افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

روند بی حساب و کتاب اعطای امتیازات به پشتون های پاکستانی

سیصد میلیون دالر از پاکستان به ارگ ریاست جمهوری رسیده تا در مناطق شمالی کشور توزیع شود. در این معامله اشرف غنی، حنیف اتمر، عمر زاخیلوال، معصوم استانکزی و منگل سهیم هستند.

 

قرار است تا سیصد میلیون دالر دیگر نیز به ارگ ریاست جمهوری پرداخت شود.

 

در همین حال شنیده می شود که حکومت افغانستان، بصورت پنهان سالانه حدود150 میلیون دالر از بودجه دولتی برای پشتون هایی که در خاک پاکستان هستند مصرف می کند.

این مقدار اضافه بر موارد دیگر همچون اختصاص بورسیه های تحصیلی جوانان کشورمان به پشتون های خاک پاکستان می باشد.

روند بی حساب و کتاب اعطای امتیازات به پشتون های آنسوی مرز نگرانی جدی را برای شهروندان کشور بوجود آورده است.

 

در چند سال اخیر حکومت افغانستان، به هزاران تن از پشتون های آنسوی مرز تذکره تابعیت صادر کرده و بسیاری از آنان زیر عنوان کوچی، در نقاط مختلف کشور جابجا شده اند.

روند امتیازدهی به پشتون های آنسوی مرز، بدون مشورت با افکار عمومی مردم، زنگ خطری ست که بار دیگر نشان می دهد، هیولای پشتونیزم، همچنان پیش می رود و هیچ نیروی بازدارنده ای مقابل خود نمی بیند!

 

پشتون های آنسوی مرز بدون حساب و کتاب و با جعل اسناد تحصیلی در بازارهای پیشاور، مقام های قابل توجه ملی و نظامی بدست آورده و از طریق انجوهایی که در کابل راه انداخته اند، میلیون ها دالری که باید برای مردم کشور ما هزینه شود را اختلاس می کنند.

 

گزارش ها نشان می دهد که حامد کرزی ریس جمهور سابق افغانستان از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۴ مبلغ ۶۰۰ میلیون دالر برای تقویت طالبان از بودجه افغانستان پرداخت کرده است. حامد کرزی پنج مرکز آموزشی را برای طالبان در ولایت های هلمند، قندوز، ننگرهار، فاریاب و لوگر راه ندازی کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار