترانزیت قوی را فراهم خواهد ساخت.

رییس جمهورمحمد اشرف غنی گفت که چین آماده است تا صادرات و واردات خویش را از طریق خطوط آهن متصل با افغانستان، انجام دهد و همچنان برای صادرات سنگ مرمر افغانستان از طریق خط آهن مزار شریف – هرات تسهیلات فراهم خواهد شد تا در آینده مسیر ترانزیت تا چابهار گشایش یابد.

رییس جمهور غنی گفت : (ما گزینه های مختلف را برای تمویل خط آهن مزار شریف – هرات بررسی خواهیم کرد و علاقمند سرمایه گذاری های مشترک در این راستا می باشیم. وی خواهان بحث های مشترک در این مورد گردید.

رییس جمهور کشور خاطرنشان کرد که کنسرسیوم ایجاد گردد تا کارها به گونۀ مشترک بررسی و اقدامات عملی در بخش ترانزیت روی دست گرفته شود.

رییس جمهور ازبکستان بیان داشت که در همکاری با نهادهای بین المللی تلاش می شود تا در بخش تمویل خطوط آهن کار بیشتر انجام پذیرد، زیرا این یک پروژۀ منطقوی است.

رییس جمهور ازبکستان در مورد کار بیشتر در عرصۀ تجارت صحبت کرده افزود که کشورش آماده است تا تسهیلات تجارتی را در ترمذ برای تجار افغانستان فراهم سازد که میتواند بالای توسعه تجارت دو کشور تأثیر گذار باشد.

وی گفت : ( ما در بخش انرژی، افغانستان را یاری می رسانیم و خواهان امتداد لین برق از ازبکستان تا پلخمری شد و تأکید کرد که نیاز به کار مشترک دراین زمینه می باشد.)

رییس جمهور ازبکستان همچنان در مورد همکاری های تحصیلی گفت که کشورش شرایط تحصیل را برای محصلین افغان در آن کشور فراهم می سازد.

رییس جمهور ازبکستان گفت که شورای تجارتی ازبکستان آغاز به کار نموده و خواهان معرفی تجار افغان شد تا در هماهنگی با شورای تجارت آن کشور، راه های بیشتر همکاری های تجارتی را جستجو نمایند.

وی گفت که تجارت میان دو کشور به نفع منطقه خواهد بود و ما آماده هستیم تا تسهیلات لازم را به تجار افغان فراهم سازیم، همچنان مالیات بالای صادرات اموال تجارتی افغانستان کاهش خواهد یافت.

رییس جمهور محمداشرف غنی گفت که اتاق تجارت و صنایع کشور را توظیف خواهد ساخت تا لست اقلام صادراتی افغانستان را ترتیب نمایند و راه های مختلف همکاری جستجو گردد. وی همچنان اظهار نمود که هیئتی تجار افغان به آن کشور سفر خواهد کرد تا بحث های مفصل صورت گیرد.

همچنان رییس جمهورغنی در مورد امتداد لین برق از ازبکستان الی پلخمری گفت که سکتور انرژی افغانستان در هماهنگی با نمایندۀ خاص ازبکستان برای افغانستان کار خواهند تا پیشرفت های لازم دراین خصوص فراهم شود.

در ادامه، رییس جمهور ازبکستان تصریح کرد که آن کشور علاقمند است در بخش نساجی سرمایه گذاری صورت گیرد و خواهان جستجوی راه های همکاری دراین خصوص گردید.

وی از سفر قریب الوقوع رییس جمهورغنی به ازبکستان با گرمی استقبال نمود و آن را گامی دیگر جهت تقویت مناسبات دو کشور دانسته گفت که ما چشم براه سفر شما به ازبکستان هستیم.

رییس جمهوری اسلامی افغانستان، پس از سفر رسمی دو روزه به قزاقستان، شام روز گذشته به وطن برگشت.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار