افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رییس اجرائیه: اساس سیاست افغانستان ادامه دوستی با همسایه ها می باشد

آقای عبدالله گفت که اساس سیاست افغانستان را ادامه دوستی با همسایه ها تشکیل می دهد اما او تاکید کرد که دوستی نباید به معنی غلامی باشد و افغان ها هرگز غلام کسی نخواهند شد.

 

دوستی و روابط خوب با همسایه ها بر اساس احترام متقابل و تاکید بر اینکه سلامت و امنیت افغانستان سلامت منطقه و جهان است از اظهارات عمده برخی از سیاسیون افغانستان در مراسم بزرگداشت از هفته شهید بود.

 

رییس جمهور غنی در پیام ویدیویی در این مراسم گفت که دشمنان افغانستان تلاش دارند تا با انجام حملات وایجاد بی اعتمادی میان افغان ها به اهداف شان درافغانستان برسند.

 

به گفته آقای غنی در کنار قدردانی از قربانی های افغان ها در سال های گذشته، باید سعی شود تا از خونریزی درافغانستان نیز جلوگیری گردد:

 

” هدف از راه اندازی نشست ها تنها قدردانی از فدا کاری ها و قربانی های شهدا نیست بلکه منظور این هم است که برای قطع خونریزی اراده خود را بیشتر محکم و صدای خود را بلند تر کنیم.”

 

درمراسم بزرگداشت از هفته شهید که در خیمه لویه جرگه در شهر کابل راه اندازی شده بود، اعضای کابینه، شماری از اعضای شورای ملی و صد ها تن از مجاهدین پیشین اشتراک کرده بودند.

 

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت در این مراسم گفت: کسانیکه خواب سقوط افغانستان را بر سر می پرورانند باید بدانند که هرگز به این اهداف شان دست نخواهند یافت.

 

آقای عبدالله گفت که اساس سیاست افغانستان را ادامه دوستی با همسایه ها تشکیل می دهد اما او تاکید کرد که دوستی نباید به معنی غلامی باشد و افغان ها هرگز غلام کسی نخواهند شد:

 

” نیت و راه ما ادامه دوستی با همسایه ها است،اما دوستی به معنی ضعف در بنیاد ملی کشور نیست.

 

دو نقطه دوستی می خواهیم اما بر اساس احترام متقابل و حق مساوی، هیچ چیز کمتر از این را از هیچکس، از هیچ کشور و از هیچ قدرتی قبول نداریم.”

 

عبدالرب رسول سیاف از رهبران پیشین جهادی یکی دیگر از سخنرانان در این مراسم بود.

 

او خطاب به طالبان مسلح گفت که آنان باید از کنترول کشورهای بیگانه که هدف وی ظاهراً پاکستان بود خود را آزاد سازند.

 

عبدالرب رسول سیاف تأکید کرد که سلامت منطقه و جهان وابسته به تامین امنیت و سلامت افغانستان است.

 

آقای سیاف ایجاد امارت اسلامی طالبان را نیز خلاف قانون و احکام شرعیت خواند:

 

“طالبان بیشتر از این چه وضاحت می خواهند، رهبر شان از دو سال در زیر خاک بود و برای آنان قومانده از سوی کی صادر شده است.

 

بر اساس کدام دین و شرعیت این قومانده ها صادر و عملی شده است، از این معلوم می شود که در زندگی شان هم قومانده به دست دیگران بود و بعد از مرگ شان هم به دست دیگران است.”

 

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان نیز در سخنان اش به ویدیوی نشر شده از سوی منصور دادالله یکی از قومندانان پر نفوذ طالبان مسلح اشاره کرد و گفت که اظهارات ملا دادالله نشان داد که طالبان از سوی شبکه استخبارات پاکستان دستور می گیرند.

 

آقای کرزی گفت که آنان از پیش در این مورد آگاهی داشتند:

 

” سخنانی که از میدان جنگ از سوی یکی از قومندانان تحریک طالبان صورت گرفته است حرف جدید نبوده و ما از چندین سال می دانستیم که زخم و درد ما از کجاست.”

 

از هفته شهید همه ساله در افغانستان بخصوص در شهر کابل با برگزاری مراسم خاص و با سخنرانی های چهره های سیاسی و رهبران سابق جهادی بزرگداشت صورت می گیرد.

 

امسال از هفته شهید در حالی تجلیل صورت می گیرد که وضعیت امنیتی نسبت به سال های گذشته در افغانستان بدتر شده، روابط با پاکستان به تیره گی گراییده و چهره های سیاسی افغان در خصوص روابط با اسلام آباد و وضع جاری افغانستان همنظرمعلوم می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار