افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهور ارگ را تصفیه کند

به جای اینکه رییس جمهور با سران خاین پاکستان پشت پرده وارد مذاکره شود، آن بخش از کسانی که به عنوان لابی های پاکستان در اریکه زمامداری افغانستان و در ادارات افغانستان آمدند و در اینجا زد و بند کردند را تصفیه کند.

 

رییس جمهور غنی گفتگوهای پنهانی را با طالبان آغاز کرده است. این گفتگوها زیر نظر سازمان ملل آغاز شده و هدف آن شریک ساختن طالبان در قدرت، ذکر شده است. راز پنهانی گفتگوهای رییس جمهور غنی با طالبان دقیقاً پس از سفر رییس جمهور به پاکستان آشکار می شود. سفری که پس از آن نه تنها برای بهبود امنیت کاری نشد، بلکه حملات طالبان به صورت بی سابقه ای در افغانستان به ویژه شهر کابل افزایش یافت. رییس اجرایی حکومت وحدت ملی چندی پیش گفته: «روند صلح نباید پشت درهای بسته انجام شود.» حامد کرزی رییس جمهور قبلی در روزهای پایانی حکومت خود اعتراف کرد که به نام صلح فریب خورده و این باعث شد تا مردم هر روز قربانی شوند. گفتگوهای پنهانی رییس جمهور فعلی به چه معنی است؟ و روند بی نتیجه ی صلح در پشت درهای بسته این بار چه نتیجه ای خواهد داشت؟

 

غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: صلح یک ضرورت است. صلح باید به وجود بیاید. بحران افغانستان باید تمام شود. اما به چه بهایی؟ بهای آن یقیناً نباید قربانی شدن مردم باشد. مردمی که در سیزده سال گذشته هم قربانی داده اند. همان سیزده سالی که حامد کرزی اعتراف کرد که به نام صلح فریب خورده است و دست ISI پاکستان هیچ وقت از خون مردم افغانستان قطع نشد. در شرایط جدید، حکومت جدید، باید توجه داشته باشد رییس جمهور در راس قوه ی مجریه و در راس کل نظام افغانستان نباید حقوق مردم را نادیده بگیرد و پشت پرده های پنهانی با دشمنان مذاکرده داشته باشد. چرا که یک طرف قضیه مردم افغانستانند و در طرف دیگر پاکستانی ها هستند که در کشورما حمام خون را جاری کردند.

 

وی با توجه به توانایی های رییس جمهور عنوان کرد: اشرف غنی به عنوان رییس جمهور افغانستان می تواند کارهای صلح را پیش ببرد، اما نه به بهای نادیده گرفتن خون تمام شهدای ملت مسلمان افغانستان. چرا که در این انفجارها کسانی که قربانی می شوند، اردوی ملی مظلوم است، پولیس بی بضاعت این مرز و بوم است، مردم عامه هستند، کسبه، دهقانان و دانشجویان هستند، نه زن و بچه ی وزیران و وکیلان که در امنیت زندگی می کنند.

 

ناصری جنگ و انتحار را پیش فرض صلح ندانسته افزود: برای صلح باید مذاکره شود اما نه به بهای قربانی کردن قانون اساسی و نه قربانی کردن دموکراسی و نادیده گرفتن خون شهدای افغانستان در غیر این صورت، به هیچ وجه حق ندارد به این مذاکرات ادامه دهد. قانون اساسی این اجازه را نمی دهد که زمامداران افغانستان هر طوری که بخواهند به حق مردم و سرنوشت آنها خیانت کنند. این مسایل را مردم فراموش نمی کنند، آنها خون داده اند و اینکه تا به حال تحمل کرده اند، بردباری آنها است و باید خدمتگزار این ملت صبور بود. در غیر این صورت باید این مردم چوب و سنگ به دست بگیرد و این زمامداران را سنگسار کند.

 

این نماینده مجلس با درنظرداشت اینکه مخالفان مسلح از خود اختیار و اقتداری ندارند اظهار داشت: اساساً طالبان به عنوان رویکردی در دست حرکتهای فاشیستی و استخباراتی ISI پاکستان هستند و با توجه به این قضیه آنها نیرویی مستقل نیستند که بتوانند مستقلانه خط مشی خود را تعیین کنند. بنابراین بهتر است که زمامداران کنونی در مسیری که جناب آقای کرزی مدت سیزده سال قدم گذاشت و سرانجام اعتراف کرد که راهی اشتباه را پیموده است، قدم نگذارند. وقتی می گوید فریب خورده ام در حقیقت به سرنوشت مردم افغانستان خیانت کرده است. او جزو خاینان ملی قرار می گیرد. به این دلیل که یک زمامدار نباید اشتباه به این بزرگی را انجام دهد. مخصوصاً در یک همچنان مسایل بزرگی که مردم خون داده اند و مبارزه و پیکار کرده اند. واقعاً درود به تمام ملت افغانستان. همین که میلیونها نفر در دور اول و دور دوم انتخابات در بدترین شرایط به پای صندوقهای رای رفتند،همین تعیین کننده ی برنامه ی کشور است که زن و مرد مسلمان چه می خواهند. زمامداران دیروز و امروز باید شعور سیاسی داشته باشند و مردم را درک کنند.

 

وی از جاسوسان پاکستان در داخل ارگ ریاست جمهوری افغانستان پرده برداشته تصریح کرد: به جای اینکه رییس جمهور با سران خاین پاکستان پشت پرده وارد مذاکره شود، آن بخش از کسانی که به عنوان لابی های پاکستان در اریکه زمامداری افغانستان و در ادارات افغانستان آمدند و در اینجا زد و بند کردند را تصفیه کند که هر روز بمب و انتحار را با موترهای شیشه سیاه به راه می اندازند. پولیس مظلوم افغانستان موترهای شیشه سیاه را یکی پس از دیگری پاک می کند اما یک هفته نمی گذرد که دوباره تمام شیشه ها سیاه می شود. این مسایل را بیایند و ریشه کن کنند. طالبان آنقدر قوی نیستند که برای کشو ما هیولا شده اند، متاسفانه رهبران ما رهبرانی ضعیف هستند، آنها رهبران مستقلی نیستند که به پشتوانه ی ملت خود خط مشی سیاسی خود را تنظیم کند، آنها رهبرانی نیستند که به تعهدی که در مقابل قرآن و مردم داده اند که از منافع ملی دفاع کنند، عمل کنند. در همان قدم اول پا روی منافع ملی می گذارند.

 

غلام حسین ناصری در پایان گفت: به عنوان مثال، آقای کرزی در این مملکت برای آزادی یک ملا برادر چقدر انرژی صرف کرد. هر روز سنگ آزادی ملا برادر را بر سینه می کوفت. ملا برادر آزاد شد، بعد از آزادیش چه گره کوری از کار حامد کرزی باز کرد؟ حال به عنوان یک رییس جمهور سرافکنده اعتراف می کند که من فریب خوردم. کسی که عاقل باشد و زمامدار یک مملکت است در مدت سیزده سال فریب نمی خورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار