افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

روش سربازگیری داعش در افغانستان به صورت استخدام و پرداخت پول است

آنچه که ما امروز در افغانستان از سوی داعش می بینیم دعوت فطری نیست. برعکس در اروپا که مردم گروه گروه به سوریه و عراق می روند و حتی گفته می شود هزارو پانصد نفر فقط از فرانسوی ها به داعش پیوسته اند، توسط دعوت فطری و عقیدتی داعش به این گروه پیوسته اند. در افغانستان دعوت به صورت استخدام و پرداخت پول است.

 

داعش گروهی است که ماهیت آن در افغانستان در هاله ای از ابهام قرار دارد. چند ماه قبل بسیاری از وجود این گروه و خطرهای آن در افغانستان خبر می دادند و حکومت آن را انکار می کرد و می گفت داعش در افغانستان وجود ندارد بلکه آنها طالبان هستند اما حال که اوضاع کشور رو به وخامت است این خبر را تایید کرده است. گفته می شود هم اکنون داعش فعالیت گسترده و رسمی خود را در اینجا آغاز نکرده اما به سرعت مشغول سربازگیری است و سال آینده فعالیت های تروریستی خود را در این مرز و بوم شروع می کند. این گروه چه کسانی هستند؟ به وجود آورنده آن چه کسانی هستند و برای چه هدفی به وجود آمده اند؟

 

وحید مژده تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه «ثورلید» گفت: بعد از اینکه سه خواسته پاکستان توسط طالبان برآورده نشد، گروهی در شرق افغانستان آمدند که ابتدا طالبان پاکستانی نام داشتند و بعد نام داعش بر آنها گذاشته شد. آنها طالبان را در چند ولسوالی راندند و طالبان به خاطر این در برابر آنها مقاومت نکردند که دستوری از ملاعمر نداشتند و نمی دانستند که باید با آنها چه کنند. تا اینکه ملاعمر نامه ای به ابوبکر بغدادی رهبر داعش نوشت. جوابی که ابوبکر بغدادی به طالبان داد جوابی تند بود. این جواب تند باعث شد که نوعی برخورد میان طالبان و داعش در برخی قسمت ها به وجود بیاید. در مجموع می توان گفت که جنگ بین داعش و طالبان یا همین گروهی که خود را منسوب به داعش می دانند اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

وی در خصوص افراد داعش و حامیان آنها اظهار کرد: متاسفانه باید گفت که در طول سال های گذشته شاهد بودیم که حرکت های تروریستی بیشتر به سازمان های استخباراتی ارتباط دارد. ممکن است یک حرکت خودجوش به وجود آید و بعد آنها کوشش می کنند که آن را به شکل مستقیم یا غیر مستقیم تحت کنترل خود در بیاورند،. در رابطه با داعش در افغانستان ما تعداد افراد محدودی را می شناسیم. از جمله آنها عبدالرحیم مسلم دوست که ضد استخبارات پاکستان است که زمانی قاضی طالبان پاکستانی بوده است.

 

مژده در ارتباط با روش سربازگیری داعش در افغانستان گفت: آنچه که ما امروز در افغانستان از سوی داعش می بینیم دعوت فطری نیست. برعکس در اروپا که مردم گروه گروه به سوریه و عراق می روند و حتی گفته می شود هزارو پانصد نفر فقط از فرانسوی ها به داعش پیوسته اند، توسط دعوت فطری و عقیدتی داعش به این گروه پیوسته اند. در افغانستان دعوت به صورت استخدام و پرداخت پول است اما جا گرفتن داعش در میان مردم افغانستان سخت است. مردم نمی توانند آنها را بپذیرند. به طوریکه در هلمند گفته می شود مردم علیه آنها قیام کرده اند چرا که به مردم اعلام کردند چیزهایی مثل سیگار و نسوار در این مناطق ممنوع است و کشت مواد مخدر کاملاً ممنوع است. مشکل داعش این است که تاکنون در دعوت مردم چیزی به عنوان موضوع عقیدتی نداشتند و فقط به جای مسایل ایدویولوژیک مسایل مادی را مطرح کرده اند.

 

این آگاه سیاسی در خصو صلح طالبان و پیوستن برخی از آنها به داعش عنوان کرد: در اواسط ماه جنوری امسال در وزیرستان شمالی جلسه ای برگزار شده بود. در این جلسه مقام های پاکستانی با طالبان افغانی صحبت کرده و به آنها گفته بودند که از این به بعد ما نمی خواهیم که مدرسه و عالم دین بدنام شود. امروز شرایط در پاکستان طوری شده که کسی فرزندان خود را به مدرسه نمی فرستد. علمای دین که در گذشته نزد مردم احترام داشتند، احترام خود را از دست داده اند. ما باید برای نجات مدرسه، علمای دین و دین در پاکستان که هر کدام سنگرهای مستحکمی هستند اقدام کنیم. بنابراین از این پس گروهی به نام طالب دیگر پذیرفته نیست چه این گروه افغانی باشد و چه پاکستانی. شما باید بتوانید به نامی دیگر، با بیرقی دیگر و در جغرافیایی دیگر کار کنید. با این شرایط ما مشکلی نداریم.

 

وی ادامه داد: این تغییر سیاست از اوایل سال 2015 آغاز شده بود و طالبان آن را احساس کرده بودند. یکی از کارهایی که طالبان، برای کاهش فشار پاکستان کردند این بود که فعالیت خود را در بخش سیاسی شدیداً افزایش دادند. ممکن است پاکستانی ها در مسایل دیگری از طالبان مداخله نکنند و اجازه دهند هر کسی هر کاری انجام دهد اما وقتی مساله مذاکرات سیاسی به میان می آید می خواهند خود از آن بهره بگیرند. کاری که طالبان کردند این بود که مستقلانه با افراد مختلف و با مخالفان پاکستان مذاکره کردند اما کشمکش هایی در این رابطه میان آنها و پاکستان به وجود آمد. این کشمکش هنوز هم ادامه دارد.این کشمکش بالاخره به جنگ منجر خواهد شد و این جنگ در برخی مناطق آغاز شده است.

 

مژده در ارتباط با حمایت حکمتیار از داعش گفت: حکمتیار اخیراً مصاحبه ای با یک سایت اینترنتی داشته و در آن از داعش کاملاً و به طور واضح حمایت کرده است و گفته است که داعش حرکتی کاملاً مشروع علیه ملا عمر است، کسانی که در اینجا قیام کرده اند کسانی نیستند که از خارج آمده باشند. این را رد کرده است که آنها خارجی باشند بلکه گفته است آنها همان طالبان هستند که تغییر بیرق داده و بیعت خود را از ملاعمر پس گرفته اند. با توجه به نزدیکی که آنها با پاکستان دارند به نظر می رسد که هنوز آغاز بازی است. تا به امروز که ما کسی را به نام امیر داعش در افغانستان نمی شناسیم اما شاید در آینده کسانی به میان بیایند و در این بازی جدید به کار گرفته شوند. به هر حال این جریانات در افغانستان آغاز ماجراها است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار