افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

رونمایی از بزرگترین زندان جهان در افغانستان!

این بی توجهی به قوانین کشور ما و حتی قوانین بین المللی از سوی آمریکا و انگیس در حالی است که این دو ابرجنایتکار تاریخ همیشه دم از حقوق بشر و دموکراسی می زنند و خود را ناجی کشورها می دانند ولی بصورت خودمختار برای خود زندان مخفی ایجاد می کنند تا مخالفانشان را سرکوب نمایند.

 

روزنامه تایمز از ناگفته های سرمایه گذاری سیاه آمریکا برای زندان سازی در جهان پرده برداشت و اعلام کرد که سازمان اطلاعات آمریکا به بهانه بازجویی از زندانیان القاعده، 300 میلیون دالر برای ساخت زندان های مخفی هزینه کرده است. اطلاعات آمریکا همچنین با تربیت بازجوهای ویژه آن ها را برای شکنجه و بازجویی به زندان های مذکور در نقاط مختلف جهان فرستاده است.

 

تایمز همچنین اعلام کرده است که کشور های افغانستان، عربستان سعودی، اردن، قبرس، لیبی، یونان، پرتغال، مغرب، اسپانیا، انگلیس، ایرلند، ایسلند، بلجیم، آلمان، پولند، مقدونیه، رومانی، ترکیه، سوریه، ازبکستان، عراق، پاکستان، تایلند، اندونزی، یمن، اتیوپی و زامبیا کشورهایی هستند که آمریکا در آن ها اقدام به ساخت زندان های سری کرده است. گفته می شود برخی از این کشورها با سازمان اطلاعات آمریکا برای ساخت این زندان ها همکاری داشته اند.

 

افزون بر این روزنامه تایمز افشا کرد که دولت امریکا چندین میلیون دالر نیز برای احداث یک زندان ویژه و سری تر هزینه کرده است و خبر آن از سوی کمیته اطلاعات در “کوبالت” اعلام شده است که متاسفانه این زندان در کشور ما افغانستان وجود دارد اما هنوز این زندان به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است.

 

این اخبار همچنین حاکی است که هم اکنون حدود 20 زندان مخفی در افغانستان وجود دارد که همگی آنها توسط آمریکا اداره می‌شوند و بر اساس گزارش های متعدد، در این زندانها با زندانیان بر اساس قوانین افغانستان و معیارهای حقوق بشری رفتار نمی شود به گونه ای که جز صلیب سرخ بین المللی، هیچ نهاد دیگری اجازه بازدید از زندان های تحت کنترل آمریکا در کشور ما را ندارد.

 

حکایت های بسیار تکان دهنده ای از ظلم و جنایات آمریکایی ها در زندان های مخفی از زبان کسانی که به نوعی از این زندان ها رها شده اند نقل شده که خلاف تمام معیارهای بین المللی و ارزش های انسانی بوده است. بسیاری از کسانی که در این مکان ها زندانی هستند و مورد ظلم و ستم و شکنجه قرار می گیرند، تنها به ظن اینکه با مخالفان آمریکایی ها همکاری داشته اند، دستگیر شده اند.

 

محرومیت از خواب به مدت سه روز، نگه داشتن طولانی در آب سرد بدون هیچ پوششی، لت وکوب های غیر معمول، استفاده از شوک الکتریکی، تهدید به تجاوز به همسر یا مادر، عدم دسترسی به وکیل، طولانی شدن زمان برگزاری دادگاه و … نمونه های بارزی از رفتارهای غیر انسانی نیروهای آمریکایی در قبال زندانیان افغانستان است.

 

مقامات دولتی افغانستان چه در دوران حامد کرزی و چه در حکومت فعلی به ریاست اشرف غنی و عبدالله، همه این جنایات را می دانند، با این حال باز هم اقدام جدی در قبال بسته شدن این زندانهای مخوف از خود نشان نمی دهند و تنها به گفتن و شعار دادن بسنده می نمایند. جالب اینجا است که همان افرادی که برای امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن سر از پا نمی شناختند هم می دانند که قرار است آمریکا این پایگاه ها را تبدیل به مرکز تجمع زندانهای خود نماید و از این افراد در آزمایشگاه های متعددی که قرار است در این پایگاه ها ایجاد شود استفاده کند، اما باز هم می گویند پایگاه های نظامی دایمی آمریکا به نفع افغانستان است.

 

این بی توجهی به قوانین کشور ما و حتی قوانین بین المللی از سوی آمریکا و انگیس در حالی است که این دو ابرجنایتکار تاریخ همیشه دم از حقوق بشر و دموکراسی می زنند و خود را ناجی کشورها معرفی می کنند ولی بصورت خودمختار برای خود زندان مخفی ایجاد می کنند تا هر کس آوای مخالفت به اندیشه و افکار و اعمال آنها سر داد، بلافاصله سرنگون و سر به نیستش کنند و بعد هم به قول تاد بیرسل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بگویند که همه بازداشتگاه‌هایی که ما استفاده می‌کردیم، نه تنها برای دولت افغانستان بلکه برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز قابل دسترس بودند.

 

و احتمالا اگر اوضاع به همین منوال پیش رود، به زودی شاهد علنی شدن بزرگترین زندان آمریکایی جهان در کشور عزیز خود خواهیم بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار