افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

رییس‌جمهور باید تصمیم قاطع بگیرد!

رییس‌جمهور کرزی دیروز در یک نشست خبری گفت که حکومت زیر رهبری او دست‌آورد‌های چشم‌گیری در عرصه سیاست خارجی دارد. آقای کرزی از امضای اسناد همکاری‌های استراتژیک با هند، امریکا و کشورهای اروپایی نام برد و آن را دست‌آورد خواند. رییس‌جمهور کرزی هم‌چنین گفت که در حاشیه اجلاس شانگهای، در دیدار با روسای جمهور چین و روسیه، مذاکرات سازنده‌ای داشت. او گفت روسای جمهور این دو کشور گفتند که از روابط پایدار افغانستان با جهان حمایت می‌کنند و امنیت و توسعه افغانستان را به نفع‌شان می‌دانند. آقای کرزی اظهار کرد که رقابت‌های امریکا، روسیه و چین در دیگر بخش‌های جهان به افغانستان کشیده نمی‌شود و این قدرت‌ها همه در مورد افغانستان توافق نظر دارند.

رییس‌جمهور کرزی در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران گفت که می‌خواهد دو سال باقی‌مانده از ماموریتش را صرف بهبود اداره و حکومتداری خوب در داخل کند. آقای کرزی در ادامه توضیح داد که به‌همین دلیل اعضای شورای ملی را به ارگ دعوت کرده است تا با آنان در مورد چگونگی تطبیق قانون، حکومتداری خوب، مبارزه با فساد و دیگر موضوع‌ها مشوره کند.

سخنان آقای کرزی در مورد سیاست خارجی و دست‌آورد افغانستان در این زمینه، تا حد زیادی با واقعیت نزدیک است. امضای اسناد همکاری‌های استراتژیک با کشورهای اروپایی، امریکا، هند، چین و استرالیا، افغانستان را در یک موقعیت ممتاز قرار داده است. هم‌چنین امضای این اسناد سبب شده است که افغانستان وارد مرحله جدیدی از تاریخ روابط خارجی‌اش شود؛ مرحله‌ای که افغانستان در آن به‌عنوان متحد کشورهای با نفوذ و قدرتمند جهان شناخته می‌شود.

این امر در منطقه به افغانستان یک موقعیت برتر بخشیده است؛ به‌دلیل این‌که کشورهای پیرامون افغانستان، یا در حال تنش با کشورهای غربی به‌سر می‌برند، یا این‌که تفاوت‌های نظری ژرفی میان این کشورها و قدرت‌های غربی وجود دارد. این امر به افغانستان فرصت می‌دهد تا برای بهبود امنیت و توسعه، همکاری کشورهای غربی را جلب کند.

اما باوجود آن‌هم، یک خلا در سیاست خارجی افغانستان وجود دارد. همه محافل سیاسی و دولت‌مردان ما می‌دانند که این پاکستان است که طالبان و دیگر عناصر ضد افغانستان را میزبانی و حمایت می‌کند. این‌هم روشن است که اگر پاکستان از حمایت طالبان و دیگر گروه‌های افراطی ضد افغانستان دست بردارد، جنگ ختم می‌شود. علی‌رغم همه این‌ها، سیاست ما در قبال پاکستان روشن نیست. آقای کرزی گاهی از این کشور به‌عنوان دوست نام می‌برد و از مقام‌های آن در کابل میزبانی می‌کند و زمانی‌ هم در مصاحبه با مجله تایم می‌گوید که اسلام‌آباد در برچیدن پایگاه‌های تروریزم، اقدام نمی‌کند.

این رفتار دوگانه نشان می‌دهد که دولت افغانستان تاهنوز نتوانسته است، سیاست روشنی در برابر پاکستان و شرارت‌های این کشور در پیش گیرد. رییس‌جمهور کرزی باید چگونگی برخورد با پاکستان را به یک بحث ملی مبدل کند و در مشوره با پارلمان، احزاب سیاسی، جامعه مدنی و اپوزیسیون، سیاست روشنی در قبال این کشور تدوین کند.

رییس‌جمهور کرزی در پیوند به‌وجود پایگاه‌های تروریستی در خاک پاکستان، در کنفرانس خبری دیروزش، حرف مشخصی نداشت، او گفت دو کشور تلاش می‌کنند تا این موضوع را میان خود حل کنند. اما تجربه ده‌سال گذشته نشان داد که پاکستان دست از حمایت طالبان برنمی‌دارد. بنابراین باید چاره دیگری برای آن اندیشید.

در پیوند به سیاست داخلی، بهبود حکومتداری و مهار فساد اداری و مالی هم علاوه بر مشوره، به تصمیم قاطع سیاسی رییس‌جمهو کرزی نیاز است. بدون اصلاح اداره و حکومت و تغییر سیاست‌های ناکام، دست‌آورد‌های عرصه سیاست خارجی بی‌اثر خواهد بود. بنابراین رییس‌جمهور کرزی باید قاطعانه برای مبارزه با فساد اداری تصمیم بگیرد. فسادگران را به محاکم معرفی کند. اصل شایسته‌سالاری را رعایت کند وزمینه را برای برگزاری یک انتخابات شفاف فراهم سازد.

 

 

 

 

 

 

روزنامه 8 صبح

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار