- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رییس اوپراسیون وزارت دفاع: پلان دشمن در هلمند از سوی نیروهای افغان خنثی شد

 

وزارت دفاع افغانستان می گوید که حمله گسترده طالبان مسلح بر ولسوالی سنگین ولایت هلمند با شکست مواجه شده و به منظور رفع تهدیدات موجود تدابیر شدید امنیتی روی دست گرفته شده است .

مقامات در این وزارت گفتند، شورشیان مسلح تصمیم داشتند تا دامنه عملیات های شان را در ولسوالی های سنگین، گرشک، کجکی، نوزاد، ناد علی و ناوه گسترش دهند .

افضل امان رییس اوپراسیون وزارت دفاع، روز یکشنبه  گفت که در نتیجه سعی و تلاش نیرو های امنیتی افغان این پلان دشمن خنثی شده است.

به گفته آقای امان، در حال حاضر فعالیت های پراکنده شورشیان مسلح تنها در مناطق شمال هلمند محدود شده است:

“دشمن تلفات بسیار زیادی دید. گزارش های را که امروز گرفتیم نشان می دهد که وضعیت خیلی در آن ساحات خوب است. در تمام مناطقی که تهدیدات در آن متصور بود منسوبان اردوی ملی در آنجا تعبیه شدند. آماده گی و احضارات قوت های ما بسیار زیاد خوب است. نگرانی های که مردم داشتند انشالله همه کاملاً برطرف شده است.”

مقامات وزارت دفاع افغانستان اطمینان می دهند که به زودی شورشیان باقی مانده در ساحات شمالی ولسوالی سنگین را نیز از پا در خواهند آورد.

اما طالبان مسلح در این مورد تا کنون اظهار نظر نکرده اند.

درگیری در هلمند با حملهء 800 جنگجوی مخالف بر ولسوالی سنگین هفته گذشته آغاز شد.

وزارت دفاع افغانستان حضور جنگجویان خارجی را در این عملیات تائید کرده می گوید، درگیری های ولایت هلمند باشندگان محلی را متضرر ساخته است.

در عین حال مقامات محلی در ولایت هلمند نیز می گویند که وضعیت امنیتی در بسیاری از نقاط این ولایت بهبود یافته و در حال حاضر حملات پراکنده مخالفین مسلح تنها در ولسوالی سنگین جریان دارد.

عمر ځواک سخنگوی والی هلمند گفت، در این درگیری طالبان مسلح افغان از سوی حامیان خارجی شان تحت فشار قرار دارند و حتی در صورت عقب نشینی از جنگ به مرگ تهدید شده اند.

“فعلاً هم در ساحات ساروان قلعه و دوستانزوی مخالفان مقاومت خود را نشان می دهند. راپور های موثق که استخبارات و ارگان های کشفی برای ما رسانده معلوم شد که در اینجا بسیاری شان از ممالک خارجی هستند و نمی گذارند که طالبان افغانی جنگ نکنند و مشخصاً تشویق می کنند تا که جنگ کنند و اگر نکنند اینها را می کشند.”

حکومت افغانستان بار ها گفته است که جنگجویان خارجی به شمول افراد (آی اس آی) یا سازمان استخبارات نظامی پاکستان در جنگ های این کشور عملاً دخیل بوده اند .

پیش از این آگاهان امور نظامی افغان به منظور جلوگیری از ناامنی ها و مداخله کشور های همسایه بر راه اندازی جنگ های چریکی از سوی افغانستان در داخل پاکستان تاکید کرده اند.