افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

روسیه: ناتو باید پاسخگوی خودداری از انجام وظایف محوله درافغانستان باشد!

‘ویكتورایوانف’ روز پنجشنبه در یك كنفرانس خبری اعلام كرد: سازمان همكاری شانگهای درارتباط با خودداری ناتو ازانجام وظایف و تعهدات خود در افغانستان، به مراجع قضایی بین المللی شكایت می كند.

وی افزود:مطابق اعلامیه سازمان ملل متحد، درصورتی كه نیروهای خارجی در افغانستان از عهده وظایف خود برنیایند، باید پاسخگو باشند.

رییس سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه یادآوری كرد: ناتو از سال 2003 بطور داوطلبانه عملیات نظامی در افغانستان را برعهده گرفته است.

ایوانف گفت: شاهد ناكامی ناتو از رسیدن به اهداف اعلام شده در افغانستان هستیم كه رسانه های خبری كشورهای عضو آن به این مساله اذعان دارند، ازجمله در دوره حضور نیروهای ناتو در این كشور تولید مواد مخدر بیش از 40 برابر افزایش یافت.

مقام روس خاطرنشان كرد: مواد مخدر در افغانستان در برابر دیدگان نیروهای ناتو كشت و تولید می شود و آنها كه به سیستم های پیشرفته ازجمله سیستم های ماهواره ای مجهز هستند، اقدامات موثر در مبارزه با این پدیده به عمل نمی آورند.

وی با بیان اینكه انگلیس در میان كشورهای عضو ناتو مسوولیت رهبری مبارزه با قاچاق مواد مخدر درافغانستان را برعهده دارد، اظهار داشت: رسانه های خبری انگلیس اخیرا اعتراف كرده اند كه اقدامات این كشور در افغانستان به شكست انجامیده است.

ایوانف بااشاره به حضور250هزارنیروی خارجی درافغانستان و 300 هزار نیروی پلیس و نظامی این كشور گفت:با توجه به اینكه 130 هزار هكتار اراضی افغانستان زیر كشت خشخاش می رود، نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و نیروهای امنیتی این كشور برای مبارزه و ریشه كنی مساله مواد مخدر توانایی دارند.

وی نتایج حضور آمریكا و ناتو در افغانستان را اسف بار خواند و افزود: در این كشور ثبات وجود ندارد و مواد مخدر نیز به شدت افزایش یافته است.

ایوانف گفت:’تونی بلر’ نخست وزیراسبق انگلیس 10 سال پیش گفته بود كه نابودی مواد مخدر در افغانستان از اهداف اصلی كشورش در افغانستان می باشد تا از این طریق منابع درآمد گروه های تروریستی مسدود شود، اما امروز شاهد شكست تلاش های لندن در این زمینه هستیم.

رییس سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه كه اخیرا از پكن دیدار كرده است، گفت: نتایج دیدارهایش با مقامهای چینی نشان داد كه مواضع روسیه و چین در زمینه مبارزه بامواد مخدر با یكدیگر مطابقت می كند.

وی همچنین افزود: براساس اطلاعات سازمان های اطلاعاتی ایران و پاكستان در افغانستان 3 هزار قاچاقچی عمده مواد مخدر وجود دارد.

مقام روس خواهان تشریك مساعی كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان و برعهده گرفتن نقش مهم تر سازمان مذكور در این زمینه در عرصه بین المللی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار